Klub

Ze Śląskiem Wrocław już 60 lat

03.05.2024

03.05.2024

Ze Śląskiem Wrocław już 60 lat

ŁKS gra w lidze ze Śląskiem Wrocław już sześćdziesiąt lat. Przed sobotnim spotkaniem przypomnijmy historię tej zaciętej rywalizacji, w której najwięcej goli dla „Rycerze Wiosny” zdobył widoczny na zdjęciu (po lewej) Jerzy Sadek.

Pierwsze zwycięstwo

6 września 1964 roku ełkaesiacy wygrali w obecności osiemnastu tysięcy swoich kibiców 1:0, a zwycięską bramkę zdobył z rzutu karnego Józef Walczak.

Ostatnie domowe

To odniesione 19 lat temu, gdy na zapleczu elity wygrali 2:0 po golach Igora Sypniewskiego i Jarosława Piątkowskiego. Ostatnią wygraną z tym rywalem w Ekstraklasie odnieśliśmy natomiast 29 lat temu (1:0 po bramce Dariusza Podolskiego).

Najwyższe u siebie

4:0 wiosną 1996 roku po dwóch trafieniach Grzegorza Wędzyńskiego i po jednym Grzegorza Krysiaka oraz Rafała Niżnika. Dodajmy, że łodzianie w tamtym sezonie zajęli 4. miejsce w Ekstraklasie i byli bardzo bliscy zakwalifikowania się do europejskich pucharów.

Najważniejsze zwycięstwo

Jednym z najważniejszych w historii łódzkiego klubu spotkań ze Śląskiem jest to rozegrane 20 czerwca 1971 roku we Wrocławiu. Jeszcze kwadrans przed końcem meczu ŁKS przegrywał 0:1, ale „Rycerze Wiosny” ambitnie dążyli do zmiany wyniku i zdołali w końcówce za sprawą dwóch trafień Andrzeja Pyrdoła wygrać 2:1. Radość ogromna, bo dzięki wygranej ełkaesiacy zapewnili sobie wtedy awans do pierwszej ligi, gdzie spędzili kolejnych 29 lat.

Grali i tu, i tam

W swoim piłkarskim CV występy zarówno w ŁKS-ie, jak i w Śląsku Wrocław ma kilkudziesięciu zawodników. Wśród nich są m.in. Tomasz Cebula, Łukasz Gikiewicz, Jerzy Kasalik, Jakub Kosecki, Kazimierz Kowalec, Paweł Kowalski, Grzegorz Krysiak, Zdzisław Leszczyński, Łukasz Madej, Krzysztof Mączyński, Sebastian Mila i Witold Nowak.

Ligowy bilans ŁKS vs. Śląsk

  • Liczba meczów: 67
  • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | porażek: 24 | 17 | 26
  • Bramki: 72:79
  • Pierwszy mecz: 1:0 (1964)
  • Ostatni mecz: 1:2 (2023)

Wszystkie gole dla ŁKS

  • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽  – Jerzy Sadek
  • ⚽⚽⚽⚽⚽ – Jacek Ziober
  • ⚽⚽⚽ – Marian Galant, Ryszard Robakiewicz, Dariusz Podolski, Grzegorz Krysiak
  • ⚽⚽ – A. Pyrdoł, Kosider, Sobol, Płachta, Chojnacki, S. Terlecki, Cebula, Leszczyński, Wędzyński, Niżnik, Trzeciak
  • ⚽ – Walczak, Sarna, Studniorz, Gapiński, Mszyca, Białek, Grzywacz, Drozdowski, Miłoszewicz, Ostalczyk, Milczarski, Dziuba, Soczyński, Jasina, Nowacki, Wieszczycki, Pawlak, Rączka, Mierzejewski, Sypniewski, Piątkowski, Łukasiewicz, Jurić (plus jeden gol samobójczy piłkarza Śląska)