Pirulo najskuteczniejszym w historii ełkaesiakiem I ligi

Pirulo najskuteczniejszym w historii ełkaesiakiem I ligi

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

Dzięki dwóm bramkom zdobytym w meczu z Chrobrym Głogów Pirulo zapisał się w historii naszego klubu ciekawym osiągnięciem. W rankingu najlepszych strzelców ŁKS-u na zapleczu ekstraklasy Hiszpan z 35 golami na koncie wyprzedził legendarnego Jerzego Sadka.

Jerzy Sadek jest nadal najskuteczniejszym ligowcem z ŁKS-u (102 gole, w tym 34 na zapleczu ekstraklasy) i oczywiście niekwestionowaną legendą Łódzkiego Klubu Sportowego, ale cieszymy się, że Pirulo pod względem liczby bramek na drugim poziomie rozgrywkowym zdołał wyprzedzić ulubieńca kibiców z lat 60. oraz 70. i teraz z 35 golami na koncie przewodzi temu rankingowi.

W dawnej drugiej lidze Jerzy Sadek zdobył dla ŁKS-u 34 gole w 89 meczach (trzy sezony), natomiast Hiszpan do zdobycia 35 bramek potrzebował 83 spotkań (wliczamy w to dwa mecze barażowe). Ten pierwszy nie mógł poprawić swojego wyniku, bo w 1971 roku awansował z ŁKS-em do ekstraklasy, gdzie cieszył kibiców kolejnymi bramkami i tego samego życzymy teraz Hiszpanowi.

Wspomniany rekord został pobity w sobotnim meczu z Chrobrym Głogów. Pirulo zrównał się z Jerzym Sadkiem przed przerwą, trafiając do siatki po podaniu Bartosza Szeligi, a na czoło klasyfikacji przesunął się w 63. minucie hitu 21. kolejki, gdy pokonał Karola Dybowskiego po zagraniu Mateusza Kowalczyka.

Sezon 2022/2023 jest trzecim z rzędu, gdy Pirulo zdobywa co najmniej 10 goli w rozgrywkach ligowych. Co prawda zawodnik nadal czeka na pierwszy hat-trickowy melonik (w sobotę było blisko, niestety sędzia nie uznał trzeciego trafienia Hiszpana), ale może się pochwalić już dziewięcioma dubletami dla ŁKS-u (mecze z GKS-em Bełchatów, Miedzią Legnica, Górnikiem Polkowice i dwukrotnie z Resovią, Górnikiem Łęczna i Chrobrym Głogów).

To zresztą nie jedyne osiągnięcia Hiszpana w tym sezonie. Jak wcześniej wyliczył portal lksfans.pl, jego gol w meczu z GKS-em Tychy był 35 bramką Hiszpana  w barwach ŁKS-u (uwzględniając wszystkie rozgrywki), co oznacza, że dwa tygodnie temu Pirulo wyprzedził Jewhena Radionowa w klasyfikacji najskuteczniejszych obcokrajowców Łódzkiego Klubu Sportowego (należy przy tym pamiętać, że Hiszpan wszystkie gole zdobył na szczeblu centralnym). Teraz Pirulo ma na koncie już 37 goli, w tym 35 bramek na zapleczu ekstraklasy.

Najwięcej goli dla ŁKS-u na zapleczu ekstraklasy

• 35 goli – Pirulo
  • 34 gole – Jerzy Sadek*
  • 20 goli – Józef Kokot, Rafał Kujawa
  • 18 goli – Jan Mszyca, Rafał Niżnik
  • 16 goli – Igor Sypniewski

Pirulo po raz pierwszy

• Pierwszy mecz: vs. Lechia Gdańsk (0:0), 19 lipca 2019 (Ekstraklasa)
  • Pierwszy gol: vs. Górnik Zabrze (2:0), 29 października 2019 (Puchar Polski)
  • Pierwszy gol w lidze: vs. Wisła Kraków (1:2), 3 lipca 2020 (Ekstraklasa)
  • Pierwsza asysta w lidze: vs. Piast Gliwice (1:2), 15 grudnia 2019 (Ekstraklasa)
  • Pierwszy gol w wygranym meczu w lidze: vs. Odra Opole (4:0), 28 sierpnia 2020 (I liga)
  • Pierwszy zwycięski gol w lidze: vs. Zagłębie Sosnowiec (2:1), 19 września 2020 (I liga)
  • Pierwszy dublet w lidze: vs. GKS Bełchatów (3:1), 30 września 2020 (I liga)

Pirulo w liczbach ŁKS

• Liczba meczów: 122
  • Liczba meczów w lidze: 115 (w tym 2 barażowe)
  • Liczba meczów w Pucharze Polski: 7
  • Liczba goli: 37 (36 w lidze)
  • Liczba asyst: 25
  • Liczba dubletów (2 gole w meczu): 9
  • Ranking najskuteczniejszych obcokrajowców ŁKS-u: 1. miejsce
  • Ranking najlepszych strzelców ŁKS w I lidze: 1. miejsce

*Liczba goli Jerzego Sadka w dawnej II lidze na podstawie:
  • 100 lat ŁKS. Dzieje klubu 1908-2008, GiA, Katowice 2008
  • Jacek Strzałkowski, Łódzki Klub Sportowy 1908-1983, Łódź 1983.