O rywalach słów kilka: Sokół Aleksandrów i Lechia Tomaszów

Klub

O rywalach słów kilka: Sokół Aleksandrów i Lechia Tomaszów

22.02.2019

22.02.2019

Ostatni weekend gier kontrolnych przed nami. Już jutro piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego w dwóch ostatnich sparingach przed inauguracją rundy wiosennej podejmą trzecioligowców z naszego województwa: Sokół Aleksandrów Łódzki oraz Lechię Tomaszów Mazowiecki. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami naszych rywali.

Barwy i nazwa

Sokół został założony w roku 1998 jako następca Włókniarza Aleksandrów Łódzki. Barwy drużyny są zielono-białe.

Lechia powstała w 1923 roku. Barwy drużyny są zielono-czerwone.

Sukcesy

Największym sukcesem Sokoła jest zajęcie 11. miejsca w rozgrywkach II ligi w sezonie 2008/2009. Oprócz tego „zielono-biali” dwukrotnie występowali na szczeblu centralnym Puchar Polski (w sezonach 2006/2007 i 2008/2009).

Lechia do swoich największy sukcesów może zaliczyć zajęcie 9. miejsca w rozgrywkach II ligi w 1952 roku, czy dwukrotne zdobycie okręgowego Pucharu Polski.

Obiekt

Sokół rozgrywa swoje mecze na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Włodzimierza Smolarka w Aleksandrowie Łódzkim. Obiekt posiada 2086 miejsc siedzących oraz boisko o wymiarach 101×69 metrów.

Domem zawodników Lechii jest Stadion Miejski im. Braci Gadajów w Tomaszowie Mazowieckim. Obiekt posiada 8000 miejsc (600 siedzących) i boisko o wymiarach 99×66 metrów.

Sokół w rozgrywkach ligowych

Sokół po rundzie jesiennej jest liderem grupy pierwszej III ligi. W 17 meczach zespół uzbierał 41 punktów notując 13 zwycięstw, 2 remisy i 2 porażki. Drużyna zdobyła 29 bramek, zaś straciła zaledwie 12 goli.

Lechia plasuje się na 4. miejscu w rozgrywkach grupy pierwszej III ligi. Tomaszowianie mają na swoim koncie 33 „oczka”. Wygrali 10 spotkań, 2 zremisowali i 4 przegrali. Bilans bramkowy „zielono-czerwonych” to 26 bramek zdobytych i 19 straconych.

Znani zawodnicy

Do najbardziej znanych piłkarzy Sokoła należą byli ełkaesiacy: Artur Gieraga, Aleksander Ślęzak, Dominik Głowiński, Damian Pawlak i Dawid Sarafiński. W drużynie występują też mający na swoim koncie występy w najwyższej klasie rozgrywkowej Paweł Kaczmarek i Piotr Kasperkiewicz (również mający epizody w naszym klubie). Zawodnikiem Sokoła jest też Jakub Rozwandowicz, brat Maksymiliana.

Najbardziej znanym zawodnikiem Lechii jest wychowanek Łódzkiego Klubu Sportowego, Artur Golański. Po rundzie jesiennej z zespołu odeszło wielu doświadczonych zawodników, m.in. Kamil Tlaga, Marcin Mirecki, Łukasz Bocian, Michał Efir czy wspomniany wyżej Jakub Rozwandowicz. Karierę zakończył zaś Paweł Magdoń.

Zarząd i trener

Trenerem zespołu Sokoła jest dobrze znany w Łodzi Sławomir Majak, zaś prezesem klubu Paweł Kośla.

Szkoleniowcem drużyny z Tomaszowa Mazowieckiego jest od grudnia poprzedniego roku Daniel Myśliwiec. Prezesem klubu kilka miesięcy temu został mianowany Ryszard Juda. Od wielu lat dyrektorem sportowym Lechii jest natomiast Adam Król.

Aleksandrów Łódzki i Tomaszów Mazowiecki

Aleksandrów Łódzki to miasto należące do aglomeracji łódzkiej. Liczba mieszkańców wynosi ponad 20 tysięcy. Warto dodać, że Aleksandrów Łódzki zamieszkuje wielu kibiców ŁKS-u.

Tomaszów Mazowiecki to czwarte pod względem ludności miasto w województwie łódzkim (ponad 63 tysiące mieszkańców). Leży 55 kilometrów od Łodzi. Duży ośrodek przemysłu mineralnego, spożywczego, elektromaszynowego, metalowego, logistyki i usług.