10 cytatów z LIVE | #EŁKSApomoc

24 / 04 / 2024

Za nami LIVE charytatywny z udziałem współwłaściciela klubu Dariusza Melona, wiceprezesa Roberta Grafa i trenera Marcina Matysiaka. W trakcie naszego spotkania padło wiele ważnych słów, więc zebraliśmy dla Was dziesięć naszym zdaniem najciekawszych wypowiedzi.

Zachęcamy do odsłuchania całości (TUTAJ), ale jeśli dziś akurat nie macie na to czasu, rzućcie okiem na dziesięć wybranych wypowiedzi (poniżej). Przy okazji przypominamy, że charytatywny LIVE został zorganizowany w ramach #EKSTRApomoc dla Fundacji Kolorowy Świat i miał na celu wsparcie jej podopiecznych.

Przygotowani

Dariusz Melon (współwłaściciel ŁKS-u): Musimy odrobić wiele tematów związanych z kwestią przychodów do klubu i dlatego cały czas walczymy o zwiększanie budżetu, bo dziś bez wsparcia środków właścicieli, ŁKS nie zdołałby sobie poradzić. Jesteśmy przygotowani na start nowych rozgrywek i tutaj klubowi nie grozi żadna zapaść finansowa, czy niewypłacalność wynikająca z zaległości względem piłkarzy.

Cel na nowy sezon

Robert Graf (wiceprezes ŁKS-u): Przejrzałem wszystkie umowy kontraktowe piłkarzy. Nie ma tam żadnych niezwykłych rzeczy, więc teraz pozostaje kwestia zarządzania tymi umowami. Wszystko determinuje liga, w której zagramy w następnym sezonie. Jeśli chodzi o taki klub jak ŁKS, to celem numerem jeden musi być powrót do Ekstraklasy i tak postaramy się zbudować kadrę nowego zespołu, oczywiście mając na uwadze wszystkie nasze ograniczenia.

Zmiany kadrowe

Robert Graf: Ośmiu zawodnikom kończą się kontrakty, a potencjał sprzedażowy u pięciu innych sprawia, że może pojawić się potrzeba zastąpienia trzynastu piłkarzy. Zmiany kadrowe będą więc dosyć poważne i dotkną każdą formację. Prowadzimy pierwsze rozmowy z potencjalnymi zastępcami i w tym celu poszerzyliśmy dział skautingu. Działamy tu bardzo intensywnie.

Stabilizacja finansowa

Dariusz Melon: Bezdyskusyjnie, miejsce ŁKS-u jest w Ekstraklasie i nie mam tu na myśli epizodu. Drugi ważny element to praca z młodzieżą w ramach Akademii ŁKS, bo chcemy mieć wielu wychowanków. Wszystkie te tematy zaczynają się i kończą na stabilizacji finansowej. Moje firmy zawsze zachowują dyscyplinę finansową i nie wyobrażam sobie, żeby w ŁKS-ie wyglądało to inaczej. Dlatego będziemy kładli duży nacisk na kadrę szkoleniową i skauting, bo to pozwala zminimalizować ryzyko nietrafionych transferów.

Szatnia

Marcin Matysiak (trener ŁKS-u): Najważniejsze w szatni jest zawsze przekonanie zawodników do tego, żeby podążali drogą, którą wyznaczamy. Wydaje mi się, że to się nam udało. Byliśmy sprawiedliwi i mówiąc kolokwialnie, szatnia to „kupiła”. Nic nie obiecywaliśmy. Pokazaliśmy po prostu jak będziemy pracować i zawodnicy to zaakceptowali. Dzięki temu poszliśmy w dobrym kierunku, ale oczywiście do ideału nadal sporo brakuje, bo jesteśmy w strefie spadkowej.

Budowa drużyny

Robert Graf: Nie uważam, aby budowanie zespołu wokół jednej gwiazdy było dobrym pomysłem. Ważny jest głód sportowy, chęć sportowego awansu i rozwoju, do tego umiejętności piłkarskie, charakter i cechy wolicjonalne. Te wszystkie czynniki trzeba pozbierać i stworzyć funkcjonującą drużynę; albo inaczej – dać je trenerowi, aby on zbudował drużynę dobrze funkcjonującą i wygrywającą. O żadnych z tych elementów nie można zapomnieć, m.in. dlatego w najbliższym czasie chcemy postawić mocniej na pracę z zespołem naszej psycholożki.

Ważny jest trzon

Marcin Matysiak: W drużynie musi być zachowany balans. Ważny jest doświadczony trzon drużyny, trzech-czterech zawodników. Nie tylko chodzi o bardzo ważne tutaj umiejętności piłkarskie, ale i o sposób zarządzania zespołem od tej drugiej strony i o to, aby ten trzon pełnił rolę przedłużenia trenerów i jednocześnie rolę mentora dla młodszych zawodników, co tym drugim pozwoli się rozwijać.

Akademia ŁKS

Robert Graf: Nie mamy ambicji sięgających awansu rezerw do pierwszej ligi, bo nie jest to nam potrzebne w procesie szkoleniowym. Uważam, że obecna struktura [ŁKS II w 2. Lidze, ŁKS III w IV lidze – przyp. wł.] jest optymalna. Dwie drużyny rezerw są atutem klubu. Czymś, co skłoniło mnie do pracy w ŁKS-ie, bo to stwarza naprawdę duże możliwości. Akademia ŁKS jest naszym silną stroną tego projektu.

Wzmocnić dział sprzedaży i marketingu

Dariusz Melon: Z punktu widzenia klubu bardzo ważne było otwarcie sklepu [U2 ŁKS Store – przyp. wł.] i usprawnienie systemu sprzedaży biletów. Widzę dobrą pracę działu marketingu i komunikacji. Jesteśmy bliżej kibiców, tych różnych inicjatyw jest coraz więcej. Oczywiście bez pieniędzy nie zdołamy zrealizować swoich celów, dlatego będziemy wzmacniać dział sprzedaży i marketingu.

O przyszłości

Robert Graf: Jest pomysł, pozytywna energia i chęć budowania projektu długoterminowego, bo wszyscy widzimy duży potencjał w ŁKS-ie. Wydaje mi się, że jeśli uda się zbudować struktury o jakich myślałem tu od początku, to będziemy mogli myśleć o ciekawej przyszłości w kontekście Łódzkiego Klubu Sportowego.