Ciekawe, że… Przed Arką Gdynia

6
13 / 10 / 2021

Na ligowe zwycięstwo nad Arką w Łodzi kibice ŁKS-u czekają dwanaście lat. Kilkanaście tygodni temu łodzianie pierwszy raz wygrali w Gdyni, więc liczymy, że i tę passę „arkowców” zdołają przerwać w najbliższą niedzielę.

• Pierwsze w historii ligowe zwycięstwo w Łodzi nad Arką (wtedy MZKS-em) ełkaesiacy odnieśli 28 marca 1971 roku na zapleczu ekstraklasy. Królem polowania został tego dnia Jan Mszyca, który prawdopodobnie już w trzech pierwszych minutach spotkania dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Zdaje się, że to najszybszy ligowy dublet ustrzelony przez piłkarza ŁKS-u.
  • ŁKS zdobył w Łodzi z Arką 23 gole, z czego 14 przed przerwą i 9 po przerwie.
  • W trakcie kariery piłkarskiej barwy ŁKS-u i Arki Gdynia reprezentowali m.in. Paweł Abbott, Ensar Arifović, Michał Łabędzki, a także Adam Marciniak i Adrian Klimczak.
  • Ostatnie domowe zwycięstwo nad Arką piłkarze ŁKS-u odnieśli w 2009 roku. Tamtego dnia łodzianie wygrali 3:0 po golach Marcina Smolińskiego, Vahana Gregoryana i Piotra Świerczewskiego.
  • Cztery z ostatnich pięciu goli dla ŁKS-u w meczach z Arką zdobyli obcokrajowcy.
  • Ostatnie spotkanie ŁKS-u z Arką Gdynia też zakończyło się zwycięstwem ełkaesiaków. W półfinale barażów „Rycerzy Wiosny” wygrali 1:0 po bramce Pirulo i było to pierwsze w historii zwycięstwo łodzian w Gdyni.
  • Sobotni pojedynek będzie 39. ligowym starciem ŁKS-u z Arką. ŁKS rozegrał w Łodzi z Arką już osiemnaście ligowych spotkań. Wygrał dziesięć meczów, trzy spotkania zakończyły się podziałem punktów, a pięciokrotnie to gdynianie schodzili z boiska w lepszych humorach. Łodzianie zdobyli w tych meczach 23 gole i stracili 13 bramek.

Wszystkie ligowe mecze ŁKS-u z Arką w Łodzi

• 21 czerwca 1970 r.:
    ŁKS Łódź – MZKS Gdynia 1:2 (0:1)
    Bramki: 0:1 Szybalski 23, 0:2 Żemojtel (73), 1:2 Mszyca (85)
  • 28 marca 1971 r.:
    ŁKS Łódź – MZKS Gdynia 2:0 (2:0)
    Bramki: 1:0 Mszyca (2), 2:0 Mszyca (3)
  • 9 marca 1975 r.:
    ŁKS Łódź – Arka Gdynia 2:0 (0:0)
    Bramki: 1:0 Mszyca (15), 2:0 Kasalik (88)
  • 28 sierpnia 1976 r.:
    ŁKS Łódź – Arka Gdynia 2:0 (1:0)
    Bramki: 1:0 Milczarski (33), 2:0 Sadek (77 – kar.)
  • 12 marca 1978 r.:
    Bramki: 1:0 Miłoszewicz (25), 2:0 Drozdowski (75)
    ŁKS Łódź – Arka Gdynia 1:1 (1:0)
    Bramki: 1:0 Nowak (45), 1:1 Makurat (58)
  • 5 września 1981 r.:
    ŁKS Łódź – Arka Gdynia 3:0 (2:0)
    Bramki: 1:0 Różycki (6), 2:0 Klimas (12), 3:0 Milczarski (74 – kar.)
    ŁKS Łódź – Arka Gdynia 1:1 (1:1)
    Bramki: 1:0 Bolimowski (25), 1:1 Pudysiak (31)
    ŁKS Łódź – Arka Gdynia 3:0 (1:0)
    Bramki: 1:0 Smoliński (38), 2:0 Gevorgyan (47), 3:0 Świerczewski (54)
  • 18 listopada 2012 r.:
    ŁKS Łódź – Arka Gdynia 0:2 (0:1)
    Bramki: 0:1 da Silva (23), 0:2 Rzuchowski (50)
  • 21 września 2019 r.:
    ŁKS Łódź – Arka Gdynia 1:4 (0:2)
    Bramki: 0:1  Skhirtladze (21), 0:2 Skhirtladze (43), 1:2 Kujawa (52), 1:3 Nalepa (58), 1:4 Jankowski (72)
  • 16 kwietnia 2021 r.:
    ŁKS Łódź – Arka Gdynia 1:2 (1:0)
    Bramki: 1:0 Ricardinho (42), 1:1 Maciej Rosołek (69), 1:2 Marcus Vinícius (73)

Bilansów meczów ŁKS vs. Arka Gdynia

• Meczów w lidze: 38 (w tym baraż)
  • Zwycięstw ŁKS-u / Remisów / Porażek: 11 / 10 / 17
  • Bramki: 29:42
  • Najwięcej goli dla ŁKS-u: Jan Mszyca (5)
  • Najwyższe zwycięstwo ŁKS-u: 3:0
  • Ostatni mecz: 1:0 (Pirulo)

Wszystkie gole dla ŁKS-u w meczach z Arką

Najskuteczniejszym ełkasiakiem w meczach z Arką Gdynia jest Jan Mszyca, który zdobył w tych spotkaniach pięć goli. Drugi w tej klasyfikacji Andrzej Milczarski ma na koncie trzy trafienia. W sumie w meczach z Arką łodzianie zdobyli 29 goli, a na listę strzelców wpisało się dotąd dwudziestu dwóch piłkarzy.