Zagłębie Sosnowiec pierwszym rywalem ŁKS-u w Pucharze Polski

20 / 08 / 2019

fot. Jakub Ziemianin

Pierwszą przeszkodą w walce o Puchar Polski w sezonie 2019/20 będzie dla ełkaesiaków ekipa Zagłębia Sosnowiec. Mecz z pierwszoligowcem, który w poprzednich rozgrywkach grał jeszcze wśród 16 najlepszych drużyn w kraju, odbędzie się na Stadionie Ludowym w Sosnowcu 24, 25 lub 26 września.

Historia Zagłębia Sosnowiec sięga 1906 roku. Od tamtego czasu klub z miasta nad Brynicą czterokrotnie zdobywał Puchar Polski – w sezonach: 1961/1962, 1962/1963, 1976/1977 i 1977/1978. Do najważniejszych osiągnięć czerwono-zielono-białych należy również dodać cztery wicemistrzostwa kraju – w sezonach: 1955, 1963/64, 1966/67 i 1971/72. Ponadto „Zagłębiacy” trzykrotnie stawali na najniższym stopniu ligowego podium (w sezonach: 1962, 1962/63 i 1964/65). Klub z Sosnowca może się również pochwalić dotarciem do półfinału Pucharu Karla Rappana (Intertoto) w sezonie 1966/67. Warto poza tym wspomnieć, że aż cztery razy piłkarze Zagłębia zdobywali w latach 60. i 70. tytuły króla strzelców w ówczesnej pierwszej lidze, czyli obecnej ekstraklasie – to Józef Gałeczka (18 bramek w 1964 roku), Andrzej Jarosik (18 bramek w 1970 roku i 13 bramek rok później) oraz Włodzimierz Mazur (17 bramek w 1977 roku). W tabeli wszech czasów ekstraklasy sosnowiczanie plasują się na razie na 14. miejscu – podczas 36 sezonów rozegrali na najwyższym poziomie ligowym 987 meczów i zdobyli 917 punktów (bilans goli 1180-1330).

Tyle historii… Teraźniejszość w wykonaniu klubu z ulicy Kresowej 1 jest na pewno mniej spektakularna. Po spadku z ekstraklasy Zagłębie dopiero w miniony weekend odniosło bowiem pierwsze zwycięstwo na pierwszoligowych boiskach – wygrało u siebie z Miedzią Legnica 1:0 po golu Michała Górala. Po czterech kolejkach sosnowiczanie z dorobkiem czterech punktów zajmują 15. miejsce, czyli tuż nad strefą spadkową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w składzie Zagłębia, którego trenerem jest Radosław Mroczkowski, nie brakuje doświadczonych zawodników. Dość powiedzieć, że Szymon Pawłowski rozegrał w ekstraklasie 283 mecze, Patryk Małecki – 274, Piotr Polczak – 189, a Bartłomiej Babiarz – 142. Dla porównania, najbardziej doświadczony z ełkaesiaków, czyli Łukasz Piątek, dopiero przy okazji niedawnego meczu z Piastem świętował swój 250. występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Mimo to, zdaniem bukmacherów – w tym firmy forBET, sponsora głównego ŁKS-u – faworytem zaplanowanej na ostatni tydzień września konfrontacji są podopieczni Kazimierza Moskala.

Poniżej pełen zestaw par I rundy Pucharu Polski:

• Unia Skierniewice – Piast Gliwice
  • Polonia Środa Wielkopolska – Górnik Zabrze
  • Korona Kielce – Zagłębie Lubin
  • Olimpia Grudziądz – Stal Mielec

Pary kolejnych rund wyłonią odrębne losowania. Finał Pucharu Polski zostanie rozegrany 2 maja 2020 roku na PGE