Klub

Wielkanoc z ŁKS – Pirulo | Hiszpania

05.04.2021

05.04.2021

Wielkanoc z ŁKS – Pirulo | Hiszpania

W cyklu #WIELKANOCzŁKS tym razem zaglądamy do urokliwej Andaluzji, skąd pochodzi Pirulo, czyli najskuteczniejszy zawodnik ŁKS-u w tym sezonie.

Jak ważny jest okres wielkanocny w kulturze Twojego kraju?

To bardzo ważny okres w roku, ponieważ zdecydowana większość z nas jest chrześcijanami. Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa jest zatem dla nas czasem refleksji i oderwania się od codziennych spraw.

Jakie w Hiszpanii są typowe potrawy wielkanocne?

Na pewno trzeba wspomnieć co najmniej o kilku: szpinaku z ciecierzycą, potrawce z cieciorki czy dorszu w pomidorach. Co ciekawe, tradycja ich jedzenia wzięła się z zakazu jedzenia mięsa. Na deser obowiązkowo na stołach gości „małpa wielkanocna”, czyli mona de pascha – to rodzaj drożdżowego ciasta z jajkiem w środku. Drugim takim naszym ulubionym słodkim przysmakiem są torrijas. To smażony chleb, który uprzednio został namoczony w jajku, mleku i cukrze. Można go podawać z miodem, cukrem lub z cynamonem. Polecam spróbować każdemu, kto będzie miał ku temu okazję.

A jakie są najpopularniejsze zwyczaje wielkanocne w Hiszpanii?

Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc w Hiszpanii bez okolicznościowych procesji. Kto nie może sobie pozwolić na udział w nich, ten przynajmniej stara się wyjść na ulicę, aby zobaczyć maszerujący orszak. Drugim takim ważnym dla nas zwyczajem jest zbieranie się w rodzinnym gronie, aby spędzić ze sobą czas w miłej atmosferze i przy dobrym jedzeniu.

Bez czego nie potrafisz sobie wyobrazić Wielkanocy?

Bez wspomnianych wcześniej procesji. Kiedy tylko jestem w rodzinnych stronach w okresie wielkanocnym, zawsze wybieram się, aby zobaczyć barwny korowód i posłuchać pieśni wykonanych przez podążający ulicami tłum.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc u Ciebie?

Z oczywistych względów nikt z rodziny mieszkającej w Hiszpanii nie może nas odwiedzić, więc spotkamy się w gronie najbliższych przyjaciół, aby zjeść wspólnie wielkanocny posiłek i oddać się rozmowom. Oczywiście będziemy się też łączyć internetowo z naszymi najbliższymi, którzy będą świętować w Andaluzji.

Z czym Tobie przede wszystkim kojarzy się Wielkanoc?

Z wolnym czasem, który mogę stuprocentowo przeznaczyć dla swojej rodziny.

Jakie są Twoje wspomnienia z dzieciństwa dotyczące Wielkanocy?

Pierwsze obrazki, jakie przychodzą mi do głowy, są związane z procesjami. Barwne przebrania, bogactwo dźwięków i uroczysta atmosfera – to wszystko jest niesamowitym przeżyciem dla każdego hiszpańskiego dziecka. Inne moje wspomnienie dotyczy beztroskiego czasu spędzanego z rodziną na świeżym powietrzu.

W jaki sposób pomagasz w przygotowaniach wielkanocnych?

Hm, nie robię nic szczególnego. Moim podstawowym zadaniem jest zawsze nakrywanie do świątecznego stołu i podawanie jedzenia.

Co wiesz już o Wielkanocy w Polsce?

Wiem, że macie zwyczaj zanoszenia w Wielką Sobotę wielkanocnego koszyka do kościoła, aby pobłogosławić potrawy, które będą potem spożywane w Niedzielę Wielkanocną. Wiem też, że dzieciaki zawsze czekają na moment, kiedy będą mogły pomalować z rodzicami jajka i przygotować w ten sposób coś, co nazywacie pisankami. Z potraw zdążyłem natomiast poznać żurek. No cóż, na pewno wiedziałbym jeszcze więcej, gdyby nie pandemia, która sprawia, że niestety wskutek obostrzeń świąteczne dni mają inną otoczkę niż zazwyczaj.

Czy lubisz grać w czasie Wielkiego Tygodnia?

Tak, zdecydowanie. W normalnych okolicznościach, w okresie wielkanocnym więcej ludzi niż zwykle ma wolne, co przekłada się na wyższą frekwencję na stadionach i jeszcze lepszą atmosferę. A wtedy wiadomo, każdemu gra się z jeszcze większą przyjemnością.