Drużyna

Sadek miał na nich sposób. Historia meczów ze Śląskiem Wrocław w pigułce

12.06.2020

12.06.2020

Sadek miał na nich sposób. Historia meczów ze Śląskiem Wrocław w pigułce

W niedzielę piłkarze ŁKS-u rozegrają już 66. ligowe spotkanie ze Śląskiem Wrocław. Oba zespoły mają na koncie 24 zwycięstwa, a najskuteczniejszym ełkaesiakiem w starciach z tą drużyną jest Jerzy Sadek.

Pierwsze zwycięstwo

Pierwsze w historii ligowe starcie ŁKS-u ze Śląskiem Wrocław odbyło się 6 września 1964 roku. Ełkaesiacy wygrali wówczas w obecności osiemnastu tysięcy swoich kibiców 1:0, a tę zwycięską bramkę zdobył z rzutu karnego Józef Walczak. Na pierwszą wygraną we Wrocławiu kibice ŁKS-u czekali do kwietnia 1967 roku. Tym razem spotkanie obejrzało aż 40 tysięcy widzów, lecz nie przeszkodziło to gościom z Łodzi wygrać 2:1 po dwóch bramkach Jerzego Sadka.

Grali i tu, i tam

W swoim piłkarskim CV występy zarówno w ŁKS-ie, jak i w Śląsku Wrocław ma kilkudziesięciu zawodników. Wśród nich są m.in. Tomasz Cebula, Łukasz Gikiewicz, Jerzy Kasalik, Jakub Kosecki, Kazimierz Kowalec, Paweł Kowalski, Grzegorz Krysiak, Zdzisław Leszczyński, Łukasz Madej, Krzysztof Mączyński, Sebastian Mila i Witold Nowak.

Ostatnie wyjazdowe

Ostatnie zwycięstwo nad Śląskiem we Wrocławiu ełkaesiacy odnieśli w ekstraklasie 28 lat temu. ŁKS wygrał wówczas 1:0, a Adama Matyska pokonał Dariusz Podolski. Z kolei ostatniego gola we Wrocławiu piłkarz ŁKS-u zdobył siedemnaście lat temu. 21 maja 2003 roku na zapleczu ekstraklasy łodzianie pokonali Śląsk 2:0 po golach Tomasza Rączki i Łukasza Mierzejewskiego.

Najsłynniejszy wyjazd

Jednym z najważniejszych w historii łódzkiego klubu spotkań ze Śląskiem jest to rozegrane 20 czerwca 1971 roku we Wrocławiu. Jeszcze kwadrans przed końcem meczu ŁKS przegrywał 0:1, ale „Rycerze Wiosny” ambitnie dążyli do zmiany wyniku i zdołali w końcówce za sprawą dwóch trafień Andrzeja Pyrdoła wygrać 2:1. Radość gości była tego dnia ogromna, bo dzięki wygranej w stolicy Dolnego Śląska ełkaesiacy zapewnili sobie awans do pierwszej ligi, gdzie spędzili kolejnych 29 lat. Przypomnijmy raz jeszcze, że na mecz do Wrocławia pojechały autokarami, furgonetkami, a nawet samochodami ciężarowymi tysiące łódzkich kibiców.

Starcie nr 66

W dotychczas rozegranych pomiędzy ŁKS-em a Śląskiem 65 meczach ligowych wrocławianie i łodzianie odnieśli solidarnie po 24 zwycięstwa, a pozostałych siedemnaście spotkań zakończyło się podziałem punktów. W bramkach minimalnie lepszy Śląsk: 73-71.

Wszystkie gole dla ŁKS

W meczach ze Śląskiem Wrocław na listę strzelców wpisało się już 39 zawodników ŁKS-u. Bezkonkurencyjny jest Jerzy Sadek, który zdobył w starciach z wrocławianami aż dziewięć goli. Drugi na liście najskuteczniejszych w meczach ze Śląskiem – Jacek Ziober – trafił pięć razy. Co ciekawe, jedno trafienie na koncie ma również Tomasz Jasina, w przeszłości piłkarz m.in. ŁKS-u, a dziś znany komentator sportowy TVP.


  • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽  – Jerzy Sadek
  • ⚽⚽⚽⚽⚽ – Jacek Ziober
  • ⚽⚽⚽ – Marian Galant, Ryszard Robakiewicz, Dariusz Podolski, Grzegorz Krysiak
  • ⚽⚽ – A. Pyrdoł, Kosider, Sobol, Płachta, Chojnacki, S. Terlecki, Cebula, Leszczyński, Wędzyński, Niżnik, Trzeciak
  • ⚽ – Walczak, Sarna, Studniorz, Gapiński, Mszyca, Białek, Grzywacz, Drozdowski, Miłoszewicz, Ostalczyk, Milczarski, Dziuba, Soczyński, Jasina, Nowacki, Wieszczycki, Pawlak, Rączka, Mierzejewski, Sypniewski, Piątkowski, Łukasiewicz (plus jeden gol samobójczy piłkarza Śląska)

Autor: Remek Piotrowski