Symbole klubu

AKTUALIZACJA 13 / 07 / 2017

„Przeplatanka” znaczy ŁKS

Kultowa „przeplatanka” kibicom sportu w Polsce kojarzy się od lat z Łódzkim Klubem Sportowym i to pomimo tego, że przed wojną z podobnej kompozycji literniczej korzystało wiele klubów, nie tylko zresztą polskich. Bardzo podobny emblemat posiada chociażby założony w 1882 roku znany amerykański klub baseballowy St. Louis Cardinale.

Chorągiewka Ł.K.S.

Jednym z dwóch oficjalnych znaków Łódzkiego Klubu Sportowego była od samego początku istnienia stowarzyszenia „biało-czarno-biała” flaga z napisem ŁKS. Pierwotną czerwień zastąpiono czernią, ponieważ rosyjski zaborca nie pozwolił na rejestrację klubu posługującego się biało-czerwonymi barwami. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę problem zniknął, a charakterystyczna biało-czerwono-biała chorągiewka pojawiła się między innymi na odznace okolicznościowej z 1921 roku.

Flaga pojawiała się też przez kilkadziesiąt lat w polskiej prasie, zauważyć ją można było jeszcze w pierwszej połowie lat 90., chociażby na łamach „Przeglądu Sportowego”. Kibice ŁKS-u, a i kolekcjonerzy znają ją doskonale, symbol ten został bowiem utrwalony na wielu pamiątkach klubowych, zwłaszcza zaś na odznakach.

„Przeplatanka” – od zawsze

Słynna „przeplatanka”, czyli kompozycja trzech liter: „Ł”, „K” i „S”, także związana jest z Łódzkim Klubem Sportowym od samego początku jego istnienia. Zaprojektowany przez Jakuba Szwarca emblemat zdobił zarówno stroje sportowców reprezentujących ŁKS, jak i druki wydawane przez klub jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Widnieje na koszulkach piłkarzy z 1909, 1911 czy 1912 roku.

Oczywiście przez lata zarówno kształt poszczególnych liter jak i detale kompozycji ulegały subtelnym modyfikacjom, niemniej ogólna koncepcja pozostała niezmieniona.

Używany dzisiaj herb (lub, jak kto woli – emblemat klubu) nawiązuje do początków ŁKS-u, a „przeplatanka” koloru czerwonego osadzona jest na białym tle (względnie kole). Podobna widnieje na przykład w wydanej w sierpniu 1924 roku „Jednodniówce jubileuszowej”, czy też publikacji wydanej w czerwcu 1933 roku z okazji 25-lecia powstania klubu.

Gwoli ścisłości należałoby dodać, że Jacek Bogusiak, kustosz tradycji Łódzkiego Klubu Sportowego”, w jednej ze swych książek wspomnianą na początku chorągiewkę nazywa znaczkiem ŁKS-u, natomiast przeplatankę – klubowym emblematem. Z kolei autorzy serwisu polskielogo.net chorągiewkę nazwali pierwszym znakiem klubowym, a przeplatankę – jego następczynią.

„Symbol ŁKS – słynna przeplatanka to jeden z kultowych znaków w polskim sporcie i jednoznacznie kojarzący się z łódzkim klubem. Taka kombinacja liternicza nie jest wybitnie oryginalna, jednak należy docenić jej nietypowy charakter pośród współczesnych herbów polskich klubów” – napisał autor artykułu o ełkaesiackim symbolu na łamach serwisu polskielogo.net (Kultowa „przeplatanka”, http://polskielogo.net/pl/lodzki-ks/ [dostęp: 20.06.2017.]).

Odstępstwa od reguły

Warto dodać, że ŁKS korzystał w przeszłości, na szczęście przez krótki czas, także z innych znaków. Na przykład pod koniec lat 40. dwudziestego wieku decyzją władz państwowych wszystkie kluby zostały przypisane do stowarzyszeń sportowych, a że ŁKS został przypisany do Zrzeszenia Sportu „Włókniarz” aż do 1956 roku korzystał z jego emblematu. W drugiej połowie lat 90. piłkarze nosili na koszulkach „przeplatankę” zestawioną z logiem sponsora (ŁKS-Ptak), a w latach 2010-2012, kiedy klub stracił na pewien czas prawo do historycznego herbu, oficjalnym znakiem stała się biało-czerwono-biała tarcza, na której widniał rok założenia klubu i zestawione w pionie trzy litery składające się na jego nazwę.

W 2012 roku ŁKS odzyskał prawa do historycznego znaku i jesteśmy pewni, że będzie z niego korzystał już zawsze. „Przeplatanka” znaczy przecież ŁKS.