W 16. kolejce piłkarze ŁKS-u zmierzą się z Rozwojem Katowice, klubem z którym dotychczas nie rywalizowali jeszcze nigdy w lidze.
A w tej ełkaesiacy mierzyli się w przeszłości z GKS-em Katowice, a przed drugą wojną światową także z dwoma innymi drużynami z tego miasta – 1. FC Katowice oraz zespołem Dąb Katowice. W sobotę czas więc na pierwsze w historii starcie z Rozwojem.
Rozwój w pigułce
Klub został założony przez pracowników kopalni Wujek związanych z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” Katowice-Brynów, a powstał w 1925 roku. Tak przed, jak i po drugiej wojnie światowej piłkarze „zielono-żółto-czarnych” występowali w niższych ligach (po 1945 roku zazwyczaj w trzeciej lub w czwartej lidze), zaś największym sukcesem drużyny z Katowic był start w rozgrywkach pierwszej (dawnej drugiej) ligi w sezonie 2015/2016.
Milik i inni
Chociaż klub nigdy nie pojawił się w gronie najlepszych polskich klubów, a i na zapleczu ekstraklasy występował zaledwie przez jeden sezon, jego barwy w przeszłości reprezentowało kilku znanych piłkarzy. Najsłynniejszym jest Arkadiusz Milik, wychowanek Rozwoju, obecnie jedna z gwiazd reprezentacji Polski i zawodnik włoskiego Napoli, którego kibicom przedstawiać nie trzeba.
W Rozwoju niedługo przed zakończeniem kariery występował także Mariusz Śrutwa, jeden z najlepszych polskich napastników lat 90., a i początku XX wieku, symbol Ruchu Chorzów, dla którego snajper zdobył ponad sto pięćdziesiąt bramek. Wychowankiem Rozwoju jest z kolei Tomasz Zdebel, też reprezentant Polski znany z występów w lidze niemieckiej, m.in. w 1. FC Köln, VfL Bochum i Bayerze Leverkusen.
Warto przy okazji dodać, że dwa lata temu zawodnikiem Rozwoju był znany w Łodzi Adam Czerkas, który reprezentował barwy najstarszego łódzkiego klubu w latach 2008-2009 i zdobył trzy gole (wystąpił też w słynnym wygranym 4:3 meczu z Cracovią), a kiedy ŁKS nie otrzymał licencji na grę w ekstraklasie zawodnik złożył w Wydziale Gier PZPN-u wniosek o rozwiązanie umowy.
Koniarek znów w Łodzi
W sobotę w Łodzi zespół z Katowic poprowadzi doskonale znany w naszym mieście Marek Koniarek, w przeszłości jeden z czołowych napastników ekstraklasy znany przede wszystkim z występów w GKS-ie Katowice i Widzewie. Dla Koniarka to w jego karierze trenerskiej już piąte podejście do zespołu Rozwoju.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że Koniarek pojawił się już w przeszłości na stadionie ŁKS-u w roli szkoleniowca. 8 maja 1999 roku ŁKS pokonał GKS Katowice 3:2 trenowany właśnie przez byłego znakomitego snajpera, a mecz ten przeszedł do historii ze względu na rozstrzygające trafienie dla gospodarzy. W 84. minucie Eddy Dombraye uderzył z dystansu i chociaż piłka nie leciała nawet w światło bramki, golkiper gości Mariusz Luncik interweniował tak nieporadnie, że futbolówka znalazła się w siatce.
Raport kartkowy
Żadnego z piłkarzy ŁKS-u nie eliminują z występu z Rozwojem kartki. Do dyspozycji trenerów ŁKS-u będą więc wszyscy zawodnicy (także zdrowy już Mateusz Gamrot), choć trzeba pamiętać, że trzech zawodników jest zagrożonych przymusową pauzą w starciu z Legionovią w przypadku otrzymania w sobotę kolejnej żółtej kartki. Dotyczy to Kamila Juraszka, Bartosza Widejki i Przemysław Kocota.
Z kolei dwoma żółtymi kartkami ukarali sędziowie dotychczas: Filipa Burkhardta, Tomasza Margola, Krystiana Pieczarę, Jakuba Kostyrkę, Kamila Rozmusa i Łukasza Zagdańskiego.
Tego nie wolno przegapić!
Pierwszy w historii pojedynek ŁKS-u z Rozwojem Katowice obejrzy wedle prognoz komplet publiczności. Na trybunach pojawią się również zaproszone przez klub dzieci z całego województwa łódzkiego, a przed oraz w trakcie piłkarskiego święta przy al. Unii Lubelskiej 2 przewidziano także inne atrakcje dla kibiców.
Gorąco wszystkich na sobotnie starcie (początek o 14:00) zapraszamy, to przecież nasze ostatnie w tym roku spotkanie przy al. Unii Lubelskiej 2 na meczu piłkarzy! Stacjonarne kasy będą otwarte w następujących godzinach:
Remek Piotrowski