Klub

Warta i ŁKS. Dwukrotni mistrzowie Polski

09.03.2024

09.03.2024

Warta i ŁKS. Dwukrotni mistrzowie Polski

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Oba współtworzyły ligę polską, oba mają na koncie po dwa mistrzowskie tytuły i oba też są najstarszymi klubami swoich miast. W poniedziałek ŁKS zmierzy się z Wartą Poznań już po raz 46.

  • Pierwszy mistrzowski mecz z Wartą ełkaesiacy rozegrali już w 1921 roku w ramach pierwszych ukończonych mistrzostw Polski. Poznaniacy wygrali tamto spotkanie 2:1.
  • W 1923 roku spór ŁKS-u z Wartą Poznań dotyczący terminu rewanżowego meczu mistrzowskiego sprawił, że łodzianie musieli zrezygnować z tournée po Hiszpanii, gdzie mieliby szansę zmierzyć się z Realem Madryt i FC Barceloną.
  • Warta i ŁKS to najstarsze istniejące kluby Poznania i Łodzi, a przy okazji współtwórcy ligi polskiej, czyli kluby które wystartowały w premierowej edycji rozgrywek zwanych dziś Ekstraklasą.
  • Warta Poznań, tak jak ŁKS, to dwukrotny mistrz, a do tego pięciokrotny wicemistrz Polski. Zieloni jako jedyny klub zdobyli medale w pierwszych ośmiu mistrzostwach Polski.
  • Pierwszy ligowy mecz ełkaesiaków z drużyną z Wielkopolski (a i pierwszy w ogóle w lidze przed własną publicznością łodzian!) został rozegrany w 1927 roku w premierowej edycji ligi polskiej. Wygraliśmy 2:1 po golach Jana Durki i Stefana Sowiaka.

Wczorajszy przeciwnik Ł.K.S-u należy do najsilniejszych zespołów piłkarskich w Polsce, a jednak jedenastka Ł.K.S-u zaszachowała niemal całkowicie gości poznańskich” – donosił po spotkaniu „Express Wieczorny Ilustrowany”.

  • Żadne inne zespoły obecnie występujące w Ekstraklasie nie spotkały się wcześniej w elicie (96 lat i 336 dni).
  • W meczach z Wartą ełkaesiacy popisali się aż trzema ligowymi hat-trickami. Jako pierwszy dokonał tego w 1931 roku Władysław Król (4:1). Z kolei w 1949 roku dwukrotnie w spotkaniach z poznaniakami hat-tricki zapisał na swoim koncie Marian Łącz (3:0 i 4:4), później znany aktor teatralny i filmowy.
  • ŁKS rywalizował w Ekstraklasie z Wartą na wyjeździe po raz ostatni wiosną 1995 roku, gdy wygraliśmy 2:1 po golach Tomasza Wieszczyckiego i Jacka Płuciennika.
  • Ostatnie ligowe zwycięstwo nad Wartą odnieśliśmy 16 marca 2019 roku na zapleczu piłkarskiej elity (3:0 w Łodzi po golach Rafała Kujawy, Lukasa Bielaka i Łukasza Sekulskiego). Dodajmy, że w tamtym meczu wystąpiło dwóch zawodników, którzy nadal reprezentują barwy naszego klubu: Michał Kołba i Dani Ramirez.

Bilans w lidze: ŁKS vs. Warta Poznań

  • Meczów w lidze: 45
  • Meczów w Ekstraklasie: 33
  • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | porażek: 14 | 11 | 20
  • Bramki: 66:86
  • Najwyższe zwycięstwo ŁKS-u: 4:0 (1931)
  • Najwyższa porażka: 0:7 (1937)
  • Najwięcej goli: 3:5, 2:6, 4:4 (1932, 1938, 1949)

Strzelcy goli dla ŁKS-u w ligowych meczach z Wartą:

  • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽ – Władysław Król (11)
  • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽ – Marian Łącz (8)
  • ⚽⚽⚽⚽ – Stefan Sowiak (4)
  • ⚽⚽⚽ – Jan Durka, Stanisław Baran, Longin Janeczek (3)
  • ⚽⚽ – Wacław Radomski, Henryk Herbstreit, Eugeniusz Tadeusiewicz, Jacek Płuciennik, Tomasz Wieszczycki, Krzysztof Mączyński, Jewhen Radionow (2)
  • ⚽ – Romuald Feja, Edward Miller, Antoni Lewandowski, Zygmunt Stolarski, Tadeusz Hogendorf, Rudolf Patkoló, Jerzy Sadek, Andrzej Grębosz, Janusz Kaczówka, Dariusz Podolski, Grzegorz Krysiak, Marek Chojnacki, Adrian Świątek, Damian Nawrocik, Jan Sobociński, Artur Bogusz, Rafał Kujawa, Lukas Bielak, Łukasz Sekulski | Witold Przykucki (sam.)