Zmarł Grzegorz Więzik

27 / 12 / 2021

fot. Łączy Nas Piłka

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarł Grzegorz Więzik, jeden z najlepszych piłkarzy ŁKS-u drugiej połowy lat 80.

Urodził się 21 lipca 1963 roku w Łodygowicach. Do ŁKS-u trafił z łódzkiego Startu wiosną 1985 roku. Barwy „Rycerzy Wiosny” reprezentował trzy i pół roku i w tym czasie stał się jednym z liderów drużyny, o czym świadczy blisko 90 rozegranych spotkań w pierwszej lidze (dziś ekstraklasa) i 14 goli. Występował też w reprezentacji olimpijskiej.

Swój ostatni w barwach ŁKS-u mecz rozegrał z Legią w Warszawie (9 października 1988 roku). W Łódzkim Klubie Sportowym zadebiutował natomiast 9 czerwca 1985 roku, zmieniając Jacka Ziobera w drugiej połowie wygranego 3:0 meczu z Zagłębiem Sosnowiec. Wkrótce po tym stał się podstawowym zawodnikiem drużyny.

W sezonie 1987/88 prowadzona przez trenera Leszka Jezierskiego drużyna z Grzegorzem Więzikiem w składzie o mały włos nie zakwalifikowała się do europejskich pucharów. Właśnie w tamtym sezonie piłkarz w wygranym 4:1 meczu z Legią Warszawa rozegrał jedno z najlepszych spotkań w zespole z al. Unii 2.

„Dziennik Łódzki” (z relacji z meczu z Legią): „Wytworzyła się luka, w którą wskoczyli Chojnacki i Terlecki. Ten ostatni dośrodkował piłkę wzdłuż linii bramkowej, ale nie potrafił celnie strzelić ani Ziober, ani R. Robakiewicz. Piłka trafiła wreszcie pod nogi Więzika […], który w precyzyjny sposób zakończył akcję. Aniśmy się obejrzeli, kiedy ten sam zawodnik podwyższył stan spotkania dla 2:0 dla gospodarzy. Z ostrego kąta (z odległości ok. 12 metrów) strzelił jak z armaty, piłka wyłamała palce Z. Robakiewicza i zatrzepotała w siatce. […] Legia została zatem wybita z konceptu”.

W 1989 roku Grzegorz Więzik odszedł z ŁKS-u i zaliczył epizod w 1. FC Kaiserslautern. Potem grał jeszcze w kilku zagranicznych i polskich klubach, m.in. w FC Mulhouse, Silkeborg IF, Viborg FF, Sendling 1918 München, Ikast FS, Eintrachtcie Trier, Krisbucie Myszków, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski a na końcu i w Podbeskidziu Bielsko-Biała, z którym związał się zawodowo także po zakończeniu kariery piłkarskiej.

Informację o śmierci byłego piłkarza ŁKS-u podał dziś na Twitterze Bożydar Iwanow z Polsatu Sport. Grzegorz Więzik miał 58 lat. Rodzinie i wszystkim bliskim składamy szczere kondolencje.