„Rycerze Wiosny” znów w Zabrzu

25 / 04 / 2024

rys. Edward Ałaszewski

Piłkarze ŁKS-u w sobotę zagrają z Górnikiem w Zabrzu, czyli w mieście w którym narodziła się legenda Rycerzy Wiosny”. Przed nami już 97 starcie!

• Pierwsze w historii ekstraklasowe spotkanie ŁKS-u z Górnikiem Zabrze odbyło się 15 kwietnia 1956 roku i zakończyło się wysokim zwycięstwem łodzian 4:1.
  • 7 kwietnia 1957 roku ełkaesiacy pokonali Górnika w Zabrzu aż 5:1, chociaż jeszcze w pierwszej połowie stracili zawodnika i bramkę. To, co wydarzyło się później przeszło do legendy – za sprawą czterech goli Stanisława Barana i jednego trafienia Władysława Soporka oraz dziennikarskiej wyobraźni red. Jerzego Zmarzlika z „Przeglądu Sportowego” narodzili się „Rycerzy Wiosny” Władysława Króla. Więcej TUTAJ.

• W 1958 roku, właśnie po wyjazdowym meczu z Górnikiem Zabrze (0:0) rozegranym na Stadionie Śląskim, ŁKS świętował swój pierwszy mistrzowski tytuł.
  • W ŁKS-ie występowało wielu zawodników, którzy w trakcie swojej piłkarskiej kariery reprezentowali również barwy czternastokrotnego mistrza Polski. Wśród nich są m.in.: Krzysztof Baran, Ensar Arifović, Paweł Golański, Tomasz Hajto, Łukasz Madej, Adam Marciniak i Rafał Niżnik.
  • Właśnie w meczu z Górnikiem Zabrze swój jedyny występ w barwach ŁKS-u zaliczył słynny Kazimierz Deyna (1966).
  • ŁKS najczęściej wygrywał z Górnikiem: 2:0 (aż siedmiokrotnie), 2:1 (sześciokrotnie) oraz 4:1 i 1:0 (pięciokrotnie).
  • Najskuteczniejszym ełkaesiakiem w meczach z Górnikiem Zabrze w Ekstraklasie jest Tomasz Wieszczycki, autor dziewięciu goli.
  • Ostatnie wyjazdowe zwycięstwo nad Górnikiem odnieśliśmy jesienią 1996 roku – 4:1 po dwóch golach Daniela Dubickiego, trafieniu Sylvestra Okosuna oraz pięknym strzale Marcina Danielewicza.
  • Autorem ostatniego wyjazdowego gola dla ŁKS-u w Zabrzu jest Dani Ramirez (1:1 w 2020 roku).

Bilans ligowy ŁKS vs. Górnik Zabrze

• Meczów w lidze: 96
  • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | porażek: 27 | 27 | 42
  • Bramki: 111:138