Jak często ełkaesiacy stwarzają zagrożenie pod bramką rywala? W którym kwadransie są najskuteczniejsi? I kto zanotował najwięcej asyst? Przypominamy statystyki lidera Fortuna 1 Ligi po ośmiu meczach nowego sezonu.
Ostatni kwadrans pierwszej połowy
Średnio ełkaesiacy zdobywają na razie 2,5 gola na mecz, do siatki trafiają (oczywiście średnio) co 36 minuty, zaś zagrożenie pod bramką rywala stwarzają średnio co sześć i pół minuty. Podopieczni trenera Wojciecha Stawowego najskuteczniejsi są dotąd w ostatnim kwadransie pierwszej połowy, bo między 31. a 45. minutą zdobyli już siedem goli, a i sami nie stracili choćby jednego.
Strzały na bramkę
Piłkarze ŁKS w pierwszych ośmiu meczach oddali w sumie 109 strzałów na bramkę, z czego 43 trafiło w jej światło, a ponieważ łodzianie zdobyli w nowym sezonie już 20 goli nietrudno obliczyć, że mniej więcej co piąta próba zwieńczona jest powodzeniem.
Strzały niecelne lub zablokowane / Strzały celne / Gole:
Zdobywcy goli
Asysty
Młodzieżowcy
W tym sezonie trener Wojciech Stawowy skorzystał dotąd z usług pięciu młodzieżowców. Pierwszego z nich czyli Adama Ratajczyka (4 występy, 1 asysta) nie ma już w Łodzi. Z pozostałej czwórki najwięcej czasu na boisku spędził Piotr Gryszkiewicz (4 mecze, 305 minut), który w wyjazdowym meczu z GKS-em Bełchatów zanotował dwie asysty. Czterokrotnie na boisku pojawiał się też Przemysław Sajdak (wywalczył rzut karny w meczu z Resovią), a po jednym występie mają na koncie Dawid Arndt (strzegł łódzkiej bramki w wygranym spotkaniu z Resovią) oraz Jakub Romanowicz (nieco ponad kwadrans w starciu z Arką w Gdyni).
Posiadanie piłki
Po czterech pierwszych kolejkach nasi piłkarze mogli się pochwalić w tym względzie średnią na poziomie 57,5 proc. Teraz – czyli po rozegraniu ośmiu meczów – ta średnia wynosi ok. 60 proc., a wynik ten wyśrubowały zwłaszcza spotkania z Sandecją (69 proc.) i GKS-em Bełchatów (68 proc.). Spośród czterech drużyn, z którymi już rywalizowaliśmy tylko Zagłębie Sosnowiec zdołało uzyskać tutaj „przewagę” (51 proc.).
Stałe fragmenty gry
Te elementy piłkarskiego rzemiosła to w futbolu zawsze groźna broń. W tym sezonie ŁKS egzekwował 17 tzw. niebezpiecznych rzutów wolnych (co przełożyło się na 4 gole) oraz 32 rzuty rożny, z których „Rycerze Wiosny” zdołali jeden wykorzystać (gol Samuela Corrala w Opolu). Dwa gole ŁKS zdobył po skutecznie egzekwowanych przez Antonio Domingueza rzutach karnych w meczu z Resovią.
Faule
W dotąd rozegranych czterech spotkaniach ligowych ełkaesiacy najrzadziej przekraczali przepisy w meczu z Sandecją Nowy Sącz (tylko 11 fauli), natomiast najczęściej w starciach z Widzewem, GKS-em Bełchatów i Arką Gdynia (po 18 razy), choć należy dodać, że właśnie derbowy rywal naszych piłkarzy oraz ekipa z Trójmiasta były tymi drużynami, które w obecnym sezonie zanotowały najwięcej przewinień w spotkaniach z łodzianami (ełkaesiacy po faulach widzewiaków rozpoczynali grę z rzutu wolnego aż 33 razy, po faulach arkowców – 26 razy).
W sumie w ośmiu dotąd rozegranych meczach łodzianie 131 razy przekraczali przepisy, czyli znacznie rzadziej od rywali, dość powiedzieć, że sędzia ukarał naszych zawodników 16 żółtymi kartonikami, a rywali – 25 żółtymi kartkami.
Najwięcej minut na boisku
Trener Wojciech Stawowy w ośmiu dotąd rozegranych spotkaniach Fortuna 1 Ligi skorzystał z usług już 21 zawodników. Tylko dwóch piłkarzy (Maciej Dąbrowski i Jan Sobociński) zaliczyło dziewięćdziesiąt minut w każdym meczu.
Najwięcej minut na boisku: