ŁKS – Wisła Kraków. Pojedynek statystyczny

02 / 07 / 2020

fot. Artur Kraszewski

Oba zespoły zdobyły w tym sezonie cztery gole po dograniu piłki z narożnika boiska. O tym, kto częściej przekraczał przepisy i kiedy Wisła oraz ŁKS są najgroźniejsze pod bramką rywala, przeczytacie w naszym przedmeczowych ciekawostkach.

• ŁKS i Wisła to dwie z trzech drużyn PKO Ekstraklasy (tą trzecią jest Lech Poznań), które w tym sezonie nie wygrały dotąd meczu, gdy jako pierwsze straciły bramkę. Krakowianie wszystkie te mecze przegrali (w sumie 13), ełkaesiacy zremisowali jeden (a 17 przegrali).
  • Wisła Kraków najgroźniejsza jest w ostatnim kwadransie spotkania (a dokładnie: między 76. minutą a końcem doliczonego czasu gry). Piłkarze spod Wawelu zdobyli w tej fazie meczów 9 goli. ŁKS nadal najskuteczniejszy jest w pierwszym kwadransie drugiej połowy (też 9 goli).
  • Krakowianie w bieżących rozgrywkach zdobyli 14 goli, a ŁKS 13 bramek po stałych fragmentach gry. Zarówno „Biała Gwiazda”, jak i ełkaesiacy zanotowali cztery trafienia po dograniu piłki z rzutu rożnego.
  • Najwyżej notowanym graczem Wisły w klasyfikacji kanadyjskiej jest w tym sezonie Jakub Błaszczykowski. Reprezentant Polski i były zawodnik Borussii Dortmund do siedmiu goli dorzucił jeszcze pięć asyst.
  • W bieżącym sezonie gole dla Wisły zdobyło aż szesnastu zawodników. Najskuteczniejszy jest Paweł Brożek, autor ośmiu trafień. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się po 33. kolejkach PKO Ekstraklasy Jakub Błaszczykowski (7 goli), a na trzecim Aleksander Buksa i Vukan Savićević (4 bramki). Na liście strzelców Wisły jest dziesięciu piłkarzy z polskim paszportem i sześciu obcokrajowców.
  • Jak podaje serwis ekstrastats.pl w tym sezonie piłkarze Wisły Kraków obijali słupek i poprzeczkę rywali w sumie siedmiokrotnie. Ełkaesiacy spudłowali w ten sposób pięciokrotnie.
  • ŁKS i Wisła w klasyfikacji najczęściej faulujących drużyn znajdują się w górnej części rankingu. Częściej od łodzian przekraczają przepisy w tym sezonie tylko piłkarze Korony Kielce, Arki Gdynia i Górnika Zabrze, natomiast wiślacy zajmują w tej klasyfikacji szóste miejsce.
  • W tym sezonie ełkaesiacy zmierzą się z Wisłą Kraków po raz trzeci. „Biała Gwiazda” zdobyła w dwóch poprzednich meczach aż osiem goli. Ełkaesiacy odpowiedzieli dwoma trafieniami Daniego Ramireza z rzutów karnych.
  • W dziesięciu ostatnich meczach Wisły z ŁKS-em, a więc tych rozegranych już w XXI wieku, ełkaesiacy odnieśli jedno zwycięstwo, dwa mecze zakończyły się bezbramkowym remisem, a siedmiokrotnie zwyciężała „Biała Gwiazda”.
  • ŁKS rozegrał z Wisłą Kraków już 118 ligowych spotkań. Ostatnie zwycięstwo nad „Białą Gwiazdą” łodzianie odnieśli czternaście lat temu, gdy jesienią 2006 roku, w pamiętnym meczu we mgle, łodzianie pokonali po dwóch bramkach Ensara Arifovicia ówczesnego wicemistrza Polski 2:1.

Autor: Remek Piotrowski