Drużyna

Ze Stalą Mielec w elicie po latach

29.11.2023

29.11.2023

Ze Stalą Mielec w elicie po latach

fot. Michał Stańczyk / Cyfrasport

Za nami już 50 ligowych spotkań ze Stalą Mielec. W najbliższą sobotę drużyny znów zmierzą się w piłkarskiej elicie, gdzie po raz ostatni rywalizowały ze sobą 27 lat temu.

Inauguracja z ŁKS-em

Dwukrotny mistrz Polski z Mielca swoją przygodę z Ekstraklasą rozpoczął 19 marca 1961 roku od spotkania z…. Łódzkim Klubem Sportowym. Dla Mielca było to wielkie wydarzenie, nic więc dziwnego, że na trybunach zjawiło się kilkanaście tysięcy kibiców, którzy, co przyznali po meczu Henryk Sass i Piotr Suski z ŁKS-u, bardzo żywiołowo reagowali na boiskowe wydarzenia.

– [Publiczność mielecka] Niewątpliwie wyrobiona sportowo, a duszą i ciałem oddana swojej drużynie. Dopingowano Stal bardzo żywo. Gdy padła bramka, entuzjazm był niebywały. Zainteresowanie meczem przeszło wszelkie pojęcie – mówili o tamtym meczu ełkaesiacy. Zakończył się on remisem 1:1, bo na szybko zdobytą przez Henryka Szymborskiego bramkę, gospodarze odpowiedzieli wyrównującym trafieniem Helmuta Tobolika.

Co ciekawe, napastnik ŁKS-u niejako obiecał kibicom tego gola, bo rankiem, kiedy drużyna wsiadła do autokaru i ruszyła do Mielca, Szymborski pożegnał się z łodzianami bez słowa, natomiast z wyciągniętym ku górze palcem wskazującym, oznaczającym zdaniem dziennikarzy to, że znany piłkarz wpisze się na listę strzelców. Ze swej obietnicy mistrz Polski z 1958 roku zdołał się wywiązać, choć tym razem nie zapewniło to zwycięstwa.

Najwyższe ze Stalą

Najwyższe zwycięstwo nad Stalą „Rycerze Wiosny” odnieśli 2 października 1993 roku, kiedy z miasta włókniarzy Stal wyjechała z bagażem aż pięciu goli, a te gole dla trenowanych przez Ryszarda Polaka gospodarzy zdobyli wówczas Tomasz Wieszczycki (dwie), Rafał Pawlak, Zdzisław Leszczyński i Mariusz Gałaj. Po tamtym, bardzo udanym w wykonaniu łodzian sezonie, zakwalifikowaliśmy się do europejskich pucharów, dzięki czemu jesienią 1994 roku cieszyliśmy się rywalizacją z FC Porto.

Tomaszewski zszedł z boiska

28 listopada 1973 roku Stal pokonała ŁKS aż 7:0, a Jan Tomaszewski wściekły z powodu przebiegu spotkania w pewnym momencie zszedł z boiska. Warto również dodać, że po wspomnianej klęsce w Mielcu w niezwykły sposób zachowali się kibice ŁKS-u, którzy Tomaszewskiemu podarowali dla otuchy bukiet kwiatów, wsparcie okazali także jego kolegom, co chyba pomogło, bo dwa kolejne mecze ligowe (z Gwardią Warszawa i Szombierkami Bytom) łodzianie wygrali i to nawet bez straty gola.

Hat-trick debiutanta

Na początku sezonu 1988/1989 ŁKS zremisował ze Stalą w Mielcu 3:3, a wszystkie gole dla ełkaesiaków w tamtym spotkaniu zdobył debiutujący w ekstraklasie Robert Kozielski, dziś ceniony w środowisku naukowym profesor Uniwersytetu Łódzkiego (i jedyny autor hat-tricku dla ŁKS-u w starciach ze Stalą Mielec). Nie posiadamy materiału wideo z tego meczu, ale zamiast tego rzućcie okiem na skrót konfrontacji z 1992 roku, też zakończonej remisem (1:1), dzięki bramce Tomasza Cebuli.

Ostatnie zwycięstwo w Ekstraklasie

Ostatnie zwycięstwo nad Stalą w lidze piłkarze ŁKS-u odnieśli 9 września 1995 roku, kiedy to wygrali w Mielcu 1:0 po golu Macieja Terleckiego (to również ostatni jak dotąd mecz łodzian w Mielcu w Ekstraklasie). Siedem miesięcy później, 20 kwietnia 1996 roku, drużyny rozegrały ostatni jak dotąd mecz w elicie. Starcie w al. Unii Lubelskiej 2 zakończyło się remisem 1:1, bo na bramkę Marka Saganowskiego odpowiedział chwilę później Rafał Domarski, syn słynnego napastnika Stali i zdobywcy gola z Wembley.

Na zapleczu elity i w Pucharze Polski

W Ekstraklasie nie graliśmy ze Stalą Mielec blisko trzydzieści lat, ale mieliśmy okazję zmierzyć się z tą drużyną niedawno na zapleczu piłkarskiej elity. W sezonie 2018/2019 w Łodzi lepsi od dwa gole okazali się mielczanie, natomiast w rewanżu ŁKS zgarnął bardzo cenne w kontekście walki o awans trzy punkty, wygrywając ze Stalą 1:0 po golu Maksymiliana Rozwandowicza z rzutu karnego. Dodajmy, że ze Stalą rywalizowaliśmy też czterokrotnie w Pucharze Polski (po raz ostatni jesienią 2022 roku, gdy w Łodzi po 120 minutach spotkaniach na tablicy wyników widniał remis 2:2, a mielczanie okazali się lepsi w serii rzutów karnych).

Grali w ŁKS-ie i Stali

Kibic naszego klubu Paweł Lewandowski przesłał nam również listę zawodników i trenerów, którzy w przeszłości reprezentowali barwy obu klubów. Wśród nich są: Artur Adamus, Lukáš Bielák, Piotr Czachowski, Piotr Duda, Marcin Flis, Janusz Kaczówka, Rafał Kupidura, Edward Maleńki, Adam Ratajczyk, Michał Trąbka, Maciej Wolski, Jakub Wróbel, Bogusław Wyparło, Henryk Jałocha i Józef Walczak, a także trenerzy Włodzimierz Gąsior i Jacek Machciński (asystent w ŁKS-ie).

Bilans meczów ŁKS-u ze Stalą Mielec

  • Meczów w lidze: 50
  • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | zwycięstw Stali: 16 | 21 | 13
  • Gole: 56:48 dla Stali
  • Najwyższe zwycięstwo ŁKS-u: 5:0 (1993)
  • Najwyższe zwycięstwo Stali: 7:0 (1973)
  • Ostatni mecz w lidze: Stal – ŁKS 0:1 (2019)

Strzelcy ligowych goli dla ŁKS-u w meczach ze Stalą Mielec:

  • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽ – Andrzej Milczarski
  • ⚽⚽⚽⚽⚽ – Tomasz Wieszczycki
  • ⚽⚽⚽ – Jan Sobol, Marek Chojnacki, Robert Kozielski
  • ⚽⚽ – Jerzy Sadek,  Jan Mszyca, Stanisław Terlecki, Grzegorz Krysiak
  • ⚽ – Henryk Szymborski, Henryk Sass, Stanisław Stachura, Bolesław Szadkowski, Andrzej Drozdowski, Marek Płachta, Zdzisław Sławuta, Janusz Ostalczyk, Ryszard Robakiewicz, Juliusz Kruszankin, Jacek Ziober, Witold Wenclewski, Sławomir Różycki, Tomasz Cebula, Rafał Pawlak, Zdzisław Leszczyński, Mariusz Gałaj, Maciej Terlecki, Marek Saganowski, Maksymilian Rozwandowicz