„Rycerze Wiosny” grają z „Pasami”

29 / 09 / 2023

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

ŁKS i Cracovia należą do grona najstarszych w Polsce, najbardziej zasłużonych i przy okazji mogących się pochwalić bardzo ciekawą historią. W sobotę zmierzą się w lidze już po raz 63.

• Oba kluby łączy postać Bernarda Millera, pierwszego w historii kapitana Cracovii, który w 1910 roku pojawił się w ŁKS-ie i zaczął uczyć ełkaesiaków piłkarskiego rzemiosła, bo o tym Galicja wiedziała wtedy najwięcej. Więcej o nim TUTAJ.
  • Właśnie z Cracovią piłkarze ŁKS-u rozegrali swój pierwszy w historii mecz w ramach mistrzostw Polski. 28 sierpnia 1921 roku 7:1 wygrał faworyt.
  • W 1922 roku ŁKS zajął drugie miejsce w grupie północnej, a co za tym idzie można powiedzieć, że najniższy stopień podium całych mistrzostw Polski – ex quo właśnie z Cracovią.
  • Pierwszy w historii ligowy mecz ŁKS-u z Cracovią odbył się w Łodzi 22 lipca 1928 roku i zakończył się bezbramkowym remisem.
  • Autorem pierwszego ligowego gola dla ŁKS-u w meczach z Cracovią jest Władysław Król. Czytaj o patronie naszego stadionu TUTAJ.
  • Tylko raz w ligowej rywalizacji z Cracovią piłkarz ŁKS-u zanotował hat-tricka. Trzy gole krakowskiej drużynie strzelił w wygranym 4:1 meczu rozegranym w 1931 roku Henryk Herbstreit.
  • Najlepszy okres w historii krakowskiego klubu przypadł na dwudziestolecie międzywojenne, więc nie dziwi, że w tym okresie ełkaesiacy tylko czterokrotnie wygrali z tym zespołem w lidze. Co jednak ciekawe, zwykle były to zwycięstwa różnicą trzech goli (2:1, 4:1, 4:1, 3:0).
  • Cracovia była pierwszym rywalem ŁKS-u także w zakończonej zdobyciem mistrzowskiego tytułu kampanii ligowej w 1958 roku. I co ciekawe, tamtą inaugurację wygrali wtedy 2:1 krakowianie. Więcej o mistrzach Polski z 1958 TUTAJ.
  • Najlepszą serię spotkań z Cracovią łodzianie zanotowali pomiędzy 1966 a 2003 roku. W tym okresie ŁKS nie przegrał żadnego ligowego meczu z drużyną „Pasów”, wygrywając aż sześć z jedenastu spotkań.
  • Do jednego z najbardziej dramatycznych starć ŁKS-u z Cracovią w Ekstraklasie doszło 6 marca 2009 roku. Goście prowadzili już w tym meczu 2:0 i 3:2, ale niezwykły finisz w wykonaniu Rycerzy Wiosny, w tym niezapomniana bramka Dejana Djenica w doliczonym czasie gry przechyliła szalę zwycięstwa na naszą stronę. Co ciekawe, był to debiut… spikera Kamila Janiszewskiego, którego głos od tego momentu, jako Spikera „1908” ŁKS, towarzyszy domowym spotkaniom ełkaesiaków.

• ŁKS nie przegrał pięciu ostatnich meczów z Cracovią w Ekstraklasie, co więcej aż cztery wygrał, w tym dwa ostatnie, gdy pod wodzą trenera Kazimierza Moskala pokonał Cracovię w 2019 roku – 2:1 z Krakowie i 1:0 w Łodzi.

Bilans: ŁKS vs. Cracovia

• Meczów w lidze: 62
  • Zwycięstwa ŁKS-u | remisy | porażki: 20 | 17 | 25
  • Bramki w lidze: 82:107