Ze Śląskiem w Pucharze Polski po raz trzeci

28.07.2020

Ze Śląskiem w Pucharze Polski po raz trzeci

fot. Artur Kraszewski

Pierwszym rywalem piłkarzy ŁKS-u w Totolotek Pucharze Polski będzie Śląsk Wrocław. Z tym przeciwnikiem łodzianie już w tych rozgrywkach rywalizowali i w obu przypadkach byli górą.

ŁKS rywalizował ze Śląskiem Wrocław w Pucharze Polski dwukrotnie. Co ciekawe, zawsze zespoły spotykały się w 1/8 finału, zawsze w listopadzie i zawsze wygrywali łodzianie.

Najpierw 20 listopada 1974 roku ełkaesiacy w składzie m.in. z Janem Tomaszewskim, Mirosławem Bulzackim i Ryszardem Polakiem pokonali Śląsk we Wrocławiu 1:0 po golu z rzutu karnego Grzegorza Ostalczyka.

Kolejne starcie w ramach Pucharu Polski odbyło się 24 listopada 1976 roku i emocjonowało nie tylko kibiców z Łodzi i Wrocławia, bowiem na stadionie przy al. Unii 2 ówczesny lider ekstraklasy (ŁKS) zmierzył się z wiceliderem (Śląsk). W obecności ośmiu tysięcy widzów, których nie odstraszyły obfite opady śniegu, wygrał ŁKS 2:0 po golach Andrzeja Milczarskiego i Stanisława Terleckiego.

Dodajmy, że wrocławianie nie byli jedyną drużyną z obecnego województwa dolnośląskiego, z którymi łodzianie rywalizowali w tych rozgrywkach. W sezonie 1962/1963 ŁKS odpadł z Pucharu Polski po porażce 1:2 z Zagłębiem Wałbrzych, a potem jeszcze trzykrotnie zmierzył się z Górnikiem Wałbrzych. Dwie z trzech takich rywalizacji na swoją korzyść rozstrzygnęli piłkarze z Wałbrzycha.