Z „Jagą” nie ma żartów. Historia meczów ŁKS – Jagiellonia w pigułce

10.06.2020

Z „Jagą” nie ma żartów. Historia meczów ŁKS – Jagiellonia w pigułce

fot. Artur Kraszewski

Który z ełkaesiaków zdobył najwięcej goli w meczach z Jagiellonią? Ile lat czekają kibice ŁKS-u na domowe zwycięstwo nad zespołem z Białegostoku? Rzućcie okiem na historię meczów „Rycerzy Wiosny” z „Jagą” w pigułce.

„Piątka” Polaka

Najwyższe zwycięstwo nad Jagiellonią piłkarze ŁKS-u odnieśli 27 lat temu. 12 czerwca 1993 roku podopieczni trenera Ryszarda Polaka pokonali ekipę z Podlasia aż 5:0 po bramkach Rafała Pawlaka, Marka Chojnackiego, Zdzisława Leszczyńskiego i dwóch trafieniach Jacka Płuciennika. Dzięki wysokiemu zwycięstwu łodzianie dołączyli wówczas do wyścigu o mistrzostwo Polski, a sezon zakończyli na drugim stopniu ligowego podium.

Grali i tu, i tam

W przeszłości barwy ŁKS-u reprezentowało wielu zawodników związanych w trakcie kariery piłkarskiej także z Jagiellonią. Na początku warto tu wspomnieć przede wszystkim o Andrzeju Ambrożeju, który przygodę z piłką rozpoczął w Białymstoku, ale to z ŁKS-em osiągnął największe sukcesy, dwukrotnie walczył przecież z ełkaesiakami o mistrzostwo Polski, zagrał w finale krajowego pucharu, rozegrał w sumie ponad pięćdziesiąt meczów i tylko w lidze zdobył dla łodzian siedem goli.

Oprócz Andrzeja Ambrożeja w swoim piłkarskim CV ŁKS i Jagiellonię Białystok mają także m.in. Ensar Arifović, Dariusz Bayer, Marcin Danielewicz, Wahan Geworgyan, Adam Grad, Ariel Jakubowski, Mladen Kascelan, Piotr Klepczarek, Ernest Konon, Tomasz Kowalski, Andrzej Krzyształowicz, Piotr Matys, Adrian Napierała, Bartosz Romańczuk i występujący obecnie w naszym klubie Łukasz Sekulski.

Trzy z rzędu

Jagiellonia pokonała ŁKS na zakończenie sezonu 2011/2012, a i okazała się lepsza jesienią ubiegłego roku (2:0). Trzech meczów z rzędu nigdy jednak dotąd z ŁKS-em nie wygrała. Ełkaesiacy taką serię zanotowali natomiast na przełomie lat 80. i 90, na co złożyły się dwie kolejne wygrane w Białymstoku (2:1) i wspomniane wcześniej zwycięstwo 5:0.

Ostatnie wyjazdowe

W najbliższą środę zespoły zmierzą się w Łodzi, ale warto przy okazji tego pojedynku wspomnieć także o ostatnich wyjazdowych zwycięstwach obu zespołów. Jagiellonia komplet punktów ze stadionu w al. Unii 2 wywiozła tylko raz w historii, 7 czerwca 1989 roku (wygrana 1:0 po golu Jerzego Leszczyka). Ełkaesiacy ze zwycięstwa na Podlasiu cieszyli się ostatnio jesienią 2005 roku, kiedy to wygrali 2:0. Dodajmy, że szkoleniowcem „Jagi” był wtedy trener Adam Nawałka.

Pierwszy punkt w Łodzi

Pierwszy pojedynek ŁKS z Jagiellonią w ekstraklasie odbył się 25 września 1987 roku. Prowadzący wówczas w tabeli ŁKS zremisował wówczas bezbramkowo w obecności dwunastu tysięcy łódzkich kibiców i co ciekawe, był to pierwszy w historii punkt wywalczony przez Jagiellonię w meczu wyjazdowym na tym poziomie rozgrywek.

Starcie nr 24

W dotychczas rozegranych pomiędzy ŁKS-em a Jagiellonią 23 meczach ligowych dziewięć zwycięstw odnieśli białostoczanie, osiem razy lepsi byli łodzianie (ostatnie zwycięstwo: 1:0 po bramce Dawida Jarki w 2008 roku), a sześć spotkań zakończyło się podziałem punktów. W bramkach minimalnie lepsza „Jaga” – 23:22.

Wszystkie gole dla ŁKS

W meczach z Jagiellonią na listę strzelców wpisało się w sumie już osiemnastu zawodników ŁKS-u. Najskuteczniejszy spośród nich – Jacek Płuciennik – zdobył w tych pojedynkach cztery gole. Nie ukrywamy, że w środę chętnie dopiszemy do tej listy kolejne nazwiska.

• ⚽⚽⚽⚽ – Jacek Płuciennik
  • ⚽⚽ – Marek Chojnacki
  • ⚽ – Adam Grad, Sławomir Majak, Tomasz Wieszczycki, Jacek Ziober, Rafał Pawlak, Zdzisław Leszczyński, Rafał Dopierała, Radosław Matusiak, Krystian Bolimowski, Rafał Niżnik, Maciej Nuckowski, Svetoslav Byrkaniczkow, Jarosław Piątkowski, Dawid Jarka, Antoni Łukasiewicz, Grzegorz Bonin

Autor: Remek Piotrowski