Wiosenne inauguracje ŁKS na zapleczu ekstraklasy

13
15 / 02 / 2021

Piłkarze ŁKS-u na zapleczu ekstraklasy nigdy nie wznawiali rozgrywek po przerwie zimowej już w lutym. Sprawdziliśmy, jak wypadły poprzednie wiosenne premiery ełkaesiaków w pierwszej lidze.

Zbliżające się spotkanie z GKS-em Tychy nie będzie premierą rundy rewanżowej sensu stricto, bo to przecież zaległy mecz jeszcze z jesieni, ale przy jego okazji warto przypomnieć, jak ełkaesiakom wiodło się w pierwszych meczach po przerwie zimowej na zapleczu ekstraklasy.

Latem, nie zimą

Warto przy tym dodać, że nie zawsze przerwa pomiędzy pierwszą a drugą rundą była akurat przerwą zimową, bo kilkadziesiąt lat temu graliśmy systemem wiosna-jesień, więc w 1953 roku, a więc wtedy, kiedy łodzianie po raz pierwszy rywalizowali na zapleczu ekstraklasy, wspomniana pauza przypadła na lipiec, a po niej ŁKS zmierzył się z Lotnikiem Warszawa i niestety przegrał tamten mecz 1:2. Nie można w tym przypadku mówić o wiosennej premierze, ale wspominamy o tym spotkaniu z kronikarskiego obowiązku.

Cztery z rzędu

Piętnaście lat później „Rycerze Wiosny” znów zaleźli się w drugiej lidze (czyli dzisiejszej pierwszej lidze) i wówczas rywalizacja toczyła się już wedle znanego nam systemu: jesień-wiosna. Rundę rewanżową ełkaesiacy rozpoczęli 16 marca 1969 roku od wygranego 2:1 meczu z Piastem Gliwice. W kolejnych dwóch takich meczach w XX wieku, będących jednocześnie wiosenną premierą na zapleczu ekstraklasy, ełkaesiacy także triumfowali.

Na początku kolejnego dwustulecia łodzianie dwukrotnie (2001 i 2002) musieli uznać wyższość KS Myszków, ale potem było tylko lepiej, bo na inaugurację rundy wiosennej (nie zawsze był to mecz zaliczany do rundy rewanżowy) wygrali cztery kolejne takie spotkanie i przykrym wyjątkiem od tej reguły były tylko przegrane w 2010 roku derby Łodzi (potem przegraliśmy jeszcze tylko raz w pierwszym wiosennym meczu – z GKS Katowice w 2013 roku).

Ostatnia na plus

Ostatnią inaugurację rundy wiosennej na zapleczu ekstraklasy wspominamy natomiast z dużym rozrzewnieniem. „Rycerze Wiosny” nie zawiedli i dwa lata temu pokonali 3:0 Garbarnię Kraków po dwóch golach Daniego Ramireza i trafieniu Rafała Kujawy. Jak będzie teraz? Już w sobotę podopiecznych trenera Wojciecha Stawowego czeka pojedynek z GKS-em Tychy, który nie będzie co prawda pierwszym meczem rundy rewanżowej, ale pierwszym rozegranym w „piłkarską wiosnę” (choć zapewne w aurze jeszcze bardzo zimowej). Dodajmy, że łodzianie nigdy nie wznawiali rozgrywek po przerwie zimowej już w lutym.

W sumie w czternastu inauguracyjnych spotkaniach rundy rewanżowej na zapleczu ekstraklasy ŁKS wygrał osiem meczów, jedno spotkanie zremisował i pięć przegrał. Najlepszą serię spotkań po przerwie zimowej zanotowali nasi piłkarze w 2019 roku, bo wygrali wówczas pierwszych pięć meczów (3:0 z Garbarnią, 1:0 ze Stalą Mielec, 3:0 z Wartą Poznań, 3:0 z Podbeskidziem Bielsko-Biała i 2:0 z Bytovią Bytów).

Wszystkie wiosenne premiery ŁKS-u na zapleczu ekstraklasy

(nie zawsze był to pierwszy mecz rundy rewanżowej)

• [2 sierpnia 1953: ŁKS Łódź – Lotnik Warszawa 1:2 (gol dla ŁKS-u: Kokot)*]
  • 16 marca 1969: ŁKS Łódź – Piast Gliwice 2:1 (Suski, Studniorz)
  • 22 marca 1970: ŁKS Łódź – Urania Ruda Śląska 1:0 (Nejman)
  • 21 marca 1971: Cracovia – ŁKS Łódź 1:2  (Mszyca 2)
  • 11 marca 2001: KS Myszków – ŁKS Łódź 3:0
  • 2 marca 2002: KS Myszków – ŁKS Łódź 1:0
  • 15 marca 2003: Świt Nowy Dwór Mazowiecki – ŁKS Łódź 0:2 (Stolarz, Duda)
  • 13 marca 2004: ŁKS Łódź – GKS Bełchatów 1:0 (Wachowicz)
  • 19 marca 2005: ŁKS Łódź – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 2:0 (Niżnik, Niżnik)
  • 31 marca 2006: ŁKS Łódź – Świt Nowy Dwór Mazowiecki 5:1 (Sypniewski 3, Niżnik, Mężyk)
  • 7 marca 2010: ŁKS Łódź – Widzew Łódź 1:4 (Kujawa)
  • 4 marca 2011: Pogoń Szczecin – ŁKS Łódź 1:1 (Kłus)
  • 10 marca 2013: ŁKS Łódź – GKS Katowice 0:1
  • 2 marca 2019: ŁKS Łódź – Garbarnia Kraków 3:0 (Ramirez 2, Kujawa)
  • 20 lutego 2021: ŁKS Łódź – GKS Tychy ?

*9 sierpnia 1953 roku, a więc tydzień później, ełkaesiacy rozegrali pierwszy rewanż w tamtym sezonie (zwycięstwo 1:0 nad Garbarnią w Krakowie po golu Leszka Jezierskiego). Spotkanie rozegrane latem, bo wówczas rywalizowano systemem wiosna-jesień.