Drużyna

Tego nie wiecie o ŁKS w Pucharze Polski

20.09.2021

20.09.2021

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Już w czwartek piłkarze ŁKS-u rozpoczną zmagania w nowej edycji Fortuna Pucharu Polski, więc przy okazji meczu z Cracovią przygotowaliśmy jedenaście mało znanych faktów dotyczących występów „Rycerzy Wiosny” w tych rozgrywkach.

 • Ełkaesiacy wzięli udział dotąd w 62. edycjach Pucharu Polski. Triumfowali w tych rozgrywkach w 1957 roku.
 • Pierwsza drużyna ŁKS-u rozegrała w Pucharze Polski 165 meczów i zdobyła w tych rozgrywkach już ponad 200 goli.
 • 45 razy łodzianie rozpoczynali przygodę z Pucharem Polski od zwycięstwa, w tym w dwóch ostatnich edycjach, kiedy w pierwszej rundzie tych rozgrywek ŁKS pokonał Zagłębie Sosnowiec i Śląsk Wrocław.
 • ŁKS 12 razy awansował do kolejnej rundy z 1/32 finału Pucharu Polski, wygrał 39 starć w 1/16 finału PP, wygrał 21 pojedynków w 1/8 finału PP, 7 razy triumfował w ćwierćfinale PP, wygrał 2 pojedynki półfinałowe i raz wygrał także finał tych rozgrywek.
 • Spośród 119 strzelców goli dla ŁKS-u w Pucharze Polski dziewięciu to obcokrajowcy.
 • Jan Tomaszewski jest jedynym bramkarzem i zdobywcą gola dla ŁKS-u w Pucharze Polski. „Człowiek, który zatrzymał Anglię” trafił do siatki po strzale z rzutu karnego w przegranym 1:3 spotkaniu z Pogonią Szczecin w 1974 roku.
 • W XXI wieku piłkarze ŁKS-u jedenastokrotnie zdołali pokonać pierwszą przeszkodę w rozgrywkach Pucharu Polski. Ełkaesiacy okazali się w tym czasie lepsi od Kaszubii Kościerzyna, Włókniarza Kietrz, Warty Sieradz, Unii Janikowo, Szczakowianki Jaworzno, Startu Otwock, Motoru Lublin, Olimpii Elbląg, Termaliki Bruk-Bet Nieciecza, Zagłębia Sosnowiec i Śląska Wrocław.
 • Ełkaesiacy wystąpili już w pierwszej rozegranej w 1926 roku edycji rozgrywek o Puchar Polski.
 • Zdaje się, że najstarszym zdobywcą gola w finale Pucharu Polski jest ełkaesiak Stanisław Baran, który gdy trafił do bramki Górnika Zabrze w 1957 roku miał 37 lat i 85 dni.
 • Ośmiu spośród obecnych piłkarzy ŁKS-u zdobyło gola w barwach naszego klubu w Pucharze Polski. Do bramki w tych rozgrywkach trafili już Pirulo, Michał Trąbka, Antonio Dominguez, Piotr Gryszkiewicz, Samuel Corral, Kelechukwu Ibe-Torti, Jan Sobociński i Piotr Janczukowicz.
 • Dodajmy, że w Pucharze Polski na szczeblu centralnym siedem startów zaliczyła również drużyna rezerw ŁKS-u (po raz pierwszy w 1954 roku, po raz ostatni w 1993 roku). Drugi zespół rozegrał w tych rozgrywkach dziewięć meczów i dwukrotnie awansował do kolejnej rundy.

Zdobywcy goli dla ŁKS w Pucharze Polski (1926-2021)

 • 🥇 12 goli – Jerzy Sadek
 • 🥈 11 goli – Marek Chojnacki, Ryszard Robakiewicz
 • 🥉 9 goli – Tomasz Wieszczycki
 • 8 goli – Krzysztof Baran, Sławomir Różycki
 • 7 goli – Henryk Szymborski*, Władysław Soporek, Jacek Ziober, Juliusz Kruszankin,
 • 6 goli – Stanisław Kaczmarek, Andrzej Milczarski, Maciej Nuckowski
 • 5 goli – Marek Płachta (w tym 1 gol dla ŁKS II)
 • 4 gole – Kazimierz Kowalec*, Piotr Suski, Witold Nowak, Grzegorz Ostalczyk, Krzysztof Stefański, Dariusz Podolski, Paweł Golański
 • 3 gole – Zygmunt Kaźmierczak* (1 gol dla ŁKS II), Stanisław Baran, Reinhold Kosider, Jan Mszyca, Stanisław Terlecki, Adam Grad, Tomasz Cebula, Janusz Kaczówka, Radosław Matusiak, Cezary Czpak, Marcin Wachowicz, Rafał Niżnik
 • 2 gole – Ryszard Olejniczak (2 gole dla ŁKS II), Bogdan Mizgier (1 gol dla ŁKS II), Wiesław Jańczyk, Józef Walczak, Janusz Orczykowski, Andrzej Grębosz, Jerzy Kasalik, Jan Sobol, Grzegorz Więzik (1 gol dla ŁKS II), Jarosław Dziedzic (1 gol dla ŁKS II), Artur Kościuk, Rafał Pawlak (1 gol dla ŁKS II), Jarosław Soszyński, Jacek Płuciennik, Grzegorz Krysiak, Austin Hamlet, Michał Łabędzki, Rafał Dopierała, Vuk Sotirović, Łukasz Madej, Ensar Arifović, Mariusz Mowlik, Rafał Kujawa
 • 1 gol – Tadeusz Hogendorf, Jerzy Pawlikowski, Edward Zygmuncik (1 gol dla ŁKS II), Tadeusz Rysak, Henryk Pilarski, Edward Zieliński (1 gol dla ŁKS II), Leszek Jezierski, Jerzy Wieteski, Teodor Lorent, Henryk Sass, Paweł Kowalski, Edward Studniorz, Andrzej Pyrdoł, Ryszard Polak, Mieczysław Korzeniowski, Krzysztof Całus, Jan Tomaszewski, Marian Galant, Henryk Miłoszewicz, Arkadiusz Klimas, Witold Bendkowski, Marek Dziuba, Jacek Gierek, Krzysztof Gostyński (1 gol dla ŁKS II), Piotr Soczyński, Witold Wenclewski, Artur Gajewski (1 gol dla ŁKS II), Tomasz Kurzak (1 gol dla ŁKS II), Marek Ogrodowicz, Jacek Traczyk, Mariusz Gałaj, Andrzej Ambrożej, Zdzisław Leszczyński, Michał Osiński, Batata, Paweł Abbott, Marcin Krysiński, Arkadiusz Gondzia, Robert Stankiewicz, Adam Kucz, Karol Wójcik, Tomasz Rączka, Krystian Bolimowski, Sebastian Przybyszewski, Paulinho, Jakub Biskup, Adrian Świątek, Damian Pawlak, Artur Golański, Jakub Kosecki, Marcin Mięciel, Marek Saganowski, Mateusz Stąporski, Piotr Pyrdoł, Artur Bogusz, Pirulo, Michał Trąbka, Antonio Domínguez, Piotr Gryszkiewicz, Kelechukwu Ibe-Torti, Samuel Corral, Jan Sobociński, Piotr Janczukowicz
 • Bramki samobójcze dla ŁKS-u: Ławicki (Pogoń Szczecin), Kopaniecki (Pogoń Szczecin), Pleva (Nieciecza).
* W 1955 roku ŁKS pokonał AKS Chorzów 3:0 po golach Henryka Szymborskiego, Kazimierza Kowalca i Zygmunta Kaźmierczaka, ale spotkanie to zweryfikowano potem jako 3:0 dla rywala (walkower). Na liście strzelców uwzględniliśmy te gole.