Najlepsze z najlepszych: Korona Kielce

14 / 10 / 2020

fot. Cyfrasport

W jedenastu dotąd rozegranych ligowych spotkaniach z kielczanami ełkaesiacy triumfowali trzykrotnie. W październiku zeszłego roku w Łodzi pokonali Koronę 4:1.

• Pierwsze ligowe starcie ŁKS-u z Koroną Kielce, rozegrane 25 września 2004 roku w Łodzi na zapleczu ekstraklasy, należało do bardzo emocjonujących. W 86. minucie Rafał Wójcik zdobył gola dla Korony na 4:2 i gdy wydawało się, że nic już nie uratuje gospodarzy najpierw Marcin Wachowicz strzelił bramkę kontaktową, a następnie Ireneusz Gortowski doprowadził do wyrównania.
  • Zanim zespoły spotkały się w lidze, rywalizowały wpierw w Pucharze Polski. 20 listopada 1991 roku w ramach 1/8 Pucharu Polski kielczanie przegrali z ŁKS-em 0:1, a zwycięskiego gola dla gości zdobył Tomasz Wieszczycki. Ełkaesiacy dotarli wówczas aż do półfinału tych rozgrywek.
  • ŁKS wygrał z Koroną trzy spotkania. W 2007 roku ełkaesiacy pokonali kielczan 2:1 (gole Mariusa Kižysa i Łukasza Madeja), w 2011 roku w Kielcach pod wodzą kończącego wówczas przygodę z ŁKS-em trenera Michała Probierza wygrali 2:0 (gole Marka Saganowskiego i Dariusza Kłusa), z kolei w październiku ubiegłego roku łodzianie zwyciężyli aż 4:1 (trafienie Jana Grzesika oraz hat-trick Rafała Kujawy).
  • W jedenastu dotąd rozegranych spotkaniach z Koroną poza wspomnianymi trzema zwycięstwami łodzian, Korona wygrała z ŁKS-em sześć spotkań, a dwa mecze na zapleczu elity zakończyły się podziałem punktów. W bramkach: 17-14 dla Korony.
  • W swoim piłkarskim CV występy zarówno w ŁKS-ie, jak i w Koronie Kielce mają m.in. Grzegorz Bonin, Swetosław Byrkaniczkow, Adam Czerkas, Paweł Golański, Adam Grad, Dariusz Jańczak, Marcin Kaczmarek, Robert Kolendowicz, Tomasz Nowak, Aleksandar Radunović, Paweł Sasin, Jarosław Soszyński, Mateusz Stąporski, Piotr Świerczewski i Cezary Wilk. Byłym piłkarzem Korony jest też Łukasz Sekulski, który w barwach „złocisto-krwistych” zdobył w lidze pięć goli.

Wszystkie gole dla ŁKS-u w meczach z Koroną

Na listę strzelców w ligowych meczach z Koroną wpisało się dziewięciu piłkarzy ŁKS-u. Najskuteczniejsi są Rafałowie Niżnik i Kujawa, którzy w starciach z kielczanami zdobyli po trzy gole.

• ⚽ ⚽ ⚽ – Rafał Niżnik, Rafał Kujawa
  • ⚽ ⚽ – Marcin Wachowicz
  • ⚽ – Ireneusz Gortowski, Marius Kižys, Łukasz Madej, Marek Saganowski, Dariusz Kłus, Jan Grzesik

Opracował: Remek Piotrowski