Dwóch inwestorów Łódzkiego Klubu Sportowego, Przemysław Andrzejak oraz Jerzy Pietrucha, którzy na co dzień są również przedstawicielami Royal Mill Investment Group, w minioną środę po niespełna półtora roku prac rewitalizacyjnych, w obecności m.in. parlamentarzystów czy władz miejskich z Prezydent Hanną Zdanowską na czele, otworzyli nowoczesny kompleks biurowy, który nosi nazwę „Targowa 77”.
3 lipca 2019 roku zakończył się trwający półtora roku proces rewitalizacji zabytkowego kompleksu szkoły Grohmana, zlokalizowanego w środku kwartału ograniczonego ulicami Kilińskiego, Fabryczną, Targową i Tylną. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się 18 stycznia 2018 roku. Inwestorem projektu jest Royal Mill Investment Group. Targowa 77 oferuje najwyższej klasy przestrzeń biurowo-usługową.
W momencie inauguracji, powierzchnia biurowa została w całości wynajęta, a najemcami są m.in. firmy: GOPET POLAND – lider branży transportowo-logistycznej oraz Welcome Digital – firma specjalizująca się w doradztwie strategicznym i realizacji projektów digitalowych, wspierających działania marketingowe. Spółka powstała w 2018 roku. Zatrudnia 25 wszechstronnych specjalistów z obszaru digital. Do grona klientów Welcome Digital należą m.in. Pepsi, Mirinda i Sunbites (obszar Centralnej i Wschodniej Europy) oraz Polkomtel i Baltona.
W drugim etapie projektu wzniesiony zostanie również kameralny i stylowy budynek mieszkalny w zabudowie wielorodzinnej.
Targowa 77 zapewnia inspirującą i komfortową przestrzeń do pracy, życia i spędzania czasu z zachowaniem zabytkowego, stylowego charakteru tej nieruchomości. Projekt oferuje otwartą i atrakcyjną przestrzeń publiczną, co przyczyni się do dalszego rozwoju obszaru Księżego Młyna i jego bezpośredniego otoczenia. – powiedział Jerzy Pietrucha, przedstawiciel inwestora, spółki Royal Mill Investment Group.
Biznes szuka miejsc, które są wyjątkowe. Targowa 77 to połączenie budynku o najwyższej klasie biurowej, położonego w ścisłym centrum miasta, z doskonałym dojazdem, a jednocześnie zapewniającego ciszę, spokój, sporą ilość miejsc parkingowych i doskonałe warunki do pracy – Targowa 77 to miejsce które inspiruje, kreuje i otwiera umysły na coraz to nowe wyzwania.
Inspiracją do inwestycji jest pasja tworzenia i miłość do Łodzi oraz jej historii. Powierzchnia została wynajęta dwóm międzynarodowym firmom: Spedycyjno – Logistycznej Gopet Poland, oraz Welcome Digital Services. Inwestycja projektu rewitalizacji wraz z zakupem nieruchomości pochłonęła łącznie 8 milionów złotych. – powiedział pomysłodawca i manager projektu Przemysław Andrzejak
GOPET POLSKA
Jesteśmy przedsiębiorstwem w pełni zaangażowanym we wspieranie wzrostu biznesu naszych klientów. Stawiamy na długoterminowe partnerstwo, zbudowane na zrównoważonym biznesie Specjalizujemy się głównie w: transporcie drogowym, rozwiązaniach intermodalnych, rozwiązaniach logistycznych – Nasza nowa lokalizacja w Łodzi Targowa 77 to miejsce które Nas inspiruje, kreuje nowe rozwiązanie. Tu chce się przychodzić, pracować i tworzyć – powiedziała Kamelia Vasileva Gopet Poland
WELCOME DIGITAL SERVICES
Dlaczego zdecydowaliśmy się na Targowa 77? Nie szukaliśmy typowego biura, a miejsca z duszą
i bogatą historią. Dlatego przestrzeń w zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły przy ul. Targowej 77 była naturalnym wyborem. Sercem jesteśmy Łodzianami i nie wyobrażamy sobie bardziej łódzkiego miejsca niż Księży Młyn. W naszej codziennej pracy staramy się tworzyć innowacyjne i nieszablonowe projekty, dlatego potrzebujemy biura, który by nas inspirowało i stymulowało naszą kreatywność. Wyjątkowość tego miejsca potwierdzają też opinie naszych klientów z Polski i zagranicy, którzy są pod wrażeniem nowoczesnej adaptacji tego zabytkowego budynku- powiedział Michał Rygiel Dyrektor Operacyjny Welcome Digital Services
Nieruchomość z historią
Historia Targowej 77 sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy właścicielem gruntów został Ludwik Grohman. Budynek wzniesiono w 1914 roku wg projektu architekta Piotra Brukalskiego jako szkoła przyfabryczna dla dzieci robotników. W 1921 roku nieruchomość nabyło Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Karola Scheiblera. Po drugiej wojnie światowej budynek pełnił rolę szkoły podstawowej, a następnie szkoły specjalnej (SPS nr. 165). W 1972 roku powstała w budynku Wojewódzka Pracownia Dydaktyczno-Techniczna przy Kuratorium Oświaty i Wychowania, przekształcona następnie, w latach 80-tych, w Wojewódzki Ośrodek Politechniczny. W 1996 roku Ośrodek został włączony do Wojewódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, a nazwa zmieniona na łódzkie CDNiKP. Na podstawie decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 28.07.2008 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/59.
Przeszłość jako inspiracja przyszłości
Inwestor przywrócił świetność nieruchomości z zachowaniem wszystkich wymogów konserwatorskich. Dzięki współpracy z Łódzkim Konserwatorem Zabytków, inwestor korzystał z archiwalnych zdjęć budynku, co umożliwiło maksymalne odwzorowanie jego pierwotnej formy.
Jako uzupełnienie kolorystyczne czerwonej cegły, elementów paneli elewacyjnych w ciepłym kolorze miedziano-rdzawym. Nowa ściana elewacyjna z dużymi przeszkleniami, nawiązująca do pierwotnej konstrukcji, pozwala na uzyskanie przestrzeni i wyeksponowanie największych atutów architektonicznych.
W ramach prac rewitalizacyjnych oprócz gruntownej przebudowy całości, dobudowano drugą kondygnację nad częścią stanowiącą salę gimnastyczną. W rezultacie powstały najwyższej klasy powierzchnie biurowe z szybem windowym, umożliwiającym dostęp do parteru i pierwszego piętra bezpośrednio z poziomu terenu. Powierzchnia biurowa kompleksu Targowa 77 powiększyła się o 400 mkw., z 800 do ponad 1.000 mkw, która została wynajęta w całości.
Drugi etap zagospodarowania terenu Targowa 77 przewiduje wzniesienie nieruchomości o trzech kondygnacjach mieszkalnych, w zabudowie wielorodzinnej. Zaprojektowano kameralny, stylowy obiekt o bardzo wysokich standardach architektury, o charakterze ekskluzywnej willi miejskiej. Dzięki ceglanej elewacji, stylowym detalom i dużym przeszkleniom, budynek będzie doskonale harmonizował z otoczeniem. Zaprojektowano w nim kilkanaście różnej wielkości komfortowych mieszkań i apartamentów, wyposażonych w obszerne tarasy i balkony.
Koncepcję architektoniczną kompleksu została opracowana przez dwa uznane biura projektowe, z posiadające duże doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych budynków. Projekt nieruchomości biurowo-usługowej wyszedł spod ręki architekta Romana Staszewskiego, natomiast projekt nieruchomości mieszkalnej opracowała Autorska Pracownia Projektowa Draft Moniki Wojnarowskiej. Wykonawcą prac było przedsiębiorstwo EKSA.