Nasze miasto

Warto wiedzieć

AKTUALIZACJA 25 / 07 / 2017


Każdy łodzianin myśli, że zna swoje miasto od podszewki. Jednak Łódź kryje w sobie wiele ciekawostek. Zastanawia nas czy wiecie o niej wszystko. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy lokalne nowinki w pigułce. A o to kilka z nich:

Znani z Łodzi

Zacznijmy może od przedstawienia wielkich nazwisk, które kojarzą się z Łodzią i są/były z nią związane. Z naszego miasta pochodzi słynny reżyser oraz aktor Jan Machulski (równiez pomysłodawca alei gwiazd mieszczącej się na ulicy Piotrkowskiej), znany z takich produkcji jak: Kiler, Vinci czy Vabank. W Łodzi także urodził się Julian Tuwim, najpopularniejszy poeta dwudziestolecia międzywojennego. Łódź słynie także ze sportowców sukcesu, a należy do nich między innymi Marcin Gortat, koszykarz i wychowanek Łódzkiego Klubu Sportowego.

Łódzka filmówka najlepsza!

W Łodzi mieści się jedna z najlepszych szkół filmowych w Europie. Magazyn The Hollywood Reporter wyróżnił naszą filmówkę już kilka razy, zawsze w czołowych pozycjach. W 2012 roku szkoła im. Leona Shillera zajęła drugie miejsce w rankingu najlepszych filmowych uczelni, zaraz za londyńską szkołą. A w 2016 roku, także znalazła się na liście top 15-stu szkół związanych z kinematografią (nie można jednak w tym roku wymienić dokładnego, zajętego miejsca- lista była twrzona alfabetycznie, biorąc pod uwagę nazwy szkół)

Festiwale filmowe

Jeśli słyniemy z prawie najlepszej szkoły filmowej, zrozumiałe, że są organizwanie festiwale filmowe, jednak mniej lub bardziej popularne i prestiżowe. Można by wymienić ich całkiem pokaziny spis. Na uwagę zasługuje Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, czy Queer Film Festiwal.

Festwiale rozruszają Łódź

Skoro już mowa a festiwalach, warto zaznaczyć, że Łódź tętni zyciem właśnie dzięki takim eventom, juz nie tylko filmowym. Organizowane są takie festwiale jak: słynny festiwal kolorów, Ligt Move Festival, Lodz Festival Design, Międzynarodowy Festiwal Komisu i Gier, Transatlantyk Festiwal, Fotofestiwal i wiele, innych cyklicznych imprez. Największa ich część odbywa się zazwyczaj w okresie wakacyjnym.

Filmy kręcone w Łodzi

Powracając do tematyki filmów, to wiecie jakie popularne pozycje kinowe były własnie kręcone w Łodzi? Filmy kojarzone z naszym miastem to np. : Cudzoziemka, Seksmisja, Weekend, Serial Bodo, Nic Śmiesznego, Obywatel, Vabank i Vabank II, Psy czy Powidki, a także serial komisarz Alex.

Barwa Łodzi to… murale

Łódź często nazywane miastem kamienic kojarzy się szaro i osowiale, jednak mamy coś, co ubarwia ten miejski koloryt, są to murale. Można je spotkać na terenie całego miasta. Uwielbiane przez łodzian wielkie malowidła. W czasie PRL-u murale pełniły funkcję reklam i komunikatów promocyjnych, teraz są one bardziej tworem artystycznym, który ma przyciagać uwagę swoimi kolorami. Ostatnio portalkomunalny.pl przygotował zestawienie miast, w których murale są najładniejsze, a łódzkie zajęły drugie miejsce. Niewiele osób wie, że do Łodzi zjeżdzają najlepsi artyści z całego świata, aby tworzyć naścienne malowidła. Sama Łódź posiada wybitnych malarzy, którzy również tworzą na całym świecie i również poza granicami kraju są bardzo doceniani. Przykładem takich artystów jest Etam Crew- grupę tworzy dwóch, młodych chłopaków, którzy studtiowali na ASP, a teraz są jedną z najbardziej rozpoznawanych ekip malarskich w Polsce i na świecie. A w 2015 roku powstało aż 50 nowych murali na tereie naszego miasta.

Sukces łódzkiego graffiti

Odnośnie murali, na uwagę zasługują lokalne graffiti, które możemy zobaczyć na skrzynkach elektrycznych i ścianach budowli. W 2011 roku łodzki mural znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa- jako największe malowidło naścienne.

Łódzkie powiedzonka

Łódź ma swój klimat, i nie tylko architektonicznie się on przejawia, ale również w naszej gwarze i języku. Znane są nam takie powiedzonka: angielka, migawka, chechłać, ekspres (jako zamek), biegiel, galanty, foliówka, galancie, siajowe.

Nazwy ulic

W Łodzi napotkamy na niespotykane nazwy ulic, takie jak: Smocza, Gwiewont, Wieczność, Malinowa, czy ulica Poranna.

Ciekawostka o zieleni i nie tylko

Łódź mimo szarych budynków posiada jednak wiele terenów zielonych, na terenie miasta mieści się ponad 70 skwerów i parków. Niewiele osób także może wiedzieć, że nasza sieć tramwajowa jest jedną z największych w Europie. A także, że przez nasze miasto przepływa 18 rzek i strumieni.

Rowery miejskie – ulubiona atrakacja łodzian

Od 2014 roku my, mieszkańcy Łodzi, możemy zgłaszać swoje projekty do budżetu obywatelskiego. Miasto przeznacza około 40 mln na finansowanie pomysłów, które wygrają głosowanie społeczeństwa. Wszystkie składane wnioski mają na celu odświeżyć, wzbogacić w jakiś sposób miasto. W ubiegłym roku zielone światło dostało wiele inicjatyw związanych z pracami w łódzkich parkach, zielenią, czy nadaniem Łodzi trochę koloru, a mianowicie: remont nawierzchni w Parku Zdrowia, nowe nasadzenia drzew na Polesiu, powstanie Workoutu w parku Poniatowskim, rewitalizacja parku na Młynku i Stawów Jana, rozbudowanie Parku Julianowskiego, posadzenie 20 nowych drzew na Śródmieściu i wiele innych. Największą popularnością są Rowery Miejskie, również sfinansowane z inicjatywy budżetu obywatelskiego. Łódź pobiła rekord w ich wypożyczaniu. W ponad 90 dni po otwarciu stacji rowerów miejskich, można było odnotować 2 miliony wypożyczeń.

Najzdrowsza woda tylko w Łodzi

Łódź słynie z jednej z najlepszych i najzdrowszych wód płynących w naszych kranach. Potwierdza to Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, a także dr inz. Michał Siniarski, pracujący w Stowarzyszeniu „Czysta woda”. Profesorowie i naukowcy z Politechniki Łódzkiej także popierają stanowczo tą tezę.

Bajkowe miasto

Na terenie miasta można również zaobserwować ciekawe rzeźby, niektóre są nawet z bajek. Mamy na myśli słynnego misia uszatka przy ulicy Piotrkowskiej, kota filemona, który spogląda się na nas przed muzeum Kinematografii. Przed Galerią Łódzką powstała kolejna forma bajkowa, Ferdynand Wspaniały, pies w garniturze i kapeluszu, z laską.

Fabryki, fabryki i jeszcze raz fabryki

Na sam koniec warto zaznaczyć fakt o którym zapewne większość z Was wie, że Łódź jest przede wszystkim miastem włókiennictwa i fabryk. Powstała bowiem tu pierwsza fabryka, mieszcząca się przy ulicy Tymienickiego 3.

Łódź z roku na rok coraz bardziej się rozwija i jak można zauważyć posiada wiele ciekawostek i interesujących historii. Mamy nadzieję, że lista wyjątkowych nowinek będzie się poszerzać z czasem.



Sponsorzy główni

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny