In Memoriam: odeszli w 2021

31 / 12 / 2021

W 2021 roku pożegnaliśmy ważnych dla całego ełkaesiackiego środowiska sportowców, trenerów i kibiców ŁKS-u. Wszyscy zostaną w naszej pamięci.

Adam Kopczyński (zm. 8 lutego 2021)

Został jedną z hokejowych legend naszego klubu, z którym sięgnął po brązowy medal mistrzostw Polski. W barwach Cracovii i ŁKS-u (tu w latach 1970-1980 i 1985) rozegrał 413 meczów w polskiej lidze, a poza tym wystąpił 107 razy i zdobył 6 bramek w reprezentacji Polski. To także uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku oraz aż pięciu turniejów o mistrzostwo świata. Jeszcze latem ubiegłego roku Bartosz Król przeprowadził z nim obszerną rozmowę w ramach cyklu „Znani ełkaesiacy”.

Bolesław Kwiatkowski (zm. 13 lutego 2021)

Były koszykarz AZS Warszawa, ŁKS-u i reprezentacji Polski, w której w roli rozgrywającego rozegrał 114 spotkań. Brązowy medalista koszykarskich mistrzostw Europy, uczestnik mistrzostw świata oraz igrzysk olimpijskich. Jego atutem był rzut z dystansu oraz efektywna praca w obronie. W 1973 roku przeniósł się do ŁKS. Po zakończeniu kariery został trenerem łódzkiej drużyny. Wywalczył z nią awans do 1. ligi, a następnie poprowadził ją do brązowego medalu mistrzostw Polski w 1978 roku. W drużynie narodowej w latach 1961-1969 rozegrał 114 spotkań zdobywając 617 punktów.

Mirosław Bakunowicz (zm. 17 kwietnia 2021)

Były koszykarz, sędzia koszykarski, Członek Klubu Seniora ŁKS, a także wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego pracujący w łódzkich szkołach. Mirosław „Hindus” Bakunowicz był ponadto bardzo lubianym na parkiecie i poza nim sędzią szczebla centralnego.

Roman Hływa (zm. 20 kwietnia 2021)

Jedna z piłkarskich legend Sandecji Nowy Sącz, ale w pierwszej połowie lat 60. piłkarz także Łódzkiego Klubu Sportowego, a następnie także Legii Warszawa.

Ryszard Felisiak (zm. 3 czerwca 2021)

Trener i twórca powojennej sekcji siatkarek ŁKS, wychowawca wielu pokoleń łódzkich siatkarek. W 1958 roku został trenerem reaktywowanej sekcji siatkarskiej Łódzkiego Klubu Sportowego. W ciągu ponad 20 lat pracy wychowywał kolejne pokolenia łódzkich siatkarek, zdobył wraz ze swoimi podopiecznymi Puchar Polski w 1976 roku oraz Mistrzostwo Polski juniorek w 1968 roku. Wychowanki trenera Felisiaka, już pod wodzą trenera Jerzego Matlaka, zdobyły pierwsze Mistrzostwo Polski w 1983 roku. W jednym wywiadów powiedział: „Dla mnie najważniejszy był ŁKS i moje miasto Łódź. Zawsze byłem ełkaesiakiem. Z pierwszą drużyną pracowałem 22 lata, co do dziś jest rekordem. ŁKS pozostał dla mnie najwspanialszym klubem”. Trener Ryszard Felisiak prowadził reprezentację Polski juniorek, z którą zdobył pierwszy, historyczny brązowy medal Mistrzostw Europy, a w kadrze drużyny znalazło się wtedy pięć zawodniczek ŁKS-u.

Czesław Florczak (zm. 8 sierpnia 2021)

Przez wiele lat znakomity trener ciężarowców ŁKS-u, a i przyjaciel wielu ełkaesiaków. Pracował w kadrach narodowych ciężarowców juniorów i kobiet, a wśród jego wychowanków znajdziemy uczestników mistrzostw Polski, mistrzostw Europy i Świata oraz Igrzysk Olimpijskich.

Mścisław Szulc (zm. 10 listopada 2020)

Były piłkarz i trener m.in. Łódzkiego Klubu Sportowego. Uznawany za jeden z największych polskich piłkarskich talentów swojego pokolenia w 1962 roku w reprezentacji Polski juniorów występował w ataku razem z m.in. Włodzimierzem Lubańskim. W barwach ŁKS-u rozegrał kilkanaście spotkań w ekstraklasie i zdobył jedną bramkę. Po zakończeniu przerwanej przez kontuzje kariery piłkarskiej zajął się szkoleniem. Pracował w ŁKS-ie, Widzewie, CWKS-ie i Łodziance. Wśród wielu wychowanków Mścisława Szulca (używał imienia Mieczysław) byli m.in. Włodzimierz Smolarek, Witold Wenclewski, Juliusz Kruszankin, Piotr Soczyński i Bogusław Plich. Mścisław Szulc zmarł 10 listopada 2020 roku, ale pożegnaliśmy go 17 września tego roku.

Marek Pawlak (zm. 25 września 2021)

W przeszłości zawodnik, a potem trener Stali Głowno, ale także przez pewien czas członek sztabu szkoleniowego piłkarskiej drużyny ŁKS-u. Zakochany w piłce nożnej w bez pamięci.

Sebastian Tylman (zm. 11 listopada 2021)

Radny miejski, społecznik i wierny kibic naszego klubu, z którym wielokrotnie mieliśmy szczęście spotykać się na stadionie Łódzkiego Klubu Sportowego.

Werner Proske (zm. 5 grudnia 2021)

W młodości znakomity płotkarz i sprinter. Od lat 60. związany z Łódzkim Klubem Sportowym jako trener lekkoatletów. Praca szkoleniowa była jego wielką pasją. Wychował wielu sportowców, a także współpracował z trenerami piłkarzy, m.in. z Władysławem Królem i Leszkiem Jezierskim, którzy swego czasu powierzali mu przygotowanie fizyczne naszych futbolistów.

Grzegorz Więzik (zm. 26 grudnia 2021)

Barwy „Rycerzy Wiosny” reprezentował trzy i pół roku i w tym czasie stał się jednym z liderów drużyny, o czym świadczy blisko 90 rozegranych spotkań w pierwszej lidze (dziś ekstraklasa) i 14 goli. Występował też w reprezentacji olimpijskiej. Swój ostatni w barwach ŁKS-u mecz rozegrał z Legią w Warszawie (9 października 1988 roku). W Łódzkim Klubie Sportowym zadebiutował natomiast 9 czerwca 1985 roku, zmieniając Jacka Ziobera w drugiej połowie wygranego 3:0 meczu z Zagłębiem Sosnowiec. Wkrótce po tym stał się podstawowym zawodnikiem drużyny. W 1989 roku Grzegorz Więzik odszedł z ŁKS-u i występował w wielu polskich i zagranicznych klubach.

Przy tej okazji zachowujemy w swojej pamięci wszystkich nie wymienionych tutaj ludzi związanych w przeszłości z naszym klubem, w tym kibiców, sportowców i działaczy.