Porażka na koniec. GKS Katowice – ŁKS 2:0

-11
22 / 05 / 2022

W 34. kolejce Fortuna 1 Ligi piłkarze ŁKS-u przegrali 0:2 na wyjeździe z GKS-em Katowice i zakończyli pierwszoligowy sezon 2021/2022 na 10. miejscu w tabeli.

Na pierwszą groźną akcję ełkaesiaków w Katowicach czekaliśmy do 16. minuty, kiedy spod opieki obrońcy uwolnił się Maciej Radaszkiewicz, przejął podaną z głębi pola piłkę i przytomnie odegrał ją na środek pola karnego do Kelechukwu, który jednak nie trafił w futbolówkę. Przed tym działo się niewiele, gra toczyła się w okolicach środkowej strefy boiska, a nielicznym próbom zaskoczenia golkiperów z dystansu brakowało precyzji i mocy.

Nieco lepszego okresu gry przyjezdnych doczekaliśmy się w drugim kwadransie, Javi Moreno i Pirulo próbowali wtedy napędzać akcje swojego zespołu i trzy z nich podopieczni trenera Marcina Pogorzały zdołali nawet zakończyć strzałami (próbowali Kelechukwu, Maciej Radaszkiewicz i Pirulo), lecz nadal żaden z nich nie trafił w światło bramki, więc Dawid Kudła, tak zresztą jak jego imiennik po drugiej stronie boiska (dziś Marka Kozioła zastąpił między słupkami Dawid Arndt) długo nie mieli nic do roboty.

Gospodarze zagrozili łódzkiej bramce dopiero w 43. minucie, ale to wystarczyło, żeby objąć prowadzenie. Katowiczanie egzekwowali rzut rożny, do wybitej przed linię pola karnego piłki dopadł pozostawiony bez opieki Rafał Figiel i soczystym uderzeniem z powietrza otworzył wynik niedzielnych zawodów (1:0). Dodajmy, że był to pierwszy celny strzał w tym meczu.

ŁKS źle zakończył pierwszą połowę i tak też rozpoczął drugą – chwilę po wznowieniu gry Adrian Błąd uderzył w kierunku bramki z prawej strony pola karnego, futbolówka odbiła się od Macieja Dąbrowskiego, zmyliła Dawida Arndta i wturlała się do siatki (2:0). Szansę na trzeciego gola dla katowiczan niedługo po tym zmarnował jeszcze Marko Roginić, z kolei w 66. minucie Dawida Kudłę odważnym uderzeniem z kilkudziesięciu metrów próbował zaskoczyć Pirulo i do powodzenia zabrakło mu niewiele.

W 71. minucie jeszcze lepszej okazji nie wykorzystał Piotr Janczukowicz. Wprowadzony w drugiej połowie zawodnik najpierw wyłuskał piłkę spod nóg ostatniego obrońcy GKS-u, ale pojedynek z golkiperem miejscowych przegrał, więc i tym razem skończyło się na strachu zespołu trenera Rafała Góraka. Nic więcej godnego odnotowania nie wydarzyło się już przy Bukowej, katowiczanie wygrali 2:0 i zgarnęli jedenasty w sezonie komplet punktów.

Piłkarze ŁKS-u zasadniczą część rozgrywek Fortuna 1 Ligi zakończyli na 10. miejscu w tabeli. Bezpośredni awans do PKO Ekstraklasy uzyskały Miedź Legnica i Widzew Łódź, czego gratulujemy. W barażach, których stawką będzie ostatnie wolne miejsce gwarantujące występy w piłkarskiej elicie zagrają Arka Gdynia, Korona Kielce, Odra Opole i Chrobry Głogów.

34. kolejka Fortuna 1 Ligi / GKS Katowice – ŁKS Łódź 2:0 (1:0)

• Bramki: 1:0 Rafał Figiel (43), 2:0 Adrian Błąd (46)
  • Żółte kartki: Kudła, Figiel, Repka – Pirulo
  • Sędzia: Łukasz Szczech (Kobyłka)
  • Mecz bez udziału publiczności

• GKS: Dawid Kudła – Arkadiusz Woźniak, Bartosz Jaroszek, Arkadiusz Jędrych, Michał Kołodziejski, Grzegorz Rogala, Adrian Błąd, Rafał Figiel (79, Marcin Urynowicz), Oskar Repka (79, Marcin Stromecki), Patryk Szwedzik (83, Filip Kozłowski), Marko Roginić (83, Danian Pavlas). Trener: Rafał Górak.
  • ŁKS: Dawid Arndt – Kamil Dankowski (65, Marcel Wszołek), Maciej Dąbrowski (74, Mieszko Lorenc), Nacho Monsalve, Adrian Klimczak, Jakub Tosik, Michał Trąbka (83, Damian Nowacki), Pirulo, Javi Moreno, Kelechukwu Ibe-Torti (65, Piotr Janczukowicz), Maciej Radaszkiewicz (74, Mateusz Kowalczyk). Trener: Marcin Pogorzała.