Najlepsze z najlepszych: Arka Gdynia

Najlepsze z najlepszych: Arka Gdynia

fot. Włodzimierz Sierakowski / ŁKS Łódź – Arka Gdynia 3:0 (09.04.2009)

ŁKS jeszcze w Gdyni nie wygrał, co więcej zdobył tam tylko pięć goli, z czego aż trzy w poprzednim sezonie.

• Łodzianie w osiemnastu ligowych dotąd tam rozegranych pojedynków przywieźli do domu zaledwie sześć punktów, z czego aż pięć z nich to efekt bezbramkowych remisów.
  • Pierwszy w historii pojedynek ŁKS-u z Arką w najwyższej klasie rozgrywkowej odbył się w 1974 roku. Co ciekawe, było to też pierwsze spotkanie Arki w ekstraklasie. Wygrali gospodarze 1:0 po golu Zbigniewa Kupcewicza, ale w rewanżu górą byli łodzianie (2:0 po bramkach Jana Mszycy i Jerzego Kasalika).
  • Nasi piłkarze w Gdyni nierzadko byli wspierani przez liczną rzeszę łódzkich fanów, a zdaniem Jacka Bogusiaka to właśnie ełkaesiacy jako jedni z pierwszych pojawili się na legendarnej „Górce”, czyli historycznej trybunie, na której zasiadali najzagorzalsi sympatycy Arki.
  • W trakcie kariery piłkarskiej barwy ŁKS-u i Arki Gdynia reprezentowali m.in. Paweł Abbott, Ensar Arifović, Michał Łabędzki i Adam Marciniak, a piłkarzami klubu z północy kraju byli swego czasu także obecny dyrektor sportowy ŁKS-u Krzysztof Przytuła oraz Adrian Klimczak.
  • Sobotni pojedynek będzie 36. ligowym starciem ŁKS-u z Arką. Gdynianie wygrali szesnaście spotkań, dziewięć meczów zakończyło się podziałem punktów, a dziesięciokrotnie górą byli łodzianie, choć nasi piłkarze nigdy nie wygrali w lidze z Arką na wyjeździe, co więcej zdobyli w Gdyni tylko pięć bramek. Te dwie ostatnie strzelili w rozegranym kilkanaście tygodni temu w ekstraklasie meczu Samuel Corral i Łukasz Sekulski.

Wszystkie gole dla ŁKS-u w meczach z Arką

Najskuteczniejszym ełkasiakiem w meczach z Arką Gdynia jest Jan Mszyca, który zdobył w tych spotkaniach pięć goli. Drugi w tej klasyfikacji Andrzej Milczarski ma na koncie trzy trafienia. W sumie w meczach z Arką łodzianie zdobyli 27 goli, a na listę strzelców wpisało się dotąd dwudziestu piłkarzy.

• ⚽⚽⚽⚽⚽ – Jan Mszyca
  • ⚽⚽⚽ – Andrzej Milczarski
  • ⚽⚽ – Witold Nowak
  • ⚽ – Jerzy Kasalik, Jerzy Sadek, Andrzej Drozdowski, Stanisław Terlecki, Sławomir Różycki, Arkadiusz Klimas, Robert Sierant, Radosław Matusiak, Krystian Bolimowski, Igor Sypniewski, Marcin Smoliński, Vahan Gevorgyan, Piotr Świerczewski, Rafał Kujawa, Ricardo Guima, Samuel Corral, Łukasz Sekulski