Aktualności

Mecz przyjaźni w 1/8 finału Totolotek Pucharu Polski

14
05 / 11 / 2019

Dzisiaj w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się losowanie 1/8 finału rozgrywek Totolotek Pucharu Polski. ŁKS w meczu przyjaźni zmierzy się na wyjeździe z drużyną GKS-u Tychy.

Podopieczni trenera Ryszarda Tarasiewicza zajmują obecnie 8. miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi. Ełkaesiacy mierzyli się z tyszanami w poprzednim sezonie. Wtedy w Łodzi padł bezbramkowy remis, zaś na Śląsku 2:0 wygrali „Rycerze Wiosny”.

Przypomnijmy, historia GKS-u Tychy sięga 1971 roku. Największym sukcesem w historii tego klubu pozostaje wicemistrzostwo Polski wywalczone w sezonie 1975/76. Łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej zielono-czarno-czerwoni spędzili trzy sezony – wszystkie w połowie lat 70., co oznacza, że na powrót do ligowej elity piłkarscy kibice w Tychach czekają już ponad cztery dekady. Wypada przy tym dodać, że obecny sezon jest dla „Tyskich” 16. w dziejach na zapleczu ekstraklasy.

W rozgrywkach o Puchar Polski najbardziej udany dla ekipy z ulicy Edukacji 7 był sezon 1976/77, kiedy to udało się jej dotrzeć do ćwierćfinału. Z kolei w 1/8 finału GKS Tychy zagra w tym roku po raz czwarty w historii – poprzednio ta sztuka udała im się w sezonie 2014/15.

Najbardziej doświadczonym piłkarzem w kadrze tyskiego zespołu jest pomocnik Bartosz Szeliga, który w ekstraklasie rozegrał 118 meczów i zdobył 12 bramek. Ogrania na najwyższym szczeblu nie brakuje również napastnikowi Mateuszowi Piątkowskiemu (98 gier i 27 goli) oraz obrońcy Marcinowi Kowalczykowi (97 spotkań), który w sezonie 2003/04 bronił barw drugoligowego wówczas ŁKS-u. Ponad 80 występów w elicie mają na swoim koncie także Ken Kallaste oraz Sebastian Steblecki.

Warto wspomnieć, że w 1/16 finału Totolotek Pucharu Polski tyszanie pokonali na wyjeździe Radomiaka Radom 2:1 (po golach Dario Krišto i Szymona Lewickiego), a w 1/32 finału zwyciężyli w Bełchatowie tamtejszy GKS 2:0 (po bramkach Wojciecha Szumilasa i Szymona Lewickiego). Co ciekawe, w obu tych meczach Szymon Lewicki trafiał do siatki rywali, gdy zegar wskazywał już 90. minutę gry.

W pierwszoligowych zmaganiach najskuteczniejszymi piłkarzami GKS-u są za to: Łukasz Grzeszczyk, Maciej Mańka, Mateusz Piątkowski i Wojciech Szumilas – każdy z nich zdobył do tej pory po cztery bramki. Łączny dorobek wspomnianej czwórki to jednak zaledwie połowa dorobku snajperskiego całej drużyny, bo tyszanie mogą się pochwalić największą liczbą strzelonych goli spośród wszystkich ekip na zapleczu PKO Ekstraklasy. Z kronikarskiego obowiązku zaznaczmy, że mecze z udziałem GKS-u są widowiskowe, bo zespół ten dużo bramek nie tylko zdobywa, ale i… traci. Po 16 kolejkach podopieczni Ryszarda Tarasiewicza stracili ich dokładnie 24, czyli tyle, ile choćby ostatnia w tabeli Odra Opole.

Spotkania 1/8 finału Totolotek Pucharu Polski zaplanowano w dniach 3, 4 i 5 grudnia. Dokładny termin meczu z GKS-em Tychy poznamy wkrótce.


Pary 1/8 finału Totolotek Pucharu Polski:

  • Stal Stalowa Wola – Lech Poznań
  • Lechia Gdańsk – Zagłębie Lubin
  • GKS Tychy – ŁKS Łódź
  • Cracovia – Raków Częstochowa
  • Legia II Warszawa – Piast Gliwice
  • Błękitni Stargard – Stal Mielec
  • Górnik Łęczna – Legia Warszawa
  • Miedź Legnica – Stomil Olsztyn
POWRÓT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]