Drużyna

Rusza Fantasy 1. Liga

06.07.2022

06.07.2022

Rusza Fantasy 1. Liga

W piątek 15 lipca startuje 1. kolejka rozgrywek Fortuna 1 Liga sezonu 2022/23, ale już dziś można stworzyć swoją drużynę w konkursie Fantasy 1 Liga i sprawdzić się w roli menedżera. Warto spróbować, bo na najlepszych czekają nagrody.

Zasady zabawy są bardzo proste. Wystarczy się zarejestrować (jeżeli brałeś udział w poprzedniej edycji, wystarczy, że się zalogujesz) i z piłkarzy grających na co dzień w rozgrywkach Fortuna 1 Liga stworzyć swój zespół. Osiągnięcia uczestnika konkursu zależą od wyników (bramki, asysty, inne), jakie uzyskają wybrani przez niego zawodnicy w prawdziwych ligowych meczach. Aby dołączyć do zabawy kliknij TUTAJ.

1. Tworzenie drużyny

Kupujemy piętnastu piłkarzy (2 bramkarzy, 5 obrońców, 5 pomocników, 3 napastników), pamiętając, że musimy zmieścić się w budżecie, który wynosi 26 wirtualnych złotych, a także o tym, że z jednego ligowego klubu może się znaleźć w naszej drużynie co najwyżej 3 graczy!

Po zakupie 15 piłkarzy decydujemy, którzy będą grać w podstawowym składzie, a którzy powędrują na ławkę rezerwowych. Żeby zawodnika z rezerwy przesunąć do składu podstawowego, musimy najechać kursorem na jego koszulkę, złapać ją i przeciągnąć (mechanizm drag&drop) w miejsce zawodnika na diagramie boiska, który zostanie rezerwowym.

Kolejnym krokiem jest wybór kapitana (punktuje podwójnie) i jego zastępcy (punktuje podwójnie, jeśli nie zagra kapitan).

UWAGA! Do czasu rozpoczęcia pierwszego meczu rundy wiosennej, czyli do piątku 15 lipca, do godz. 17:45, możemy robić dowolną liczbę transferów, zmieniać ustawienie piłkarzy na boisku (1-3-4-3, 1-3-5-2, 1-4-4-2, 1-4-5-1, 1-4-3-3, 1-5-3-2, 1-5-4-1), kapitana i jego zastępcę, przesuwać zawodników do składu rezerwowego i odwrotnie.

2. Ligi prywatne

Każdy uczestnik zabawy może założyć własną ligę prywatną i zaprosić do niej znajomych lub innych uczestników konkursu. Każda liga prywatna ma swój własny ranking. Są dwa rodzaje lig prywatnych – klasyczne i head-to-head. W tych pierwszych o kolejności w lidze decyduje suma punktów w konkursie, natomiast w drugich – co kolejkę zdobywamy do klasyfikacji ligi albo 3 punkty (zwycięstwo), albo 1 (remis). To wszystko zależy od tego, jak zakończy się nasz pojedynek z innym uczestnikiem ligi.

3. Rezerwowi

W rezerwie zawsze będziemy mieć bramkarza i trzech zawodników z pola. Jeżeli podstawowy bramkarz nie zagra, punktować za niego będzie bramkarz rezerwowy – jeżeli oczywiście grał w kolejce. W przypadku zawodników z pola liczy się kolejność. Pierwszeństwo w zastępowaniu niegrających zawodników z pierwszego składu ma rezerwowy z numerem 1. Jeżeli nie grał ktoś ze składu podstawowego, a także pierwszy rezerwowy, to do punktacji zaliczać się będą zdobycze rezerwowego z numerem 2 itd.

4. Nagrody 

Trzech najlepszych menedżerów klasyfikacji generalnej otrzyma oryginalne koszulki meczowe wybranego pierwszoligowego klubu. Podobną koszulkę przewidziano również dla administratora najlepszej klasycznej ligi prywatnej. Z kolei w rankingu miesiąca sierpnia do wygrania jest oficjalna piłka Fortuna 1 Ligi o wartości 400 złotych, a we wrześniu i październiku zestaw gadżetów reprezentacji Polski. Od 3. kolejki startuje liga specjalna pod nazwą 1. LIGA FANTASY CUP, gdzie do wygrania będzie koszulka reprezentacji Polski z autografami piłkarzy.

Koniecznie zaglądajcie do działu AKTUALNOŚCI. To tam będą się pojawiać informacje o kolejnych nagrodach.

4. Kapitan X 3 nowość

Raz w trakcie edycji menedżer konkursu może uruchomić dodatkową aktywność KAPITAN X 3, co spowoduje, że do dorobku drużyny będą się liczyć potrojone punkty kapitana.

5. Punktacja

Bramki:

 • napastnicy: 4 punkty
 • pomocnicy: 5 punktów
 • obrońcy: 6 punktów
 • bramkarze: 8 punktów

Asysty:

 • napastnicy i pomocnicy: 3 punkty
 • obrońcy: 4 punkty
 • bramkarze: 6 punktów

Mecz bez straconej bramki:

 • obrońcy i bramkarze: 3 punkty
 • pomocnicy: 1 punkt

Za udział w meczu:

 • piłkarz ze składu podstawowego: 2 punkty
 • piłkarz ze składu rezerwowego: 1 punkt

Rezultat spotkania:

 • zwycięstwo drużyny: 1 punkt

Obrona rzutu karnego: 4 punkty

Wywalczenie rzutu karnego: 2 punkty

Obronione strzały przez bramkarza: nowość

 • każde 3 obronione strzały: 1 punkt

Strata bramki:

 • tylko bramkarze i obrońcy – po minus 1 punkt za każdą straconą bramkę z wyłączeniem pierwszej

Żółta kartka: minus 1 punkt

Czerwona kartka: minus 3 punkty

Niewykorzystany rzut karny: minus 3 punkty

Bramka samobójcza: minus 3 punkty

Spowodowanie rzutu karnego: minus 2 punkty