Z nimi zagramy w Turcji

28 / 12 / 2021

Ełkaesiacy w trakcie zgrupowania w Turcji znów będą mieli okazję zmierzyć się z zagranicznymi drużynami, więc warto nieco lepiej poznać naszych sparingpartnerów.

Piłkarze ŁKS-u w drugiej połowie stycznia 2022 roku pojawią się Turcji, gdzie rozegrają trzy mecze sparingowe z przedstawicielami najwyższej klasy rozgrywkowej Czarnogóry, Kazachstanu i Ukrainy.

31 stycznia (Belek): ŁKS – Rudar Pljevlja (Czarnogóra)

Pierwszym sparingpartnerem łodzian w Turcji będzie drużyna zajmująca obecnie 7. miejsce w tabeli Telekom 1. CFL, czyli najwyższej klasy rozgrywkowej w Czarnogórze. Rudar Pljevlja powstał w 1920 roku. Klub kilkukrotnie zmieniał nazwę. W latach 90. i na początku XXI wieku, czyli już po rozpadzie Jugosławii, grał w najwyższej klasie rozgrywkowej Serbii i Czarnogóry, z kolei od chwili zerwania federacji Czarnogóry z Serbią i tym samym rozwiązania tamtej ligi, występuje w czarnogórskim odpowiedniku naszej ekstraklasy.

Drużyna z północy Czarnogóry może się pochwalić dwoma tytułami mistrzowskimi (2010, 2015), wicemistrzostwem (2012) i czterema krajowymi pucharami (2007, 2010, 2011 i 2016). Dwa ostatnie sezony Rudar Pljevlja zakończył na siódmym miejscu w tabeli i to samo zajmuje obecnie po 19. rozegranych kolejkach (23 punkty, 6 zwycięstw, 5 remisów, 8 porażek, bramki: 23:27).

W drużynie, która rozgrywa swoje domowe mecze na dziesięciotysięcznym stadionie w rundzie jesiennej występowało dwóch reprezentantów kraju – bramkarz Jasmin Agović i pomocnik Milos Zecevic, a także czterech młodzieżowych reprezentantów Czarnogóry (Vuk Strikovic, Niksa Vujanovic, Ognjen Gasevic, Ivan Bojovic). Warto dodać, że zespół z Pljevlji składa się z młodych zawodników. Średnia wieku drużyny to zaledwie 23 lata.

5 lutego (Side): ŁKS – FK Atyrau (Kazachstan)

Na początku lutego formę podopiecznych trenera Kibu Vicuñy sprawdzi FK Atyrau. Klub powstał pod koniec lat 70. jako Prikaspijec Gurjew, niedługo po tym wystąpił w trzeciej klasie rozgrywek Mistrzostw ZSRR, lecz nie odegrał w nich ważnej roli. W 2000 roku ekipa znad morza Kaspijskiego (miasto położone jest na granicy dwóch kontynentów: Europy oraz Azji) pojawiła się na zapleczu kazachstańskiego odpowiednika polskiego ekstraklasy, a niedługo po tym, wskutek poszerzenia piłkarskiej elity, zawitała w szeregach tamtejszej Wysszej Ligi.

FK Atyrau to dwukrotny wicemistrz ligi kazachstańskiej (2001, 2002), zdobywca krajowego pucharu (2009) oraz uczestnik rund eliminacyjnych Pucharu UEFA. W zakończonym niedawno sezonie (piłkarze grają w Kazachstanie systemem wiosna – jesień) lutowy rywal ełkaesiaków utrzymał się w lidze zajmując 11. miejsce w tabeli z dorobkiem 28 punktów na koncie (7 zwycięstw, 7 remisów, 12 porażek, bramki: 25:40).

W poprzednim sezonie w FK Atyrau występowali reprezentant Haiti (obrońca Alex Junior) i Armenii (pomocnik Solomon Udo), a także trzech młodzieżowych reprezentantów Kazachstanu (Adilbek Zhumakhanov, Zhaslan Kairkenov, Mukagali Pangerey), poza tym w zespole znajdziemy zawodników za Brazylii (w tym Bryana, najwyżej wycenianego przez portal transfermarkt piłkarza tego klubu), Serbii oraz Białorusi.

9 lutego (Belek): ŁKS – Worskła Połtawa (Ukraina)

Na zakończenie zgrupowania w Side piłkarze ŁKS-u zmierzą się w Belek z Worskła Połtawa, z którą dwa lata temu w Turcji zremisowali 3:3. Przypomnijmy zatem, że klub z Połtawy został założony w 1955 roku (wówczas pod nazwą Kołhospnyk), a domowe mecze rozgrywa na wielofunkcyjnym wyposażonym w lekkoatletyczną bieżnię stadionie im. Butowskiego, który może pomieścić prawie 25 tysięcy widzów.

Największym sukcesem zielono-białych jest zdobycie Pucharu Ukrainy w 2009 roku. Dwukrotnie Worskła stawała też na najniższym stopniu podium w rozgrywkach ligowych – w 1997 oraz 2018 roku, więc występowała w przeszłości także w europejskich pucharach (Puchar UEFA, Liga Europy UEFA).

Po raz ostatni w tych rozgrywkach Worskła pojawiła się w 2018 roku, kiedy drużyna z środkowo-wschodniej Ukrainy, dzięki zajęciu trzeciego miejsca na koniec ligowych rozgrywek, awansowała do fazy grupowej Ligi Europy UEFA, w której miała okazję zmierzyć się z Arsenalem Londyn, Sportingiem Lizbona i Karabachem Agdam (Ukraińcy zajęli trzecie miejsce w grupie). Z kolei na początku sezonu 2021/2022 Ukraińcy wystąpili w Lidze Konferencji Europy (odpadli po dogrywce z fińskim Kuopion Palloseura).

Obecnie drużyna trenera Yuriya Maksimova zajmuje 5. miejsce w tabeli ukraińskiej Premier-liha (33 punktów na koncie, 9 zwycięstw, 6 remisów, 3 porażki, bramki: 30:18) z niewielką, bo tylko trzypunktową stratą do czwartego miejsca gwarantującego udział w europejskich pucharach.

Oprócz bramkarza Dmytro Riznyka (zagrał w listopadowym towarzyskim meczu Ukrainy z Bułgarią) w drużynie z Połtawy znajdziemy reprezentanta drużyny narodowej Estonii (Joonas Tamm), Luksemburga (Olivier Thill i Vincent Thill), Mali (Ibrahim Kane) oraz Tanzani (Yohana Oscar Mkomola).

Plan sparingów piłkarzy ŁKS-u:

• 19 stycznia (Łódź): ŁKS – Motor Lublin
  • 31 stycznia (Belek): ŁKS – Rudar Pljevlja (Czarnogóra)
  • 5 lutego (Side): ŁKS – FK Atyrau (Kazachstan)
  • 9 lutego (Belek): ŁKS – Worskła Połtawa (Ukraina)
  • 20 lutego (Łódź): ŁKS – Pogoń Grodzisk Mazowiecki