Sezon 2020/2021 w kilku liczbach

27.06.2021

Sezon 2020/2021 w kilku liczbach

fot. Łukasz Skwiot / Cyfrasport

Piłkarze ŁKS-u zakończyli zmagania w sezonie 2020/2021, więc czas na podsumowanie statystyczne dokonań ełkaesiaków na zapleczu piłkarskiej elity.

Piłkarze ŁKS-u w trzydziestu czterech spotkaniach zasadniczej części sezonu Fortuna 1 Ligi zdobyli 58 punktów (średnio: 1,7 pkt na mecz), na co złożyło się 17 zwycięstw (9 u siebie), 7 remisów (5 u siebie) i 10 porażek (3 u siebie). Łodzianie zakończyli sezon na piątym miejscu w tabeli, do tego dołożyli dwa mecze w barażach (zwycięstwo 1:0 nad Arką Gdynia i porażka 0:1 z Górnikiem Łęczna).

Najwięcej goli

Ełkaesiacy okazali się najskuteczniejszym zespołem Fortuna 1 Ligi. Zdobyli 59 goli (średnio: 1,73 gola na mecz), więc do siatki trafiali w sezonie 2020/2021 (oczywiście średnio) co 51 minut. W barażach dołożyli do tego zwycięską bramkę Pirulo w Gdyni.

Ełkaesiacy stracili w zakończonych niedawno rozgrywkach 41 bramek (+1 w barażach). Siedem zespołów w Fortuna 1 Lidze straciło mniej bramek od łodzian.

Ostatnie dwa kwadranse

Podopieczni najpierw trenera Wojciecha Stawowego, następnie Ireneusza Mamrota, a w końcu Marcina Pogorzały najskuteczniejsi okazali się w dwóch ostatnich kwadransach (w sumie, wliczając w to baraże, 29 goli). Największe problemy mieli łodzianie w drugim kwadransie drugiej połowy (12 straconych goli).

Kwadranse zdobyte i stracone bramki w tym sezonie:

• 1-15 minuta: 6 zdobytych / 3 (+1 w barażu) stracone
  • 16-30 minuta: 6 zdobytych / 3 stracone
  • 31-45 minuta: 11 zdobytych / 4 stracone
  • 46-60 minuta: 8 zdobytych / 10 straconych
  • 61-75 minuta: 13 (+1 w barażu) zdobyte / 12 straconych
  • 76 -90+ minuta: 15 zdobytych / 9 straconych

Lewonożni

W zakończonym niedawno sezonie (wliczając w to baraże) ŁKS zdobył na zapleczu ekstraklasy 31 goli po strzałach z lewej nogi, 23 gole – po uderzeniach prawą nogą, 4 gole – po strzałach głową, a 2 gole to uderzenia innymi częściami ciała.

Najczęściej ełkaesiacy trafiali do siatki po strzałach w lewy dolny róg bramkarza (19 goli) i prawy dolny róg (16 goli). Najrzadziej – w lewy górny róg bramki (3 gole).

Strzelcy goli

W tym sezonie na listę strzelców wpisało się czternastu zawodników. Najskuteczniejszym ełkaesiakiem okazał się Pirulo, który zdobył dwanaście goli w ramach sezonu zasadniczego i jedną bramkę w barażach. Najwięcej goli w rundzie wiosennej zdobył Ricardinho (6 goli).

• 13 goli – Pirulo
  • 10 goli – Antonio Dominguez
  • 9 goli – Łukasz Sekulski
  • 6 goli – Ricardinho, Michał Trąbka
  • 4 gole – Samuel Corral
  • 3 gole – Maciej Wolski
  • 2 gole – Maksymilian Rozwandowicz, Tomasz Nawotka
  • 1 gol – Adrian Klimczak, Carlos Moros Gracia, Dragoljub Srnić, Piotr Janczukowicz, Mikkel Rygaard

Asysty (w tym wywalczone rzuty karne)

Wśród asystentów na czele listy również Pirulo, który siedmiokrotnie otwierał kolegom drogę do bramki. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął Przemysław Sajdak, który do dwóch asyst dorzucił jeszcze trzy wywalczone rzuty karne.

• 7 asyst – Pirulo
  • 5 asyst – Przemysław Sajdak
  • 4 asysty – Kamil Dankowski, Antonio Dominguez
  • 3 asysty – Michał Trąbka
  • 2 asysty – Adrian Klimczak, Piotr Gryszkiewicz, Samu Corral, Maciej Wolski, Kamil Dankowski, Ricardinho
  • 1 asysta – Adam Ratajczyk, Maciej Dąbrowski, Jan Sobociński, Łukasz Sekulski, Carlos Moros Gracia

Żółte kartki (cały sezon)

• 12 – Maciej Dąbrowski
  • 7 – Jan Sobociński, Maksymilian Rozwandowicz, Michał Trąbka, Maciej Wolski, Pirulo
  • 6 – Adam Marciniak
  • 5 – Adrian Klimczak
  • 4 – Samu Corral, Dragoljub Srnić, Kamil Dankowski, Jakub Tosik
  • 3 – Antonio Dominguez, Przemyslaw Sajdak, Carlos Moros Gracia
  • 2 – Piotr Janczukowicz, Łukasz Sekulski, Tomasz Nawotka, Ricardinho
  • 1 – Mikkel Rygaard

Czerwone kartki (cały sezon)

• 1– Maciej Wolski, Samuel Corral, Jan Sobociński

Młodzieżowcy ŁKS

W tym sezonie trenerzy ŁKS-u skorzystali z usług w sumie siedmiu młodzieżowców. Najwięcej czasu na boisku spędzili Przemysław Sajdak, Piotr Gryszkiewicz i Piotr Janczukowicz.

Młodzieżowcy ŁKS-u w Fortuna 1 Lidze:

• Przemysław Sajdak – 908 minut (21 występów) / 5 asyst
  • Piotr Gryszkiewicz – 879 minut (20 występów) / 2 asysty
  • Piotr Janczukowicz – 870 minuty (14 występów) 1 gol
  • Dawid Arndt – 630 minut (7 występów) / 1 „czyste konto”
  • Adam Ratajczyk – 271 minut (4 występy) /1 asysta
  • Mateusz Bąkowicz – 25 minut (1 występ)
  • Jakub Romanowicz – 17 minut (1 występ)

Ranking „Czapki z głów”

W tym sezonie rozpoczęliśmy zabawę, w ramach której kibice Łódzkiego Klubu Sportowego po ligowych meczach wybierali na łamach Twittera i Facebooka najlepszych zawodników każdego spotkania.

Przypomnijmy, że każdy kibic biorący udział w zabawie przyznawał po zakończeniu wygranego lub zremisowanego spotkania w sumie sześć kapeluszy: 🎩🎩🎩 – dla najlepszego piłkarza meczu, 🎩🎩 – dla bohatera drugiego planu i 🎩 – dla zawodnika wartego wyróżnienia. Zwycięzcą rankingu w sezonie 2020/2021 został Pirulo (29 wyróżnień), który wyprzedził Antonio Domingueza i Ricardinho.

Ranking „Czapki z głów” (sezon 2020/2021):

• 🥇 Pirulo – 29 🎩
  • 🥈 Antonio Dominguez – 19
  • 🥉 Ricardinho – 16
  • Arkadiusz Malarz – 11
  • Michał Trąbka – 9
  • Maciej Dąbrowski, Przemysław Sajdak – 7
  • Jan Sobociński, Adrian Klimczak – 6
  • Maciej Wolski, Tomasz Nawotka – 5
  • Łukasz Sekulski, Samuel Corral, Carlos Moros Gracia – 4
  • Adam Marciniak – 3
  • Piotr Janczukowicz, Piotr Gryszkiewicz, Kamil Dankowski – 2
  • Maksymilian Rozwandowicz – 1

Minuty na boisku

W zakończonym niedawno sezonie Fortuna 1 Ligi trenerzy ŁKS-u skorzystali z usług 29 zawodników. Powyżej 2000 minut na boisku spędziło dziewięciu piłkarzy. Najwięcej minut na murawie spędził Pirulo. Najwięcej meczów rozegrał Michał Trąbka.

• Pirulo – 2723 minuty (32 mecze)
  • Michał Trąbka – 2616 minut (34 mecze)
  • Arkadiusz Malarz – 2610 minut (29 meczów)
  • Antonio Dominguez – 2453 minuty (33 mecze)