Aktualności

Początek wiosny w liczbach

7
06 / 04 / 2021

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

Piłkarze ŁKS-u rozegrali już siedem meczów w rundzie wiosennej, więc czas na pierwsze w tym roku podsumowanie statystyczne.

Ostatnie dwa kwadranse

Średnio ełkaesiacy zdobywają w tym roku na razie 1,16 gola na mecz (w sezonie: 1,9 na mecz), więc do siatki trafiają w 2021 roku (oczywiście średnio) co 78 minut. Podopieczni najpierw trenera Wojciecha Stawowego a teraz Ireneusza Mamrota najskuteczniejsi wiosną są w dwóch ostatnich kwadransach.

Kwadranse zdobyte i stracone bramki w tym roku (w nawiasie: w całym sezonie)

 • 1-15 minuta: 1 (5) zdobyta / 0 (2) stracone
 • 16-30 minuta: 1 (6) zdobyta / 2 (3) stracone
 • 31-45+ minuta: 0 (8) zdobytych / 2 (3) stracone
 • 46-60 minuta: 1 (5) zdobyta / 2 (5) stracone
 • 61-75 minuta: 2 (10) zdobyte / 1 (7) stracona
 • 76 -90+ minuta: 3 (10) zdobyte / 1 (5) stracona

Trzy podania i gol

W tym roku łodzianie zdobyli osiem goli, z czego siedem po akcjach, a jednnego z rzutu karnego. Średnio trzy podania po przejęciu piłki i ok. 8,5 sekund potrzebują w tym roku ełkaesiacy w swoich akcjach bramkowych, aby umieścić futbolówkę w bramce rywala.

Gole w 2021 roku: rywal / liczba sekund przed oddaniem strzału / liczba podań przed oddaniem strzału

 • Odra Opole: (gol na 1:0) / 8 sekund / 4 podania
 • Odra Opole: (gol na 2:0) / 5 sekund / 1 podanie
 • Widzew: (gol na 1:2) / 5 sekund / 2 podania
 • Widzew: (gol na 2:2) / 13 sekund / 5 podań
 • Stomil (gol na 1:0): / 8 sekund / 3 podania
 • Stomil (gol na 2:0): / 10 sekund / 4 podania
 • Sandecja (gol na 1:1): 10 sekund / 3 podania
 • GKS Bełchatów (gol na 1:0): rzut karny

Gole: zdobyte / stracone

 • akcja: 8
 • rzuty karne: 1
 • rzuty wolne: 0
 • rzuty rożne: 0

Strzały na bramkę

ŁKS w rundzie jesiennej oddał w sumie 215 strzałów na bramkę (w tym 83 celnych, 65 niecelnych, 67 zablokowanych), więc mniej więcej co szósta próba zwieńczona była powodzeniem.

W tym roku ełkaesiacy oddali w ośmiu spotkaniach blisko 100 strzałów (w tym 33 celne), a zatem średnio co dwunaste uderzenie kończy się golem dla „Rycerzy Wiosny”. Pięć goli łodzianie zdobyli po strzałach ze światła bramki, trzy spoza niego, a wszystkie zdobyte bramki (wszystkie też nogą) to uderzenia oddane w obrębie pola karnego.

2021: Strzały niecelne lub zablokowane / Strzały celne / Gole:

 • w meczu z GKS Tychy: 17 / 0
 • w meczu z Odrą Opole: 15 / 2
 • w meczu z Widzewem Łódź: 16 // 2
 • w meczu ze Stomilem Olsztyn: 14 // 2
 • w meczu z Zagłębiem Sosnowiec: / 0
 • w meczu z Sandecją Nowy Sącz: 10 / 1
 • w meczu z GKS-em Bełchatów: 18 / 1

Nadal lewonożni

W tym sezonie ŁKS zdobył 22 gole po strzałach z lewej nogi (+5 w tym roku), 17 goli – po uderzeniach prawą nogą (+3 w tym roku), 3 gole – po strzałach głową, a 2 gole to uderzenia innymi częściami ciała.

Strzelcy goli

W rundzie wiosennej na listę strzelców wpisało się sześciu zawodników, a w sumie w sezonie już czternastu. Sześć z ośmiu wiosennych goli to zasługa obcokrajowców, a dwa gole zdobyli Polacy. Poniżej lista zdobywców goli w tym sezonie (w nawiasie gole zdobyte wiosną).

 • 10 goli – Pirulo (⚽⚽)
 • 8 goli – Antonio Dominguez (⚽)
 • 7 goli – Łukasz Sekulski (⚽)
 • 4 gole – Samuel Corral
 • 3 gole – Michał Trąbka
 • 2 gole – Maksymilian Rozwandowicz, Maciej Wolski, Ricardinho (⚽⚽)
 • 1 gol – Adrian Klimczak, Carlos Moros Gracia, Tomasz Nawotka, Dragoljub Srnić, Piotr Janczukowicz (⚽), Mikkel Rygaard (⚽)

Asysty (w tym wywalczone rzuty karne)

Wśród asystentów na czele listy nadal Przemysław Sajdak, który jesienią do dwóch otwierających drogę do bramki podań dorzucił jeszcze trzy wywalczone rzuty karne. Poniżej wszystkie asysty w tym sezonie (w nawiasie – asysty w rundzie wiosennej)

 • 5 asyst – Przemysław Sajdak
 • 4 asysty – Pirulo
 • 3 asysty – Michał Trąbka (1)
 • 2 asysty – Adrian Klimczak, Piotr Gryszkiewicz, Samu Corral, Antonio Dominguez, Maciej Wolski (1), Kamil Dankowski (1)
 • 1 asysta – Adam Ratajczyk, Maciej Dąbrowski, Jan Sobociński, Ricardinho (1)

Posiadanie piłki

Po siedmiu meczach w tym roku nasi piłkarze mogą się pochwalić średnią na poziomie 64 proc. (wynik wyśrubowała zwłaszcza średnia w meczu z GKS-em Bełchatów – na poziomie 71 proc.) Przypomnijmy, że na zakończenie rundy wiosennej ten wskaźnik posiadania piłki wynosił w przypadku ełkaesiaków: 60 proc.

Stałe fragmenty gry

W tym roku ŁKS egzekwował 13 tzw. niebezpiecznych rzutów wolnych, ale żadna z tych okazji nie przyniosła łodzianom bramki. Poza tym w rundzie wiosennej ełkaesiacy egzekwowali jeden rzut karny, którego na gola w meczu z GKS-em Bełchatów zamienił Antonio Dominguez.

Faule / kartki

W dotąd rozegranych wiosennych spotkaniach ełkaesiacy najrzadziej przekraczali przepisy w meczu z GKS-em Tychy i Widzewem (tylko 13 fauli). W sumie sędzia ukarał naszych zawodników w tym roku 18 żółtymi kartonikami, w tym jedną czerwoną kartką (Jan Sobociński w meczu z Odrą za dwie żółte).

Żółte kartki (cały sezon):

 • 8 – Maciej Dąbrowski
 • 7 – Jan Sobociński
 • 6 – Maksymilian Rozwandowicz
 • 5 – Michał Trąbka
 • 4 – Samu Corral, Adrian Klimczak, Dragoljub Srnić, Kamil Dankowski, Pirulo
 • 3 – Adam Marciniak, Maciej Wolski
 • 2 – Jakub Tosik, Przemysław Sajdak, Piotr Janczukowicz, Antonio Dominguez
 • 1 – Łukasz Sekulski, Carlos Moros Gracia, Mikkel Rygaard

Czerwone kartki (cały sezon):

 • – Maciej Wolski, Samuel Corral, Jan Sobociński

Młodzieżowcy

W tym roku trener Wojciech Stawowy, a po nim Ireneusz Mamrot skorzystali dotąd z usług dwóch młodzieżowców. Najwięcej czasu na boisku spędził Piotr Janczukowicz (424 minuty, 6 meczów), który zdobył jedną bramkę. Drugi na liście najbardziej „eksploatowanych” młodzieżowców czyli Piotr Gryszkiewicz zaliczył 144 minuty (4 mecze).

Młodzieżowcy (cały sezon)

 • Przemysław Sajdak – 637 minut (12 występów) / 5 asyst
 • Piotr Gryszkiewicz – 545 minuty (14 występów) / 2 asysty
 • Piotr Janczukowicz – 490 minut (7 występów) / 1 gol
 • Adam Ratajczyk – 271 minut (4 występy) / 1 asysta
 • Dawid Arndt – 180 minut (2 występy) / 1 „czyste konto”
 • Jakub Romanowicz – 17 minut (1 występ)

Ranking „Czapki z głów”

W nowym sezonie rozpoczęliśmy zabawę, w ramach której kibice Łódzkiego Klubu Sportowego po ligowych meczach wybierają na łamach Twittera i Facebooka najlepszych zawodników każdego spotkania.

Przypomnijmy, że każdy kibic biorący udział w zabawie przyznaje po zakończeniu wygranego lub zremisowanego spotkania w sumie sześć kapeluszy:  🎩 🎩 🎩 – dla najlepszego piłkarza meczu,  🎩 🎩 – dla bohatera drugiego planu i  🎩 – dla zawodnika wartego wyróżnienia.

Czołówka rankingu „Czapki z głów”:

 • Pirulo – 24  🎩
 • Antonio Domínguez – 17
 • Arkadiusz Malarz – 7
 • Jan Sobociński, Adrian Klimczak – 6
 • Michał Trąbka, Przemysław Sajdak, Ricardinho – 5
 • Łukasz Sekulski – 4

Na boisku

W tym sezonie Fortuna 1 Ligi trenerzy ŁKS-u skorzystali dotąd z usług już 27 zawodników (trzech z nich zadebiutowało w barwach ŁKS-u wiosną, a Adam Marciniak zagrał z przeplatanką na piersi po kilkunastu latach przerwy). Powyżej 1000 minut na boisku spędziło w tym sezonie dziesięciu piłkarzy:

 • Arkadiusz Malarz – 1890 minut (21 występów)
 • Antonio Dominguez – 1757 minut (22 występy)
 • Pirulo – 1701 minut (20 występów)
 • Michał Trąbka – 1728 minuty (22 występy)
 • Jan Sobociński – 1744 minuty (20 występów)
 • Maksymilian Rozwandowicz – 1547 minut (20 występów)
 • Adrian Klimczak – 1604 minuty (22 występy)
 • Maciej Wolski – 1444 minuty (21 występów)
 • Maciej Dąbrowski – 1451 minut (17 występów)
 • Kamil Dankowski – 1007 minut (16 występów)

Zebrał na podstawie danych STATSCORE, lksfans.pl i InStat: Remek Piotrowski


Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]