Historia meczów z Rakowem | Wygrywali już z mistrzami

15 / 03 / 2024

fot. Łukasz Skwiot / Cyfrasport

ŁKS w niedzielę zmierzy się z Rakowem Częstochowa, z którym w Łodzi nie przegrał nigdy w lidze. Rywal jest aktualnym mistrzem Polski, ale z takimi „Rycerze Wiosny” też potrafili sobie w przeszłości radzić, o czym również pozwolimy sobie napomknąć.

• Pierwszy w historii ligowy pojedynek ŁKS-u z Rakowem odbył się 27 sierpnia 1994 roku. Łodzianie wygrali 2:0 po bramkach Grzegorza Krysiaka i Tomasza Cebuli.
  • Wspomniane wyżej spotkanie oglądał na żywo José Mourinho, bo niedługo po tym łodzianie zmierzyli się z FC Porto w Pucharze Zdobywców Pucharów, a słynny Portugalczyk znajdował się w sztabie trenerskiej popularnych Smoków.
  • W pięciu z sześciu przypadków, gdy ŁKS wygrywał w Łodzi z Rakowem ełkaesiacy zdobywali w meczu 2 gole (2:0 lub 2:1).

• W mistrzowskim dla nas sezonie 1997/98 piłkarze ŁKS-u dwukrotnie pokonali Raków, w tym przed własną publicznością 2:1 po golach Rodrigo Carbone i Tomasza Kłosa w końcówce spotkania.
  • Podczas naszej poprzedniej przygody w Ekstraklasie (2019/2020) ŁKS dwukrotnie pokonał w Łodzi Raków – 2:0 i 3:2.
  • Tylko 1 mecz w Łodzi pomiędzy ŁKS-em a Rakowem zakończył się remisem (1:1 w 1996)
  • ŁKS wygrał 4 ostatnie domowe mecze z Rakowem w lidze.
  • Aktualny mistrz Polski dotąd nie wygrał w lidze w al. Unii 2 z ŁKS-em.

Wygrywali już z mistrzami Polski

Jeśli dobrze policzyliśmy, ŁKS wygrał dotąd 35 meczów z aktualnymi mistrzami Polski. To pierwsze zwycięstwo ełkaesiacy odnieśli już w premierowej edycji ligi polskiej. 25 września 1927 roku łodzianie okazali się lepsi od Pogoni Lwów, która kilka miesięcy wcześniej zwyciężyła w mistrzostwach Polski (te w 1926 roku rozegrano po raz ostatni systemem nieligowym). Co ciekawe  jedenaście minut przed regulaminowym końcem czasu gry, wskutek zapadających nad boiskiem ciemności, arbiter zakończył zawody. Lwowiacy ponoć nie protestowali.

Przed wojną ełkaesiacy ograli też inne drużyny dzierżące mistrzowskie berło – Wisłę Kraków w 1928 (słynny powtórzony mecz, przerwany wskutek wtargnięcia kibiców po decyzji arbitra o przyznaniu gościom rzutu karnego), Cracovię w 1931, Garbarnię w 1932 (pięć goli Władysława Króla), czy trzykrotnie Ruch Chorzów. Po powrocie do ekstraklasy w 1954 podopieczni trenera Władysława Króla przeszli samych siebie, bo pokonać kolejny raz mistrzowski Ruch to jedno, ale rozgromić „niebieskich” aż 5:1 to, cytując piłkarskiego klasyka, sztuka iście huzarska.

Czarna passa mistrzów Polski w rywalizacji z ełkaesiakami trwała w najlepsze także w kolejnych latach i boleśnie przekonała się o tym Legia Warszawa w 1956 roku, Górnik Zabrze w 1958 (właśnie po tamtym sezonie Rycerze Wiosny zdobyli złoto), czy Wisła w Krakowie (4:1 między innymi dzięki fantastycznej grze Stanisława Terleckiego). Wielu z obecnych kibiców pamięta też z pewnością mecz z 1985 roku, gdy łodzianie po fantastycznym widowisku pokonali mistrzowskiego Lecha Poznań aż 7:5.

Jeśli chodzi o lata 90. należy wspomnieć o sukcesie w meczu z opromienioną awansem do Ligi Mistrzów Legią Warszawa (słynna zemsta Marcina Mięciela), natomiast 5 marca 1997 roku niezapomniany lob Marcina Danielewicza też pogrążył ówczesnego mistrza Polski czyli Widzew. W XXI wieku ŁKS dwukrotnie pokonał obrońcę mistrzowskiego tytułu. W sierpniu 2006 roku łodzianom w al. Unii 2 nie sprostała warszawska Legia (gole Ensara Arifovicia i Rafała Niżnika), z kolei ostatnią ligową wiktorię w starciu z aktualnym mistrzem Polski odnieśli „Rycerze Wiosny” 29 marca 2008 roku. Tamtego dnia w Łodzi za sprawą goli Roberta Szczota i Łukasza Madeja 1:2 poległo Zagłębie Lubin.

Bilans meczów z Rakowem

• Liczba meczów: 14
  • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | porażek: 8 | 4 | 2
  • Gole: 22-12 dla ŁKS-u