Klub

ŁKS vs. „Jaga” | Lubią grać w święta wielkanocne

28.03.2024

28.03.2024

ŁKS vs. „Jaga” | Lubią grać w święta wielkanocne

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

ŁKS zmierzy się w Wielką Sobotę z Jagiellonią w Białymstoku. Na wielkanocne zwycięstwo w Ekstraklasie czekamy 15 lat, ale nie oznacza to, że nie lubimy grać w okresie świąt.

Czy wiesz, że…

  • ŁKS po raz ostatni wygrał w Białymstoku z Jagiellonią, prowadzoną wówczas przez trenera Adama Nawałkę, jesienią 2005 roku (2:0 po golach Swetosława Byrkaniczkowa i Jarosława Piątkowskiego).
  • Najwyższe zwycięstwo nad Jagiellonią piłkarze ŁKS-u odnieśli 31 lat temu, gdy walczący o mistrzostwo Polski podopieczni trenera Ryszarda Polaka pokonali ekipę z Podlasia aż 5:0 po bramkach Rafała Pawlaka, Marka Chojnackiego, Zdzisława Leszczyńskiego i dwóch trafieniach Jacka Płuciennika.

  • W trzech ostatnich meczach ŁKS-u z Jagiellonią górą byli białostocczanie (1:2, 0:2, 0:3). Ełkaesiacy taką serię zanotowali na przełomie lat 80. i 90, na co złożyły się dwie kolejne wygrane w Białymstoku (2:1) i wspomniane wcześniej zwycięstwo 5:0.
  • Pierwszy pojedynek ŁKS z Jagiellonią w ekstraklasie odbył się 25 września 1987 roku. Prowadzący wówczas w tabeli ŁKS zremisował bezbramkowo w obecności 12. tys. łódzkich kibiców i co ciekawe, był to pierwszy w historii punkt wywalczony przez Jagiellonię w meczu wyjazdowym w elicie.
  • W przeszłości barwy ŁKS-u reprezentowało wielu zawodników związanych w trakcie kariery piłkarskiej także z Jagiellonią. Wśród nich m.in. Andrzej Ambrożej, Ensar Arifović, Marcin Danielewicz, Adam Grad, Ariel Jakubowski, Mladen Kascelan, Piotr Matys czy Łukasz Sekulski.
  • Najczęściej z Jagiellonią wygrywaliśmy 2:1 (czterokrotnie).
  • Po raz ostatni z trzech punktów w meczu z Jagiellonią cieszyliśmy się jesienią 2008 roku (1:0 po golu Dawida Jarki).

Wielkanocne granie ŁKS-u

W dalekiej przeszłości kibice i zawodnicy odpoczywali od futbolu w święta wielkanocne. W mistrzowskim dla ŁKS-u roku 1958 piłkarze zameldowali się na boisku nie na przykład w Wielką Sobotę, jak miało to częstokroć miejsce później, a w Niedzielę Palmową przypadającą wówczas na 30 marca (3:3 z Polonią Bydgoszcz). Prawdopodobnie pierwszy ligowy pojedynek ełkaesiaków w okresie świątecznym odbył się dopiero w roku 1966 i zakończył się dla nas fatalnie, bo w Wielką Sobotę (9 kwietnia) Zagłębie Sosnowiec ograło łodzian różnicą aż sześciu goli.

W latach 70. w święta grano już częściej, ba, w 1978 roku zakończony bezbramkowym remisem ligowy pojedynek ŁKS-u z Wisłą Kraków w al. Unii Lubelskiej 2 odbył się w Wielkanoc, czyli w niedzielę 26 marca. – „Nieco wbrew tradycji miną dla piłkarzy i kibiców tegoroczne święta, a szczególnie niedziela. W tym dniu bowiem pierwszoligowcy stoczą kolejną 25. z rzędu batalię o mistrzowskie punkty” – pisał „Dziennik Łódzki” przed meczem łodzian z prowadzącą w tabeli „Białą Gwiazdą”.

W kolejnych dziesięcioleciach mecze w Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozgrywano już regularnie. Zdarzało się, że na taką świąteczną kolejkę przypadały bardzo prestiżowe mecze, jak chociażby derby Łodzi. W Wielką Sobotę roku 1988 ełkaesiacy cieszyli się ze zwycięstwa nad lokalnym rywalem po bramce Ryszarda Robakiewicza, z kolei dwa lata później widzewiaków pozbawił złudzeń w Wielki Piątek (13 kwietnia 1990 roku) Jacek Ziober. Szczególnie radosne święta mieli też wszyscy piłkarze i kibice ŁKS-u w niezwykle udanym, bo zakończonym drugim w historii tytułem mistrzowskim, roku 1998. W Wielką Sobotę 11 kwietnia łodzianie po trzech bramkach Mirosława Trzeciaka wywieźli komplet punktów z Konwiktorskiej (3:0 z Polonią Warszawa).

„Rycerze Wiosny” po raz ostatni w wielkanocnej kolejce w Ekstraklasie wygrali 15 lat temu (w Wielki Czwartek 9 kwietnia 2009 roku), gdy pokonali w Łodzi 3:0 Arkę Gdynia (Marcin Smoliński, Vahan Geworgyan i Piotr Świerczewski), z kolei z wielkanocnych trzech punktów na wyjeździe cieszyliśmy się w elicie po raz ostatni w Sosnowcu (20 marca 2008 roku czyli też w Wielki Czwartek ) po zwycięstwie 3:1 nad Zagłębiem (dwa gole Ensara Arifovicia i jeden Łukasza Madeja). Ostatni taki mecz w Ekstraklasie rozegraliśmy natomiast w 2012 roku – w Poniedziałek Wielkanocny jeszcze na starym stadionie w al. Unii 2 ełkaesiacy zremisowali w derbach Łodzi z Widzewem (1:1, bramka Marka Saganowskiego), bo w 2020 roku, podczas poprzedniej przygody łodzian w Ekstraklasie, rozgrywki w okresie wielkanocnym zawieszono ze względu na pandemię.

W ostatnich pięciu latach też nie było źle, ŁKS nie przegrał żadnego z rozgrywanych w okresie świąt meczu na zapleczu elity. W 2019 i 2021 roku pokonał Sandecję Nowy Sącz 2:0 (Łukasz Sekulski i Dani Ramirez) oraz GKS Bełchatów 1:0 (Antonio Dominguez), z kolei dwa ostatnie pojedynki zremisował odpowiednio z Zagłębiem w Sosnowcu (0:0 w 2022) i Górnikiem w Łęcznej (1:1 po bramce w ostatnich sekundach Stipe Juricia i m.in. dzięki znakomitej postawie Aleksandra Bobka, który obronił rzut karny; choć ten akurat mecz rozegraliśmy dzień po świętach). Teraz ŁKS zagra w Wielką Sobotę z Jagiellonią w Białymstoku.


Bilans meczów w lidze: ŁKS – Jagiellonia

  • Wszystkich meczów w Lidze: 24
  • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | porażek: 8 | 6 | 10
  • Gole ŁKS – Jagiellonia: 22-26
  • Ostatnie zwycięstwo: 1:0 w 2008
  • Najwyższe zwycięstwo: 5:0 w 1993
  • Ostatni mecz: 2:2 w 2023

Wszystkie gole dla ŁKS-u w meczach z Jagiellonią

  • ⚽⚽⚽⚽ – Jacek Płuciennik
  • ⚽⚽ – Marek Chojnacki
  • ⚽ – Adam Grad, Sławomir Majak, Tomasz Wieszczycki, Jacek Ziober, Rafał Pawlak, Zdzisław Leszczyński, Rafał Dopierała, Radosław Matusiak, Krystian Bolimowski, Rafał Niżnik, Maciej Nuckowski, Svetoslav Byrkaniczkow, Jarosław Piątkowski, Dawid Jarka, Antoni Łukasiewicz, Grzegorz Bonin