Drużyna

Skandynawski pomocnik zawodnikiem ŁKS-u

25.12.2020

25.12.2020

Skandynawski pomocnik zawodnikiem ŁKS-u

Mikkel Rygaard jest drugim piłkarzem, który tej zimy dołączył do Łódzkiego Klubu Sportowego. Dokładnie w dniu swoich 30. urodzin podpisał on z „Rycerzami Wiosny” umowę, która będzie obowiązywać przez najbliższe 3,5 roku. Doświadczony pomocnik przez ostatnie prawie trzy lata był zawodnikiem FC Nordsjaelland, czyli ósmego aktualnie zespołu duńskiej ekstraklasy.

Pochodzący z Nykøbing zawodnik swoją piłkarską przygodę zaczynał w młodzieżowych zespołach Lolland-Falster Alliancen oraz Herfölge Boldklub. Stamtąd jeszcze jako nastolatek latem 2007 roku trafił do Charlton Athletic, gdzie także występował w zespole młodzieżowym. Po powrocie do ojczyzny najpierw znów krótko był zawodnikiem Herfölge BK, a następnie przeniósł się do ekipy HB Köge. Potem bronił barw takich klubów jak B.1921 Nyköbing, Lolland Falster, Nyköbing FC oraz Naestved Boldklub. Udane występy w ekipie dwukrotnego wicemistrza Danii okazały się dla Mikkela przepustką do najwyższej klasy rozgrywkowej, czyli Superligi.

Na początku 2016 roku zawodnik podpisał bowiem umowę z Lyngby BK, czyli dwukrotnym mistrzem Danii i trzykrotnym zdobywcą Pucharu Danii, któremu w rundzie wiosennej pomógł wrócić do ekstraklasy. Przez dwa lata w drużynie biało-niebieskich Rygaard rozegrał dokładnie 70 spotkań, w tym sześć w eliminacjach Ligi Europy. Wspomniane występy okrasił przy tym 13 strzelonymi golami i 16 asystami. Jego dobra postawa nie umknęła uwadze przedstawicieli FC Nordsjaelland i w lutym 2018 roku Rygaard podpisał kontrakt z „Tigerene”, czyli „Dzikimi Tygrysami”, jak nazywany jest klub z siedzibą w mieście Farum na Zelandii. Od tamtej pory zawodnik w zespole czerwono-białych zaliczył 97 występów, w których zdobył 13 bramek i zanotował 19 asyst. Warto odnotować, że sześć spośród tych gier – podobnie jak w trakcie występów w Lyngby BK -miało miejsce w kwalifikacjach do Ligi Europy.

Reasumując, za wyjątkiem krótkiego epizodu w Anglii (gdy był jeszcze nastolatkiem) Mikkel Rygaard całą dotychczasową karierę spędził w Danii, gdzie zagrał ponad 130 spotkań w najwyższej lidze, notując 18 bramek i 31 asyst. Co więcej, przez ostatnie 3,5 roku rozegrał 12 meczów w eliminacjach Ligi Europy, mierząc się m.in. ze Slovanem Bratysława, AIK Solna, Partizanem Belgrad czy FK Krasnodar (dwa pierwsze zespoły klubom Rygaarda udało się wyeliminować).

– Rygaard w ostatnim czasie był liderem FC Nordsjaelland, przez niego przechodziły wszystkie akcje tej drużyny. Dlatego zawodnik ten jest w ścisłej czołówce asyst drugiego stopnia w Danii – podkreśla Łukasz Mika, szef skautingu Łódzkiego Klubu Sportowego. – Mikkel jest typem boiskowego lidera, który w praktycznie każdym spotkaniu zalicza największą liczbę kontaktów z piłką. Bardzo dobrze wprowadza arytmię czym reguluje tempo rozgrywanych przez zespół akcji. Potrafi we właściwym momencie przyspieszyć grę niesygnalizowanym podaniem prostopadłym, jak i wie kiedy należy zwolnić czy zmienić ciężar dokładnym przerzutem. Dysponuje bardzo dobrym przeglądem pola i szybko podejmuje właściwe decyzje. Jego mobilność i inteligencja boiskowa sprawiają, że niemal w każdym momencie meczu jest „pod grą”, a dzięki świetnemu wyszkoleniu technicznemu wszystko powyższe przebiega bardzo płynnie. Dodatkowym atutem jest jego ułożona lewa noga, którą przynosi zagrożenie wykonując stałe fragmenty, zarówno jeśli chodzi o bezpośrednie uderzenia, jak i dośrodkowania – dodaje Mika.

Mikkel, witamy w biało-czerwono-białej społeczności i życzymy, żebyś jako pierwszy Duńczyk w historii ŁKS-u osiągnął na boisku wszystko to, czego sobie zamarzysz!