Klub

Rywale ŁKS w Turcji

21.01.2021

21.01.2021

Rywale ŁKS w Turcji

W trakcie obozu przygotowawczego w Side ełkaesiacy rozegrają co najmniej trzy mecze sparingowe. Formę podopiecznych trenera Wojciecha Stawowego sprawdzą dwa kluby z Serbii i jeden z Ukrainy.

Piłkarze wicelidera Fortuna 1 Ligi kilkanaście dni temu rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej. Zespół trenera Wojciecha Stawowego dziś w nocy wyleci do Turcji, gdzie nasza drużyna rozegra co najmniej trzy mecze sparingowe z zagranicznymi rywalami.

FK Radnički Nisz (Serbia)

W najbliższy piątek ełkaesiacy zameldują się w Side, gdzie już trzeci rok z rzędu będą przygotowywać się do rundy wiosennej. Pierwszym sparingpartnerem łodzian w Turcji będzie serbski FK Radnički Nisz, z którym ełkaesiacy zmierzą się 28 stycznia.

Klub z siedzibą w Niszu powstał w 1923 roku. Od blisko dziesięciu lat występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej, a w przeszłości zanotował kilka bardzo udanych startów, dzięki czemu rywalizował również w europejskich pucharach (w 1982 roku zespół dotarł do półfinału Pucharu UEFA!). W 2019 roku FK Radnički zdobył wicemistrzostwo Serbii, z kolei w poprzednim sezonie zajął 5. miejsce i podobną lokatę (7. miejsce) piłkarze z Niszu zajmują po 19 kolejkach obecnych rozgrywek (w Super Liga Srbije rywalizuje dwadzieścia zespołów).

Jesienią najwięcej goli dla tego klubu zdobył w rozgrywkach ligowych Dusan Stoiljkovic (4 gole), z kolei pomocnik Petar Djurickovic i obrońca Nikola Stevanovic to najlepiej wycenieni przez portal transfermarkt piłkarze FK Radnički (450 tys.€). Według tego portalu łączna wartość rynkowa drużyny ze stolicy sięga 4,80 mln €.

W przeszłości w barwach tego klubu występował Aleksandar Radunović, który w 2006 roku świętował z ŁKS-em awans do ekstraklasy. Dla FK Radnički Nisz sparing z zespołem trenera Wojciecha Stawowego nie będzie pierwszą grą kontrolą w tym roku z polskim klubem, bo podopieczni trenera Vladimira Gacinovicia kilka dni temu zmierzyli się z Jagiellonią Białystok (3:0 wygrał zespół z Podlasia).

FK Indjija (Serbia)

Dwa dni po starciu z FK Radnički Nisz formę podopiecznych trenera Wojciecha Stawowego sprawdzi kolejny przedstawiciel serbskiej Super Liga. Powstała w 1933 roku FK Indjija to piłkarski pupil położonego w południowej Wojwodinie miasta Inđija.

Dwa lata temu popularna „Zelena Armija” awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej w Serbii, gdzie wcześniej wystąpiła po raz ostatni w 2011 roku. Tym razem zespół zdołał utrzymać się w lidze, zajął 14. miejsce, z kolei w bieżących rozgrywkach drużyna z Indjija po 19. kolejkach zajmuje z dorobkiem 18 punktów na koncie piętnaste miejsce w tabeli, więc wiosną znów będzie bronić się przed spadkiem.

Najlepszym strzelcem drużyny w obecnym sezonie jest napastnik Mihajlo Neskovic (4 gole), który jesienią został wypożyczony z FK Vojvodina Novi Sad. Jednymi z najlepiej wycenianych piłkarzy FK Indjija wg portalu transfermarkt są natomiast napastnicy: Nemanja Obradović i Nebojsa Bastajic oraz pomocnik Aleksandar Djordjevic. Łączna wartość rynkowa drużyny wg tego portalu wynosi ok. 4,35 mln €.

FK Ołeksandrija (Ukraina)

Ostatnim potwierdzonym sparingpartnerem ełkaesiaków podczas pobytu w Turcji jest FK Ołeksandrija. Trzeciego lutego ełkaesiacy zmierzą się więc z przedstawicielem ukraińskiej Premier-liha, tamtejszego odpowiednika naszej ekstraklasy.

Klub ze znajdującej się w obwodzie kirowohradzkim Aleksandrii powstał w 1948 roku jako Szachtar. W przeszłości występował w mistrzostwach zespołów kultury fizycznej ZSRR, zaliczył też kilka startów w rozgrywkach klasy B Mistrzostw ZSRR, a już po odłączeniu się Ukrainy od Związku Sowieckiego m.in. w najwyższej klasie rozgrywkowej tego kraju. Na początku XX wieku wskutek problemów finansowych klub na chwilę zniknął z futbolowej mapy Ukrainy, ale wkrótce wrócił na nią pod nową nazwą. W 2014 roku po fuzji z UkrAhroKom Hołowkiwka zmienił nazwę na FK Ołeksandrija.

W obecnym sezonie zespół trenera Volodymyra Sharana zajmuje po trzynastu rozegranych meczach ósme miejsce w tabeli ukraińskiej Premier-liha z niewielką pięciopunktową stratą do podium. Portal transfermarkt łączną wartość drużyny wycenia na 10,55 mln €. W zespole z Aleksandrii występuje kilku reprezentantów swoich krajów, w tym najwyżej wycenieni przez rzeczony portal pomocnicy Dmytro Grechyshkin i Valeriy Luchkevych.

Niewykluczone, że ełkaesiacy rozegrają w Turcji jeszcze jeden mecz sparingowy (o czwartym ewentualnym rywalu poinformujemy wkrótce). Klub nie będzie transmitował meczów sparingowych, choć istnieje szansa, że pierwszy z nich pokaże na YouTube telewizja klubowa naszego rywala.


Plan sparingowy piłkarzy ŁKS-u:

  1. FK Radnički Nisz (Serbia) / 28 stycznia / Side
  2. FK Indjija (Serbia) / 30 stycznia / Side
  3. FK Ołeksandrija (Ukraina) / 3 lutego / Belek