Łódzki Klub Sportowy, jako pierwszy w Polsce stworzył drużynę walking futbolu, czyli chodzonej odmiany piłki nożnej. Uprawianie tej dyscypliny ma na celu aktywizację ruchową osób powyżej 50 lat i propagowanie aktywnego stylu życia wśród seniorów. Paweł Lewandowski, założyciel i pomysłodawca powstania zespołu oraz Jarosław Paradowski, prezes Stowarzyszenia Walking Futbol Polska, opowiedzieli nam o tym, na czym polega ten sport i komu jest dedykowany.
ŁKS jest pierwszym polskim klubem piłkarskim z drużyną walking futbolu, chodzonej odmianie piłki nożnej, której celem jest aktywizacja osób powyżej 50 roku życia, w tym także mężczyzn i kobiet, z różnych powodów nie mogących uprawiać tradycyjnej piłki nożnej.
– Pomysł pojawił się podczas jednego z turniejów w Holandii, na którym spotkaliśmy przedstawicieli wielu znanych klubów europejskich. Ujęło mnie to, że grając w walking futbol reprezentowali swoje kluby. Moje życie od zawsze jest związane z ŁKS-em, więc założenie takiej drużyny sprawiło mi wiele radości – mówi Paweł Lewandowski, pomysłodawca drużyny ŁKS Walking Futbol.
Nasz zespół w chodzonej odmianie piłki nożnej może liczyć na wsparcie znanych w przeszłości zawodników, w tym medalisty mistrzostw świata Marka Dziuby czy mistrza Polski z 1998 roku, Tomasza Cebuli. Warto dodać, że treningi naszej drużyny w okresie zimowym odbywają się w niedziele o godz. 9.30 na boisku pod balonem, w ośrodku treningowym Akademii ŁKS przy ul. Krańcowej w Łodzi. Może w nich wziąć udział każda osoba powyżej 55. roku życia.
– Chcemy być aktywni. Nie wystarcza nam siedzenie przed telewizorem, więc chcieliśmy zrobić coś, co pozwoli bawić w piłkę nożną ludziom starszym. I waśnie dlatego walking futbol pojawił się w Polsce. ŁKS stworzył pierwszą walking futbolową drużynę, która działa przy klubie piłkarskim. Na zachodzie Europy jest to norma, że właśnie w ten sposób zachęca się do aktywności byłych piłkarzy czy sympatyków klubu w wieku 50+, 60+, 70+. Grając w walking futbol możemy regularnie spotykać się z przyjaciółmi, unikamy samoizolacji, a aspekt społeczny jest w przypadku tej dyscypliny bardzo istotny – mówi Jarosław Paradowski, prezes Stowarzyszenia Walking Futbol Polska.