Wszyscy zdobywcy goli dla ŁKS w Pucharze Polski. Sadek i tutaj najlepszy!

09 / 12 / 2020

fot. Włodzimierz Sierakowski

Przy okazji wczorajszego losowania 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski prezentujemy listę zdobywców wszystkich goli dla ŁKS-u w tych rozgrywkach. Na czele klasyfikacji strzelców i tutaj Jerzy Sadek.

Niedawno opublikowaliśmy listę wszystkich zdobywców goli dla ŁKS-u na zapleczu ekstraklasy (TUTAJ), której z 34 bramkami na koncie przewodzi Jerzy Sadek. Okazało się, że najskuteczniejszy ligowiec ŁKS-u (w sumie 102 gole) jest także najlepszym w historii strzelcem „Rycerzy Wiosny” w rozgrywkach Pucharu Polski (12 bramek).

Jeśli dobrze policzyliśmy, na listę strzelców w pucharowych meczach łodzian wpisało się 117 zawodników ŁKS-u. W sumie ełkaesiacy zdobyli w tych rozgrywkach już 284 bramki, więc w tym sezonie Antonio Dominguez strzelił w meczu ze Śląskiem gola numer 281, Piotr Gryszkiewicz – numer 282, a bramki numer 283 i 284 – Kelechukwu Ibe-Torti i Samuel Corral w rozegranym miesiąc temu spotkaniu z Unią Janikowo.

Dodajmy, że w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych ełkaesiaków w Pucharze Polski znajduje się aż trzech graczy kojarzonych z występów w defensywie (choć np. Marek Chojnacki występował nie tylko w obronie). Z innych ciekawostek warto dodać, że spośród 117 strzelców goli tylko dziewięciu to obcokrajowcy, a autorem jednego gola jest… bramkarz, Jan Tomaszewski, który zdobył bramkę po strzale z rzutu karnego w przegranym 1:3 spotkaniu z Pogonią Szczecin w 1974 roku.

Poniżej prezentujemy, zdaje się że dopiero pierwsze takie zestawienie przedstawiające wszystkich zdobywców goli dla Łódzkiego Klubu Sportowego w meczach rozegranych w ramach Pucharu Polski na szczeblu centralnym – od 1926 do 2020 roku.

Zdobywcy goli dla ŁKS w Pucharze Polski (1926-2020)

• 🥇 12 goli – Jerzy Sadek
  • 🥈 11 goli – Marek Chojnacki, Ryszard Robakiewicz
  • 🥉 9 goli – Tomasz Wieszczycki
  • 8 goli – Krzysztof Baran, Sławomir Różycki
  • 7 goli – Henryk Szymborski*, Władysław Soporek, Jacek Ziober, Juliusz Kruszankin,
  • 6 goli – Stanisław Kaczmarek, Andrzej Milczarski, Maciej Nuckowski
  • 5 goli – Marek Płachta (w tym 1 gol dla ŁKS II)
  • 4 gole – Kazimierz Kowalec*, Piotr Suski, Witold Nowak, Grzegorz Ostalczyk, Krzysztof Stefański, Dariusz Podolski, Paweł Golański
  • 3 gole – Zygmunt Kaźmierczak* (1 dla ŁKS II), Stanisław Baran, Reinhold Kosider, Jan Mszyca, Stanisław Terlecki, Adam Grad, Tomasz Cebula, Janusz Kaczówka, Radosław Matusiak, Cezary Czpak, Marcin Wachowicz, Rafał Niżnik
  • 2 gole – Ryszard Olejniczak (2 dla ŁKS II), Bogdan Mizgier (1 dla ŁKS II), Wiesław Jańczyk, Józef Walczak, Janusz Orczykowski, Andrzej Grębosz, Jerzy Kasalik, Jan Sobol, Grzegorz Więzik (1 dla ŁKS II), Jarosław Dziedzic (1 dla ŁKS II), Artur Kościuk, Rafał Pawlak (1 dla ŁKS II), Jarosław Soszyński, Jacek Płuciennik, Grzegorz Krysiak, Austin Hamlet, Michał Łabędzki, Rafał Dopierała, Vuk Sotirović, Łukasz Madej, Ensar Arifović, Mariusz Mowlik, Rafał Kujawa
  • 1 gol – Tadeusz Hogendorf, Jerzy Pawlikowski, Edward Zygmuncik (1 dla ŁKS II), Tadeusz Rysak, Henryk Pilarski, Edward Zieliński (1 dla ŁKS II), Leszek Jezierski, Jerzy Wieteski, Teodor Lorent, Henryk Sass, Paweł Kowalski, Edward Studniorz, Andrzej Pyrdoł, Ryszard Polak, Mieczysław Korzeniowski, Krzysztof Całus, Jan Tomaszewski, Marian Galant, Henryk Miłoszewicz, Arkadiusz Klimas, Witold Bendkowski, Marek Dziuba, Jacek Gierek, Krzysztof Gostyński (1 dla ŁKS II), Piotr Soczyński, Witold Wenclewski, Artur Gajewski (1 dla ŁKS II), Tomasz Kurzak (1 dla ŁKS II), Marek Ogrodowicz, Jacek Traczyk, Mariusz Gałaj, Andrzej Ambrożej, Zdzisław Leszczyński, Michał Osiński, Batata, Paweł Abbott, Marcin Krysiński, Arkadiusz Gondzia, Robert Stankiewicz, Adam Kucz, Karol Wójcik, Tomasz Rączka, Krystian Bolimowski, Sebastian Przybyszewski, Paulinho, Jakub Biskup, Adrian Świątek, Damian Pawlak, Artur Golański, Jakub Kosecki, Marcin Mięciel, Marek Saganowski, Mateusz Stąporski, Piotr Pyrdoł, Artur Bogusz, Pirulo, Michał Trąbka, Antonio Domínguez, Piotr Gryszkiewicz, Kelechukwu Ibe-Torti, Samuel Corral
  • Bramki samobójcze dla ŁKS-u: Ławicki (Pogoń Szczecin), Kopaniecki (Pogoń Szczecin), Pleva (Nieciecza).

* W 1955 roku ŁKS pokonał AKS Chorzów 3:0 po golach Henryka Szymborskiego, Kazimierza Kowalca i Zygmunta Kaźmierczaka, ale spotkanie to zweryfikowano potem jako 3:0 dla rywala (walkower). Na liście strzelców uwzględniliśmy jednak te gole.

Klasyfikacja strzelców na podstawie relacji prasowych i opracowań (przede wszystkim książki Andrzeja Gowarzewskiego „Puchar Polski”).

Lista będzie uzupełniana i ewentualnie poprawiana (w przypadku zgłoszenia błędów).

Zebrał: Remek Piotrowski