Aktualności

Derby Łodzi w liczbach

10
15 / 09 / 2020

fot. Włodzimierz Sierakowski

Do której minuty meczu na stadionie Widzewa mają największe szczęście piłkarze ŁKS-u? Ile ełkaesiaków ma na koncie gola w starciu z lokalnym rywalem. I który z obecnych piłkarzy ŁKS zna smak ligowego zwycięstwa nad Widzewem? Przed środowym meczem – garść ciekawostek.

 • 1926 – w tym roku ełkaesiacy rozegrali pierwszy mecz rangi mistrzowskiej z RTS-em Widzewem. 9 maja 1926 roku na koniec pierwszej rundy zmagań w łódzkiej klasie A (jej zwycięzca kwalifikował się do mistrzostw Polski) ełkaesiacy pokonali na wyjeździe lokalnego rywala 5:2. Dodajmy, że w rewanżu ŁKS wygrał aż 7:1.
 • 64 – tyle goli zdobyli ełkaesiacy w ligowych starciach z Widzewem.
 • 12 – tyle zwycięstw odnieśli ełkaesiacy nad Widzewem w lidze. Dotąd nie wygrali jeszcze z tym rywalem na zapleczu ekstraklasy. Rywale mają na koncie 27 zwycięstw, a 25 meczów zakończyło się podziałem punktów
 • 1948 – w tym roku piłkarze ŁKS-u odnieśli najwyższe ligowe zwycięstwo nad Widzewem. ŁKS wygrał tamto spotkanie 6:1 po golach Ryszarda Pietrzaka, Tadeusza Hogendorfa i dwóch trafieniach Longina Janeczka oraz znanego potem z małego ekranu Mariana Łącza.
 • 25 – tyle spotkań z Widzewem rozegrał w barwach ŁKS-u Marek Chojnacki. Rekordzista pod względem liczby występów w łódzkim klubie jest więc przy okazji rekordzistą pod względem liczby występów w meczach derbowych.
 • 5 – najskuteczniejszym zawodnikiem ŁKS-u w ligowych starciach z Widzewem jest Longin Janeczek, który zdobył w sumie 5 goli i to w zaledwie dwóch meczach.
 • 1 – spośród zawodników nadal reprezentujących ŁKS tylko Maksymilian Rozwandowicz zna smak derbowej rywalizacji z Widzewem. Trzy lata temu piłkarz wystąpił w zakończonym bezbramkowym remisem spotkaniu w trzeciej lidze.
 • 9 – tyle lat czekają kibice ŁKS-u na derbowe zwycięstwo nad Widzewem, choć należy dodać, że od tamtego czasu rozegrano tylko trzy takie mecze.
 • 84 – w tej minucie zwycięskie bramki w derbach na stadionie Widzewa zdobywali w przeszłości Marcin Danielewicz (w 1997 roku) i Marcin Mięciel (w 2011 roku). To dwa z trzech wyjazdowych zwycięstw w lidze „Rycerzy Wiosny” nad lokalnym rywalem (w 1993 roku ełkaesiacy wygrali 1:0 po golu Jacka Płuciennika), bo w 1948 oba spotkania rozegrano przy al. Unii 2.
 • 2 – tyle zwycięstw nad Widzewem w roli szkoleniowca odniósł w przeszłości trener Wojciech Stawowy (prowadził wówczas Cracovię i Arkę Gdynia).
 • 7 – tylu obecnych piłkarzy ŁKS rywalizowało w lidze z Widzewem, choć większość z nich w barwach innych klubów. Wśród nich są Arkadiusz Malarz, Maciej Dąbrowski, Jakub Tosik, Łukasz Sekulski, Maksymilian Rozwandowicz, Michał Trąbka i Tomasz Nawotka. Smak ligowego zwycięstwa nad Widzewem poznali Maciej Dąbrowski, Jakub Tosik, Tomasz Nawotka i Michał Trąbka.
 • 44 – tylu piłkarzy ŁKS-u wpisało się na listę strzelców w ligowych meczach z Widzewem.

Wszyscy zdobywcy goli dla ŁKS w ligowych derbach z Widzewem:

 • ⚽⚽⚽⚽⚽  – Longin Janeczek
 • ⚽⚽⚽⚽ – Marek Saganowski
 • ⚽⚽⚽ –  Jacek Płuciennik
 • ⚽⚽ – Stanisław Baran, Marian Łącz, Krzysztof Baran, Marek Chojnacki, Marek Dziuba, Marek Płachta, Piotr Soczyński, Zdzisław Leszczyński, Marcin Mięciel, Rafał Niżnik, Tomasz Wieszczycki
 • ⚽ – Tadeusz Łuć, Ryszard Pietrzak, Tadeusz Hogendorf, Jan Mszyca, Jan Sobol, Andrzej Drozdowski, Witold Nowak, Henryk Miłoszewicz, Dariusz Gajda, Grzegorz Sybilski, Arkadiusz Klimas, Ryszard Robakiewicz, Dariusz Podolski, Jacek Ziober, Bohdan Żurowski, Tomasz Cebula, Grzegorz Krysiak, Marcin Danielewicz, Mirosław Trzeciak, Zbigniew Wyciszkiewicz, Dariusz Kłus, Jarosław Piątkowski, Robert Łakomy, Łukasz Madej, Marcin Adamski, Tomasz Kłos, Mariusz Mowlik, Rafał Kujawa, Jewhen Radionow, Maksym Kowal

Opracował: Remek Piotrowski
POWRÓT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]