Drużyna

29. kolejka: Ten mecz

20.04.2024

20.04.2024

29. kolejka: Ten mecz

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

Temperatura rośnie z godziny na godzinę i nic dziwnego, w końcu w niedzielę na stadionie Króla czeka nas jedno z najważniejszych wydarzeń rundy wiosennej. W 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy piłkarze ŁKS-u zmierzą się z walczącym o mistrzowski tytuł Lechem Poznań. Zaczynamy o godz. 15. Partnerem meczu są Veolia Energia Łódź i Salon Canal+ Manufaktura.

Szczelnie wypełnione trybuny? Będą! Atmosfera i oprawa godna wielkiego piłkarskiego święta? Oczywiście, że tak! A na boisku? Cóż… tutaj też zapowiada się bardzo ciekawie, nawet jeśli futbolowi eksperci mianem faworyta obdarzyli, ze zrozumiałych względów, marzących wciąż o dziewiątym w historii tytule lechitów. I niech tak będzie, ale zespół trenera Marcina Matysiaka, który w ośmiu spotkaniach pod wodzą tego szkoleniowca zdobył 11 punktów, a kilka dni temu opuścił ostatnie miejsce w tabeli, ma ochotę sprawić dużą niespodziankę. I na pewno nie jest bez szans.

Oczywiście o tym, że pomimo ostatnich kłopotów (m.in. porażka z Puszczą Niepołomice) „Kolejorz” nadal stanowi dużą piłkarską siłę, nikomu nie trzeba specjalnie przypominać. Nazwiska reprezentanta Polski Bartosza Salomona, Radosława Murawskiego, Filipa Marchwińskiego, Kristoffera Velde czy Mikaela Ishaka, jednego z najlepszych ligowych snajperów ostatnich lat, mówią same za siebie i z pewnością możliwość rywalizacji z zawodnikami takiego kalibru to dla nas duże wyzwanie.

Z drugiej strony tym roku poznaniacy często mają problemy na wyjazdach (biorąc pod uwagę aspiracje klubu), w delegacji wygrali po raz ostatni w połowie lutego (2:1 z Jagiellonią Białystok), a z kolejnych czterech wyjazdów przywieźli dwa punkty. Poza tym trener Mariusz Rumak nie będzie mógł skorzystać w niedzielę z usług Michała Gorgula, a  poza nim z urazami zmagają się wciąż m.in. Filip Dagerstal, Ali Gholizadeh, Dino Hotić i Artur Sobiech.

Mariusz Rumak (trener Lecha): Przed meczem z ŁKS-em koncentrujemy się przede wszystkim na sobie. Oczywiście wiemy jak gra ŁKS i wiemy też jak ostatnio punktuje, ale najważniejsze będzie wrócić do naszej tożsamości.

Mecz z Lechem jest dużym wydarzeniem, ale sztab trenerski ŁKS-u na czele z trenerem Marcinem Matysiakiem podchodzi do tego wyzwania spokojnie, zapewne wychodząc z założenia, że przed starciem z takim rywalem nie trzeba niczego sztucznie „podkręcać”, dlatego pod względem szkoleniowym przygotowania do niedzielnego spotkania przypominały z grubsza to, co robili ełkaesiacy przed poprzednimi konfrontacjami w lidze.

Z drużyną trenowali w tym tygodniu niedawni rekonwalescenci, czyli Thiago Ceijas (pojawił się na boisku w drugiej połowie wygranego spotkania z Radomiakiem Radom), Pirulo i Aleksander Bobek, co więcej w niedzielę kolegom będzie mógł pomóc Adrien Louveau, oczywiście o ile ile taką decyzję podejmie trener Marcin Matysiak (Francuz odcierpiał już karę za czerwoną kartkę w meczu z Jagiellonią Białystok, a w poniedziałek rozegrał dziewięćdziesiąt minut w drugoligowym, zakończonym remisem 2:2 starciu rezerw ŁKS-u z Lechem II Poznań).

Marcin Matysiak (trener ŁKS-u): W tym mikrocyklu widać było dużo entuzjazmu. Zawodnicy nie negocjują wysiłku tylko ciężko trenują. Skupiamy się na tym, na co mamy wpływ.


ŁKS rywalizuje w lidze z Lechem od 1948 roku, a niedzielny mecz będzie już 94. konfrontacją, z czego zdecydowaną większość rozegrano w piłkarskiej elicie. Łodzianie odnieśli dotąd 28 zwycięstw (ostatnie w Ekstraklasie w 2008 roku), 26 pojedynków zakończyło się podziałem punktów, a 39 razy górą byli poznaniacy, którzy wygrali pięć ostatnich meczów z ŁKS-em w Łodzi. Więcej o historii meczów z Lechem TUTAJ.

Partnerem meczu są Veolia Energia Łódź i Salon Canal+ Manufaktura. 

Starcie ŁKS-u z Lechem, które sędziuje Damian Sylwestrzak, rozpocznie się w niedzielę 21 kwietnia o godz. 15. Bilety wciąż dostępne na bilety.lkslodz.pl oraz w kasach stacjonarnych (czynne w dniu meczu w godzinach: 12.00-16.00). Przy okazji spotkania z Lechem zachęcamy do odwiedzenia U2 ŁKS Store – oficjalnego sklepu ŁKS-u (również czynny w niedzielę od godz. 10.00 do 18.00).

Kibicom, którzy nie będą mogli być z nami, polecamy transmisję radiową naszego patrona medialnego, czyli Radia Łódź, transmisję Canal+ Sport lub Canal+ Online (zachęcamy też do zakupu pakietu Canal+ za 39 zł miesięcznie przez trzy miesiące przez ten LINK, dzięki czemu wesprzecie ŁKS).