Retro Liga 1921

22 / 03 / 2024

Zachęcamy do wysłuchania premierowego odcinka słuchowiska RETRO LIGA 1921, które przybliża historię pierwszej ukończonej edycji mistrzostw Polski w piłce nożnej w 1921 roku. ŁKS został patronem projektu.

Wszyscy wiemy, że Łódzki Klub Sportowy jest jednym ze współtwórców ligi polskiej, czyli rozgrywek zwanych dziś Ekstraklasą. Warto przy tym przypominać, że ełkaesiacy wzięli też udział w pierwszych ukończonych mistrzostwach Polski, które odbyły się w 1921 roku. I nawet jeśli w tamtym czasie nie mogliśmy konkurować ze znacznie lepiej wyszkolonymi drużynami z Krakowa czy Lwowa, historia ta udowadnia, że ŁKS jest bardzo ważną częścią polskiego sportu.

Projekt RETRO LIGA 1921 zakłada stworzenie słuchowiska, które w atrakcyjnej formie przybliża widzom historię i emocje związane z pierwszymi ukończonymi mistrzostwami Polski w piłce nożnej z 1921 roku oraz pierwszym meczem reprezentacji Polski rozegranym z Węgrami w tym samym roku.

– Wciągająca narracja, autentyczne dźwięki z epoki, a w przypadku animacji barwne i dynamiczne obrazy, przeniosą widzów w atmosferę tamtych czasów. Naszym celem jest przedstawienie widzom fascynujących faktów związanych z Pierwszymi Mistrzostwami Polski w Piłce Nożnej, ukazując ich znaczenie dla historii sportu i narodowej tożsamości. Każdy odcinek projektu będzie skupiał się na różnych aspektach tych mistrzostw, począwszy od ich organizacji i przygotowań, poprzez emocjonujące mecze i kulisy, aż po triumf zwycięskiej drużyny – mówią twórcy projektu.

Co dla nas ważne, wybrane odcinki słuchowiska będą poświęcone zmaganiom piłkarzy ŁKS-u w 1921 roku.

ŁKS Łódź jest oficjalnym patronem projektu.