Drużyna

ŁKS vs. Korona. Będą gole!

02.08.2023

02.08.2023

ŁKS vs. Korona. Będą gole!

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Wysoka średnia goli na mecz i emocje do ostatniego gwizdka. Historia meczów ŁKS-u z Koroną Kielce pokazuje, że w piątek na stadionie Króla powinno być bardzo ciekawie.

Dreszczowiec na dzień dobry

Pamiętacie pierwsze ligowe starcie ŁKS-u z Koroną Kielce? To z 25 września 2004 roku? Co to był za mecz!  W 86. minucie Rafał Wójcik zdobył dla Korony gola na 4:2 i gdy wydawało się, że nic już nie uratuje ełkaesiaków, najpierw Marcin Wachowicz strzelił bramkę kontaktową, a następnie Ireneusz Gortowski doprowadził do wyrównania. 4:4!

ŁKS vs. Korona: kwadranse

Mecze ŁKS-u z Koroną trzymają w napięciu do ostatniej sekundy. Najwięcej bramek pada tu w ostatnim kwadransie meczu (aż 11 z 37 bramek). Średnia goli na mecz też wysoka, bo wynosi 2,4, więc w piątek powinno być bardzo ciekawie.

  • 1-15 minuta: 3 zdobyte | 2 stracone
  • 16-30 minuta: 2 zdobyte | 1 stracony
  • 31-45+ minuta: 1 zdobyty | 3 stracone
  • 46-60 minuta: 4 zdobyte | 2 stracone
  • 61-75 minuta: 4 zdobyte | 4 stracone
  • 76-90+ minuta: 4 zdobyte | 7 straconych

Wieszcz rozpoczął

Zanim zespoły spotkały się w lidze, rywalizowały w Pucharze Polski. 20 listopada 1991 roku w ramach 1/8 finału Pucharu Polski kielczanie przegrali z ŁKS-em 0:1, a zwycięskiego gola dla gości zdobył Tomasz Wieszczycki. Ełkaesiacy dotarli wówczas aż do półfinału tych rozgrywek.

Kto pierwszy ten lepszy

Jeśli w meczach: ŁKS – Korona Kielce pierwszy zdobywasz bramkę, nigdy nie przegrywasz. Ełkaesiacy sześciokrotnie otwierali wynik spotkania (5 zwycięstw i 1 remis).

Kapitan najwięcej

Najwięcej spotkań z Koroną Kielce spośród obecnych ełkaesiaków rozegrał Adam Marciniak. Co ciekawe, to właśnie kielczanie są zespołem, z którym nasz kapitan najczęściej rywalizuje w polskiej lidze. Zagrał dotąd w 26 spotkaniach z Koroną, z czego 12 wygrał, 6 zremisował i 8 przegrał, zdobył też w tych meczach bramkę i zanotował asystę.

Pięć zwycięskich

ŁKS wygrał z Koroną pięć meczów z czego trzy w elicie. W 2007 roku ełkaesiacy pokonali kielczan 2:1 (gole Mariusa Kižysa i Łukasza Madeja), z kolei w październiku 2019 roku aż 4:1 (trafienie Jana Grzesika oraz hat-trick Rafała Kujawy). Do tego należy dodać zwycięstwo w 2011 roku w Kielcach pod wodzą kończącego wówczas przygodę z ŁKS-em trenera Michała Probierza (2:0 po golach Marka Saganowskiego i Dariusza Kłusa) oraz dwie pierwszoligowe wygrane (2:0 po golach Pirulo i Samu Corrala w 2020 i 2:1 po bramkach Tomasza Nawotki i Antonio Domingueza w 2021 roku).

Kilku jeszcze pamięta

Dwóch piłkarzy z obecnej kadry ŁKS-u wystąpiło w ostatnim wygranym w Łodzi przez ŁKS meczu z Koroną w elicie (4:1 w 2019 roku). Dani Ramirez wystąpił w tamtym spotkaniu w wyjściowym składzie, a w ławki rezerwowych w jego miejsce pojawił się na boisku Pirulo. Oczywiście trenerem ŁKS-u był wtedy Kazimierz Moskal. Z kolei w ostatnim zwycięskim spotkaniu z kielczanami w Łodzi (2:0 w 2020 roku w pierwszej lidze) Pirulo zdobył gola, a na murawie oglądaliśmy wtedy też Kamila Dankowskiego i Kelechukwu Ibe-Torti.

Najlepsi strzelcy

Rekordzistą pod względem liczby ligowych goli dla Korony Kielce jest Jacek Kiełb (53 bramki), natomiast najlepszy pod tym względem ełkaesiak, czyli Jerzy Sadek zdobył 102 bramki. Spośród obecnych piłkarzy obu klubów nr 1 zajmują: Jakub Łukowski (27 goli dla Korony Kielce we wszystkich rozgrywkach) oraz Pirulo (41 goli dla ŁKS-u).

Bilans meczów

W piętnastu dotąd rozegranych ligowych pojedynkach ŁKS-u z Koroną łodzianie odnieśli pięć zwycięstw, tylko trzy spotkania zakończyły się podziałem punktów, a siedmiokrotnie górą byli kielczanie. Bilans bramkowy: 18:19.


Wszystkie gole dla ŁKS-u w meczach z Koroną

  • ⚽ ⚽ ⚽ – Rafał Niżnik, Rafał Kujawa
  • ⚽ ⚽ – Marcin Wachowicz
  • ⚽ – Ireneusz Gortowski, Marius Kižys, Łukasz Madej, Marek Saganowski, Dariusz Kłus, Jan Grzesik, Pirulo, Samu Corral, Tomasz Nawotka, Antonio Dominguez