Klub

Nabierają tempa prace nad oświetleniem stadionu przy Alei Unii

17.01.2019

17.01.2019

Nabierają tempa prace nad oświetleniem stadionu przy Alei Unii

Od poniedziałku rozpoczynamy wykopy pod ułożenie kabli oraz wykopy pod budowę fundamentów pod maszty oświetleniowe. Jednocześnie będziemy robić okablowanie do oświetlenia pod dachem i na dachu istniejącej trybuny. Oznacza to, iż równolegle prace będą wykonywane po obu stronach boiskach – podkreśla Bogdan Kuć, kierownik robót elektrycznych i zarazem dyrektor techniczny firmy Ada-Light, która odpowiedzialna jest za montaż oświetlenia na obiekcie przy Alei Unii 2.

Niektórym z zewnątrz może się wydawać, że to wszystko odbywa się bardzo wolno, wręcz ślamazarnie, ale proszę mi wierzyć: nie da się inaczej wykonać określonych czynności i pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Jeśli nie będzie poważnego załamania pogody, termin wykonania prac zostanie dotrzymany – opowiada Kuć. – Obecne warunki pogodowe pozwalają nam na wykonanie zaplanowanych prac. Gorzej, gdy pojawią się śnieżyce albo duże mrozy, bo wtedy będziemy musieli przerwać roboty. Przy dużych mrozach nie można układać kabli, a poza tym dochodzą względy bezpieczeństwa – dodaje specjalista z firmy Ada-Light.

– Jakie są warunki graniczne, jeśli chodzi o dopuszczalną pogodę? Odpowiem tak: jeśli przykładowo będzie -5 stopni Celsjusza, ale będzie bezwietrznie, to będziemy w stanie działać. Lecz jeśli pojawi się silny wiatr, nasze zadanie będzie utrudnione. Trzeba bowiem pamiętać, że przy temperaturze -5 stopni na dole, odczuwalna temperatura przy dachu trybuny będzie około -15 stopni – tłumaczy Kuć. – Jeżeli chodzi o montaż oświetlenia na dachu, wszystko odbywa się na otwartej przestrzeni i tam już nie ma się gdzie schronić przed wiatrem. Wiadomo, że praca w takich warunkach nigdy nie będzie miała takiej efektywności, jak w porze letniej. Wiąże się to choćby z tym, że dodatkowe ubranie krępuje ruchy pracownika, podobnie jak i sam sprzęt ochronny.

Pracownik firmy Ada-Light zapewnia jednak, że jego załoga da sobie radę i z takim wyzwaniem. – Ekipa jest młoda, ale już bardzo doświadczona i z pewnością sobie poradzi nawet w takich warunkach. Nie jest to pierwszy stadion, na którym pracujemy. Przypomnę, że doświetlaliśmy już między innymi Moto Arenę w Toruniu czy stadion żużlowy w Gorzowie Wielkopolskim. Pracowaliśmy też na wielu pierwszoligowych stadionach piłkarskich, więc znana jest nam specyfika pracy na obiekcie sportowym – mówi Kuć. – Dla nas takie prace to nie pierwszyzna i myślę, że nasze doświadczenie nie było bez wpływu na ostateczny wynik przetargu. A nam też zależy na jak najszybszym wykonaniu zlecenia, żeby uniknąć ewentualnych kar za niedotrzymanie terminu.

Przez najbliższe tygodnie na obiekcie przy Alei Unii będzie pracować od 6 do 15 osób w kombinezonach z logo firmy Ada-Light. – Jak już wspomniałem, część ekipy będzie układać kable, a część będzie pracowała nad fundamentami. Odwierty kontrolne zostały już wykonane i geolog potwierdził, że podłoże w wyznaczonych miejscach nadaje się na postawienie tam konstrukcji z punktami światła. Ich docelowa wysokość wynosi 23 metry i 75 centymetrów, z czego niespełna 20 metrów to sam prosty maszt, a kolejne niespełna cztery metry to odpowiednio przechylona głowica, do której zamontowane będą lampy. Na każdym z trzech masztów od Alei Unii znajdą się po 32 punkty światła, czyli łącznie 96 lamp – wylicza Kuć.

Wysokość wspomnianych konstrukcji nie jest przypadkowa, gdyż nie mogą być one wyższe niż dach trybuny, która docelowo ma zostać wzniesiona w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wał ziemny. – A krawędź dachu jest na wysokości mniej więcej 24 metrów – wskazuje inżynier z firmy Ada-Light. – Samo późniejsze wymontowanie masztu, gdy trybuna będzie gotowa, nie będzie stanowiło wielkiej filozofii. Trzeba wykręcić śruby i z pomocą dźwigu ułożyć maszty do wywozu – opisuje Kuć. Dodajmy, iż po drugiej stronie, na koronie już istniejącej trybuny w najbliższych tygodniach pojawi się 120 punktów światła – w dwóch grupach po odpowiednio 14, 20 i 26 lamp. Całość instalacji ma mieć natomiast natężenie o mocy 2000 luksów.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywanym harmonogramem, światła zabłysną nad boiskiem na koniec lutego – deklaruje dyrektor techniczny firmy Ada-Light.

Czytaj też

ŁKS, The Beatles i Święty Graal – cz. I

Klub

ŁKS, The Beatles i Święty Graal – cz. I

16.01.2019

Zapisz się do szkoły Cosinus i odbierz karnet na mecze ŁKS-u!

Klub

Zapisz się do szkoły Cosinus i odbierz karnet na mecze ŁKS-u!

15.01.2019

eFanshop – historia jak z dobrego filmu

Klub

eFanshop – historia jak z dobrego filmu

14.01.2019