Aktualności

ŁKS – Górnik Zabrze. Pojedynek statystyczny

10
29 / 05 / 2020

Ełkaesiacy w dotąd rozegranych 26. kolejkach PKO Ekstraklasy częściej utrzymywali się przy piłce i pokonywali średnio więcej kilometrów na mecz, ale to zabrzanie mogą się na razie pochwalić większą liczbą zdobytych goli i punktów.

Górnik częściej strzela, mniej traci

Górnik zdobył w tym sezonie 36 goli, co daje średnią 1,31 gola na mecz. Ełkaesiacy pokonali bramkarzy rywali 25 razy, więc średnio zdobywają 0,96 bramki na mecz. Zabrzanie są także lepsi w defensywie (tracą średnio 1,38 gola na mecz przy 1,69 straconego gola na mecz ełkaesiaków).


Posiadanie piłki

W 26 dotąd rozegranych kolejkach rzadziej rozstawali się z futbolówką nasi piłkarze. Średnia na poziomie 53 proc. to czwarty wynik w PKO Ekstraklasie. Górnicy nie przywiązują do tej statystyki uwagi, piłką operują najmniej spośród wszystkich zespołów ekstraklasy (średnio 45 proc.), co jednak nie przeszkodziło im zdobyć 13 punktów więcej od łodzian.


Wybiegani

Piłkarze ŁKS-u biegają więcej od Górników, bo średnio pokonują 115,78 km na mecz (drugi wynik w lidze). Zabrzanie z średnią 114,93 km na mecz też znaleźli się wysoko w tym rankingu (szósty wynik w lidze).


Kwadranse zdobyte / stracone gole

Kiedy strzela ŁKS:

 • 1 min. – 15 min.: 3 bramki
 • 16 min. – 30 min.: 7 bramki
 • 31 min. – 45+ min.: 3 bramki
 • 46 min. – 60 min.: 9 bramki
 • 61 min. – 75 min.: 1 bramka
 • 76 min. – 90+ min.: 2 bramki
 • Pierwsza połowa: 13 bramek
 • Druga połowa: 12 bramek

Kiedy traci ŁKS:

 • 1 min. – 15 min.: 4 bramki
 • 16 min. – 30 min.: 7 bramek
 • 31 min. – 45+ min.: 6 bramek
 • 46 min. – 60 min.: 8 bramek
 • 61 min. – 75 min.: 8 bramek
 • 76 min. – 90+ min.: 11 bramek
 • Pierwsza połowa: 17 bramek
 • Druga połowa: 27 bramek

Kiedy strzela Górnik:

 • 1 min. – 15 min.: 4 bramki
 • 16 min. – 30 min.: 3 bramki
 • 31 min. – 45+ min.: 4 bramki
 • 46 min. – 60 min.: 5 bramki
 • 61 min. – 75 min.: 9 bramek
 • 76 min. – 90+ min.: 9 bramek
 • Pierwsza połowa: 11 bramek
 • Druga połowa: 23 bramki

Kiedy traci Górnik:

 • 1 min. – 15 min.: 6 bramek
 • 16 min. – 30 min.: 6 bramek
 • 31 min. – 45+ min.: 4 bramki
 • 46 min. – 60 min.: 11 bramki
 • 61 min. – 75 min.: 3 bramka
 • 76 min. – 90+ min.: 6 bramki
 • Pierwsza połowa: 16 bramek
 • Druga połowa: 20 bramek

Stałe fragmenty gry

Łódzcy piłkarze zdobyli w tym sezonie jedenaście goli po stałych fragmentach gry. Najwięcej z nich to zasługa skutecznie egzekwowanych rzutów karnych (6 goli – najwięcej w lidze). Dwukrotnie trafili ełkaesiacy do siatki po uprzednim wykonaniu rzutu rożnego i trzykrotnie po rzutach wolnych. W sumie więc 44 proc. wszystkich zdobytych przez ŁKS goli to trafienia po stałych fragmentach gry.

Co ciekawe tyle samo bramek, czyli jedenaście zdobyli po stałych fragmentach gry zabrzanie, na co złożyły się dwa skutecznie egzekwowane rzuty karne, jeden rzut wolny oraz sześć goli po dośrodkowaniach z rzutów rożnych (co daje średnią ok. 26 proc ze wszystkich zdobytych przez Górnika goli).


W nowym stuleciu

W XXI wieku piłkarze ŁKS rozegrali z Górnikiem w Łodzi tylko trzy spotkania w ramach rozgrywek ekstraklasy (pamiętać należy, że jeden mecz w roli gospodarza łodzianie rozegrali także w Bełchatowie). W al. Unii 2 dwa spotkania wygrali ełkaesiacy (oba 2:0), natomiast Górnik triumfował raz (1:0).

Poza tym zespoły rywalizowały na zapleczu ekstraklasy (w Łodzi Górnik wygrał 4:1) oraz dwukrotnie w Pucharze Polski (dwa zwycięstwa po 2:0).


ŁKS u siebie, Górnik na wyjeździe

Piłkarze ŁKS rozegrali w tym sezonie ekstraklasy trzynaście domowych spotkań, z czego cztery wygrali, trzy zremisowali, a sześć przegrali. Zabrzanie na wyjeździe jeszcze w tych rozgrywkach nie wygrali, zanotowali ponadto pięć remisów i ponieśli osiem porażek.


Kto zdobędzie gola nr 111?

W 93 dotąd rozegranych spotkaniach z Górnikiem Zabrze łodzianie odnieśli 27 zwycięstw. Co ciekawe najczęściej wygrywali: 2:0 (aż siedmiokrotnie), 2:1 (sześciokrotnie) oraz 4:1 i 1:0 (pięciokrotnie). ŁKS zdobył w spotkaniach z Górnikiem już 110 goli, co daje średnią ok. 1,18 bramki na mecz.


Hiszpanie najskuteczniejsi

Zdobywcy goli dla ŁKS w tym sezonie:

 • 6 goli – Dani Ramírez
 • 4 gole – Łukasz Sekulski, Rafał Kujawa
 • 2 gole – Ricardo Guima
 • 1 gol – Maksymilian Rozwandowicz, Piotr Pyrdoł, Jan Grzesik, Jan Sobociński, Maciej Wolski, Łukasz Piątek, Carlos Moros Gracia, Antonio Dominguez, Adam Ratajczyk

Zdobywcy goli dla Górnika w tym sezonie:

 • 11 goli – Igor Angulo
 • 10 goli – Jesús Jimenez
 • 2 gole – Erik Jirka, Łukasz Wolsztyński, Szymon Matuszek
 • 1 gol – Paweł Bochniewicz, Piotr Krawczyk, Stávros Vassilantonópoulos, Przemysław Wiśniewski, Kamil Zapalnik


Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]