Aktualności

Wyjątkowy duet do kształtowania piłkarskich talentów

8
10 / 12 / 2019

fot. Artur Kraszewski

Ich nazwisk próżno szukać na długiej liście pierwszych trenerów seniorskiej drużyny ŁKS-u. Mimo to, zna ich każdy piłkarz, który trenował w ŁKS-ie na przestrzeni ostatnich czterech dekad. Bo bez Wiesława Pokrywy i Jana Lirki nie byłoby tylu wspaniałych wychowanków ŁKS-u i tylu sukcesów drużyn młodzieżowych. Podczas wczorajszej wigilii klubowej obaj szkoleniowcy zostali uroczyście uhonorowani za wieloletnią pracę.

Wiesław Pokrywa urodził się w Krakowie w 1954 roku. Swoja piłkarską młodość spędził w Wiśle Kraków. Absolwent Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Szkoły Trenerów w Warszawie. Swoją pracę zawodową rozpoczął w Łódzkim Klubie Sportowym w 1980 roku. Od tego czasu wyszkolił przy al. Unii kilka generacji piłkarskiej młodzieży. Drużyny przez niego prowadzone wygrywały turnieje w kraju i za granica. Do największych sukcesów należy zdobycie tytułu mistrza Polski juniorów młodszych na Spartakiadzie Młodzieży 1987 roku z takimi  zawodnikami jak: Tomasz Wieszczycki, Rafał Pawlak czy Jarosław Dziedzic. W roli koordynatora zdobył podwójne mistrzostwo w 1999 roku.  Miał również współudział w wyszkoleniu takich utalentowanych piłkarzy, jak Igor Sypniewski, Marek Saganowski, Michał Łabędzki czy Bartłomiej Pawłowski.

Łącznie w roli koordynatora Wiesław Pokrywa w ŁKS-ie pracował od 1987 do 2016 roku, a jego marzeniem zawsze było, aby licznie garnąca się do futbolu młodzież mogła trenować w takim ośrodku, jaki obecnie jest w posiadaniu Łódzkiego Klubu Sportowego.

Jan Lirka natomiast przyszedł na świat w 1949 roku w Łodzi. Jego przygoda ze sportem rozpoczęła w IX Liceum Ogólnokształcącym, gdzie wychowanie fizyczne zawsze było bardzo ważnym elementem edukacji.  Jako piłkarz Jan Lirka kształcił się w RKS-ie Ruda, gdzie występował na pozycji skrzydłowego. Wskutek kontuzji kolana musiał jednak porzucić marzenia o profesjonalnej karierze. Zamiast tego postanowił zostać trenerem i ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pracę szkoleniową w ŁKS-ie Jan Lirka rozpoczął w 1975 roku. Pod jego skrzydłami przy al. Unii trenowali między innymi: Igor Sypniewski, Artur Kościuk, Jacek Ziober, Piotr Soczyński, Marek Saganowski, a nawet Marcin Gortat. W 1999 roku Jan Lirka z drużyną do lat 19 wywalczył dla ŁKS-u mistrzostwo Polski, a w składzie tamtego zespołu był choćby Jacek Janowski, czyli obecny trener bramkarzy Łódzkiego Klubu Sportowego. Tak, tak, choć wydaje się to nieprawdopodobne, Jan Lirka przepracował ku chwale ŁKS-u aż 44 lata!

Podczas wczorajszej uroczystości Wiesław Pokrywa odebrał specjalne wyróżnienie osobiście, a w imieniu nieobecnego Jana Lirki na scenie pojawił się jego syn Tomasz. Nieobecność szanownego jubilata była jednak w pełni usprawiedliwiona, a więcej na ten temat w poniższym materiale wideo.

POWRÓT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]