Historia meczów z Zagłębiem Lubin

Historia meczów z Zagłębiem Lubin

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

Kilka ciekawostek przed poniedziałkowym spotkaniem ŁKS-u z Zagłębiem Lubin w 33. kolejce PKO BP Ekstraklasy.

• Średnio w spotkaniach ŁKS-u z Zagłębiem Lubin pada 2,7 gola na mecz.
  • Najwyższe zwycięstwo nad Zagłębiem w lidze łodzianie odnieśli jesienią 1993 roku, gdy wygrali w Lubinie aż 6:2.
  • Po raz ostatni ŁKS wygrał w Lubinie w mistrzowskim 1998 roku, gdy pokonał Zagłębie 4:2.
  • Ostatni ligowy punkt w Lubinie zdobyliśmy w 2007 roku (1:1 po golu Adama Marciniaka).

• Pierwszy w historii ligowy mecz ŁKS-u z Zagłębiem Lubin odbył się 26 października 1985 roku w Łodzi. Ełkaesiacy wygrali 3:1 po golach Grzegorza Więzika, Krzysztofa Barana i Ryszarda Robakiewicza.
  • Najczęściej, bo aż czterokrotnie ełkaesiacy wygrywali z Zagłębiem 1:0 i 2:1. Dwukrotnie łodzianie zwyciężyli z tym rywalem: 2:0, 3:2 i 4:2, poza tym zanotowali po jednym zwycięstwie 3:1 i 6:2.
  • Najdłuższą serię zwycięstw ŁKS-u nad Zagłębiem (4 wygrane z rzędu) łodzianie zanotowali dwukrotnie: w latach 1986-1988 i 1992-1994.
  • Najskuteczniejszym zawodnikiem „Rycerzy Wiosny” w meczach z Zagłębiem jest Marek Saganowski, autor 8 goli. Co ciekawe, popularny „Sagan” po raz pierwszy „ukłuł” lubinian w barwach ŁKS-u w 1996 roku w wieku osiemnastu lat, a po raz ostatni w 2011 roku czyli już po trzydziestce.
  • Cztery ostatnie spotkania tych drużyn w Lubinie wygrało Zagłębie.

Ligowy bilans: ŁKS vs. Zagłębie Lubin

• Meczów: 40
  • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | porażek: 16 | 7 | 17
  • Bramki: 56:54