Najgroźniejsi tuż przed przerwą. Statystyki ŁKS po 8 meczach

20 / 10 / 2020

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Jak często ełkaesiacy stwarzają zagrożenie pod bramką rywala? W którym kwadransie są najskuteczniejsi? I kto zanotował najwięcej asyst? Przypominamy statystyki lidera Fortuna 1 Ligi po ośmiu meczach nowego sezonu.

Ostatni kwadrans pierwszej połowy

Średnio ełkaesiacy zdobywają na razie 2,5 gola na mecz, do siatki trafiają (oczywiście średnio) co 36 minuty, zaś zagrożenie pod bramką rywala stwarzają średnio co sześć i pół minuty. Podopieczni trenera Wojciecha Stawowego najskuteczniejsi są dotąd w ostatnim kwadransie pierwszej połowy, bo między 31. a 45. minutą zdobyli już siedem goli, a i sami nie stracili choćby jednego.

• 1-15 minuta: 2 zdobyte gole / 1 stracony gol
  • 16-30 minuta: 3 zdobyte / 0 straconych
  • 31-45+ minuta: 7 zdobytych / 0 straconych
  • 46-60 minuta: 2 zdobyte / 1 stracony
  • 61-75 minuta: 4 zdobyte / 2 stracone
  • 76–90+ minuta: 2 zdobyte / 0 straconych

Strzały na bramkę

Piłkarze ŁKS w pierwszych ośmiu meczach oddali w sumie 109 strzałów na bramkę, z czego 43 trafiło w jej światło, a ponieważ łodzianie zdobyli w nowym sezonie już 20 goli nietrudno obliczyć, że mniej więcej co piąta próba zwieńczona jest powodzeniem.

Strzały niecelne lub zablokowane / Strzały celne / Gole:

• w meczu z Odrą Opole: 19 / 6 / 4
  • w meczu ze Stomilem Olsztyn: 17 / 7 / 3
  • w meczu z Widzewem Łódź: 8 / 4 / 2
  • w meczu z Zagłębiem Sosnowiec: 9 / 3 / 2
  • w meczu z Sandecją Nowy Sącz: 17 / 8 / 4
  • w meczu z GKS-em Bełchatów: 5 / 8 / 3
  • w meczu z Resovią: 7 / 4 / 2
  • w meczu z Arką Gdynia: 4 / 3 / 0

Zdobywcy goli

• 5 – Pirulo, Łukasz Sekulski
  • 2 – Samuel Corral, Michał Trąbka, Maksymilian Rozwandowicz, Antonio Dominguez
  • – Maciej Wolski, Adrian Klimczak

Asysty

• 3 – Pirulo
  • 2 – Adrian Klimczak, Piotr Gryszkiewicz
  • 1 – Adam Ratajczyk, Antonio Dominguez, Samu Corral, Maciej Dąbrowski, Michał Trąbka, Maciej Wolski, Przemysław Sajdak

Młodzieżowcy

W tym sezonie trener Wojciech Stawowy skorzystał dotąd z usług pięciu młodzieżowców. Pierwszego z nich czyli Adama Ratajczyka (4 występy, 1 asysta) nie ma już w Łodzi. Z pozostałej czwórki najwięcej czasu na boisku spędził Piotr Gryszkiewicz (4 mecze, 305 minut), który w wyjazdowym meczu z GKS-em Bełchatów zanotował dwie asysty. Czterokrotnie na boisku pojawiał się też Przemysław Sajdak (wywalczył rzut karny w meczu z Resovią), a po jednym występie mają na koncie Dawid Arndt (strzegł łódzkiej bramki w wygranym spotkaniu z Resovią) oraz Jakub Romanowicz (nieco ponad kwadrans w starciu z Arką w Gdyni).

• Piotr Gryszkiewicz – 305 minut (6 występów) / 2 asysty
  • Adam Ratajczyk – 271 minut (4 występy) / 1 asysta
  • Dawid Arndt – 90 minut (1 występ)
  • Przemysław Sajdak – 68 minut (4 występy)
  • Jakub Romanowicz – 17 minut (1 występ)

Posiadanie piłki

Po czterech pierwszych kolejkach nasi piłkarze mogli się pochwalić w tym względzie średnią na poziomie 57,5 proc. Teraz – czyli po rozegraniu ośmiu meczów – ta średnia wynosi ok. 60 proc., a wynik ten wyśrubowały zwłaszcza spotkania z Sandecją (69 proc.) i GKS-em Bełchatów (68 proc.). Spośród czterech drużyn, z którymi już rywalizowaliśmy tylko Zagłębie Sosnowiec zdołało uzyskać tutaj „przewagę” (51 proc.).

Stałe fragmenty gry

Te elementy piłkarskiego rzemiosła to w futbolu zawsze groźna broń. W tym sezonie ŁKS egzekwował 17 tzw. niebezpiecznych rzutów wolnych (co przełożyło się na 4 gole) oraz 32 rzuty rożny, z których „Rycerze Wiosny” zdołali jeden wykorzystać (gol Samuela Corrala w Opolu). Dwa gole ŁKS zdobył po skutecznie egzekwowanych przez Antonio Domingueza rzutach karnych w meczu z Resovią.

Faule

W dotąd rozegranych czterech spotkaniach ligowych ełkaesiacy najrzadziej przekraczali przepisy w meczu z Sandecją Nowy Sącz (tylko 11 fauli), natomiast najczęściej w starciach z Widzewem, GKS-em Bełchatów i Arką Gdynia (po 18 razy), choć należy dodać, że właśnie derbowy rywal naszych piłkarzy oraz ekipa z Trójmiasta były tymi drużynami, które w obecnym sezonie zanotowały najwięcej przewinień w spotkaniach z łodzianami (ełkaesiacy po faulach widzewiaków rozpoczynali grę z rzutu wolnego aż 33 razy, po faulach arkowców – 26 razy).

W sumie w ośmiu dotąd rozegranych meczach łodzianie 131 razy przekraczali przepisy, czyli znacznie rzadziej od rywali, dość powiedzieć, że sędzia ukarał naszych zawodników 16 żółtymi kartonikami, a rywali – 25 żółtymi kartkami.

• 4 żółte kartki – Maciej Dąbrowski (pauza w następnym meczu)
  • 2 żółte kartki – Pirulo, Michał Trąbka
  • 1 żółte kartki – Dragoljub Srnić, Adrian Klimczak, Maciej Wolski, Łukasz Sekulski, Maksymilian Rozwandowicz, Jan Sobociński, Jakub Tosik, Samuel Corral

Najwięcej minut na boisku

Trener Wojciech Stawowy w ośmiu dotąd rozegranych spotkaniach Fortuna 1 Ligi skorzystał z usług już 21 zawodników. Tylko dwóch piłkarzy (Maciej Dąbrowski i Jan Sobociński) zaliczyło dziewięćdziesiąt minut w każdym meczu.

Najwięcej minut na boisku:

• Maciej Dąbrowski – 720 minut (8 meczów)
  • Jan Sobociński – 720 minut (8 meczów)
  • Michał Trąbka – 705 minut (8 meczów)
  • Maciej Wolski – 705 minut (8 meczów)
  • Adrian Klimczak – 659 minut (8 meczów)
  • Arkadiusz Malarz – 630 minut (7 meczów)

Zebrał na podstawie danych STATSCORE: Remek Piotrowski