„Rycerze Wiosny” z „Kolejorzem” po raz 94.

19 / 04 / 2024

fot. Przemysław Szyszka / Cyfrasport

„Rycerzy Wiosny” rywalizują z „Kolejorzem”  lidze już 76 lat. W XXI wieku w Ekstraklasie jeszcze nie wygraliśmy z tym rywalem w Łodzi, więc w niedzielę spróbujemy to zmienić.

• Pierwszy ligowy mecz ŁKS-u z Lechem Poznań został rozegrany 23 maja 1948 roku w Łodzi. Drużyna „czerwonych”, bo tak jeszcze wtedy nazywano ełkaesiaków, pokonała ekstraklasowego debiutanta 3:2 po dwóch golach Longina Janeczka i jednym trafieniu Stanisława Barana.
  • W 1949 roku w Poznaniu ŁKS doznał sromotnej porażki (aż 8:1). Tym razem na nic zdały się próby nawet Mariana Łącza, wówczas najlepszego napastnika ŁKS-u, a potem znanego aktora. Triumfował Teodor Anioła – autor aż trzech goli – triumfowali poznaniacy.
  • Dziewięć lat później łodzianie zrewanżowali się też wygrywając 8:1 po jednym z najsłynniejszych meczów w historii naszego klubu. „Przegląd Sportowy” donosił na pierwszej stronie: „Rycerze wiosny witają jesień ośmioma bramkami”, a ełkaesiakom osobiście pogratulował sukcesu ówczesny selekcjoner reprezentacji Polski Henryk Reyman, który po ostatnim gwizdku odwiedził ich w szatni.
  • Najbardziej widowiskowy mecz ŁKS-u z Lechem odbył się w 1985 roku. ŁKS pokonał faworyta 7:5, a gole dla ełkaesiaków zdobywali Krzysztof Baran, Sławomir Różycki, Ryszard Robakiewicz i Jacek Ziober. „Gra była przede wszystkim popisem strzeleckim gospodarzy, a każda bramka piękniejsza od poprzedniej” – podsumował zawody sprawozdawca „Dziennika Łódzkiego”.
  • Dwa zwycięstwa nad Lechem w Ekstraklasie w jednym sezonie piłkarze ŁKS-u odnieśli po raz ostatni w rozgrywkach 1993/1994, gdy oba spotkania wygrali 1:0 – w Łodzi po golu Grzegorza Krysiaka, a w Poznaniu po bramce Zdzisława Leszczyńskiego.
  • Zakończony zdobyciem mistrzowskiego tytułu sezon 1997/1998 zwieńczyliśmy domowym meczem z Lechem Poznań i to właśnie po nim odbyła się wielka feta.
  • Ostatnie ekstraklasowe zwycięstwo w Łodzi nad Lechem odnieśliśmy 13 maja 2000 roku. W obecności 17 tys. widzów ŁKS pokonał „Kolejorza” 1:0 po golu Marka Saganowskiego. Niestety, oba zespoły pożegnały się wtedy z piłkarską elitą.
  • Pięć ostatnich ekstraklasowych meczów ŁKS-u z Lechem w Łodzi wygrali poznaniacy.
  • Ostatnim dubletem dla ŁKS-u w meczach z Lechem popisał się Mirosław Trzeciak w wygranym przez łodzian 2:1 meczu rozegranym w Łodzi w 1996 roku.

Ligowy bilans ŁKS vs. Lech

• Liczba meczów: 93
  • Zwycięstwa ŁKS-u | remisy | porażki: 28 | 26 | 39
  • Bramki: 101:140