Drużyna

Najlepsze z najlepszych: Zagłębie Sosnowiec

19.09.2020

19.09.2020

Najlepsze z najlepszych: Zagłębie Sosnowiec

fot. Artur Kraszewski

W sobotę piłkarze ŁKS-u zmierzą się z Zagłębiem Sosnowiec już po raz 75 w lidze, więc dziś garść ciekawostek związanych z rywalizacją tych dwóch zasłużonych klubów.

 • Pierwszy ligowy mecz z Zagłębiem Sosnowiec piłkarze ŁKS-u rozegrali 19 kwietnia 1953 roku. Tamto spotkanie 1:0 wygrali rywale, którzy potem także z Łodzi wywieźli cenny punkt, ale po ostatniej kolejce więcej powodów do radości mieli ełkaesiacy, bo to oni awansowali w 1953 roku do ekstraklasy.
 • Ełkaesiacy powalczą w sobotę o podtrzymanie świetnej passy zwycięstw nad Zagłębiem. Wliczając w to zeszłoroczny mecz w Pucharze Polski „Rycerze Wiosny” wygrali z zespołem z Sosnowca pięć ostatnich meczów.
 • ŁKS to trzeci po Ruchu Chorzów i Górniku Zabrze klub, z którym Zagłębie Sosnowiec rywalizuje najczęściej w lidze.
 • W przeszłości barwy ŁKS-u i Zagłębia Sosnowiec reprezentowali m.in. Artur Błażejewski, Jan Grzesik, Radosław Jacek, Dariusz Kłus, Grzegorz Kmiecik, Marcin Komorowski, Wojciech Łuczak, Tomasz Nowak, Sławomir Pach, Tomasz Romaniuk, Daniel Treściński i Janusz Wolański.
 • Reprezentant Polski Marcin Komorowski w swoim piłkarskim CV ma występy zarówno w ŁKS-ie, jak i w Zagłębiu Sosnowiec. Co ciekawe, to także autor ostatniego ligowego gola w starciu tych drużyn w meczu przy al. Unii 2 (bramka dla łodzian w wygranym 3:0 meczu rozegranym w 2008 roku). Ostatniego gola dla ełkaesiaków w konfrontacji z tym rywalem w lidze zdobył Ensar Arifović.
 • Jedno z najważniejszych, a przy tym najbardziej niespodziewanych zwycięstw nad Zagłębiem Sosnowiec ełkaesiacy odnieśli 22 października 1972 roku. Łodzianie sprawili tamtego dnia wielką niespodziankę, pokonali bowiem aktualnego wicemistrza Polski i to na jego boisku aż 4:1.
 • Najwyższe zwycięstwo nad Zagłębiem Sosnowiec ełkaesiacy odnieśli w mistrzowskim 1958 roku. Warto dodać, że w wygranym aż 7:0 meczu pięciokrotnie na listę strzelców wpisał się Władysław Soporek.
 • W sobotę piłkarze ŁKS-u zmierzą się z Zagłębiem już po raz 75. w lidze. Ełkaesiacy odnieśli 29 zwycięstw, rywale wygrali 22 spotkania, a aż 23 pojedynki zakończyły się podziałem punktów.
 • W ligowych meczach z Zagłębiem Sosnowiec na listę strzelców wpisało się 53 zawodników ŁKS-u. W sumie w meczach z tym rywalem łodzianie zdobyli 106 goli. Najskuteczniejszy w starciach z Zagłębiem okazał się Władysław Soporek, autor aż dziewięciu bramek.

Zdobywcy ligowych goli dla ŁKS-u w meczach z Zagłębiem Sosnowiec:

 • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽ – Władysław Soporek
 • ⚽⚽⚽⚽⚽ – Kazimierz Kowalec,  Jerzy Wieteski
 • ⚽⚽⚽⚽ – Piotr Suski, Henryk Miłoszewicz, Ryszard Robakiewicz, Marek Chojnacki
 • ⚽⚽⚽ – Szymborski, Sadek, G. Ostalczyk, Milczarski, Matusiak, Arifović
 • ⚽⚽ – Pilarski, Orczykowski, Białek, Mszyca, Nowak, Ziober, Wieszczycki, Niżnik, Leszczyński, Madej
 • ⚽ – Mizigier, Grzywocz, Walczak, Charbicki, Lorent, Sass, Studniorz, Stachura, Grębosz, Maleńki, Galant, Terlecki, Sobol, Klimas, Gabrych, Sławuta, Płachta, K. Baran, Więzik, Cebula, Traczyk, Wenclewski, Stefański, Kruszankin, Błażejewski, Gortowski, Kłus, Nuckowski, Rozkwitalski, Komorowski

Autor: Remek Piotrowski