Aktualności

Liczbowe „naj” ełkaesiaków

6
30 / 04 / 2020

fot. Artur Kraszewski

Dziś o tym, który z obecnych ełkaesiaków zaliczył najwięcej występów w europejskich pucharach, który rywalizował z tuzami światowego futbolu, a który zdobył najwięcej goli w ekstraklasie.

67 na „czysto”

Arkadiusz Malarz rozegrał już 173 ligowe spotkania, lecz nie tylko ta liczba jest godna podkreślenia. Kapitan ŁKS zachował czyste konto w 67 meczach ekstraklasy. Cztery z nich – z Rakowem Częstochowa, Cracovią, Wisłą Płock i Pogonią Szczecin – rozegrał w tym sezonie już w barwach ŁKS.

Od Bełchatowa do Łodzi

Spośród zawodników z pola największą liczbą klubów występujących w ekstraklasie może pochwalić się Maciej Dąbrowski, który w piłkarskiej elicie reprezentował już barwy GKS-u Bełchatów, Pogoni Szczecin, Zagłębia Lubin, Legii Warszawa i teraz ŁKS-u. Więcej takich ekstraklasowych klubów ma w swoim CV tylko bramkarz Arkadiusz Malarz. Kapitan ŁKS-u w ekstraklasie strzegł dostępu do bramki Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, Amiki Wronki, Lecha Poznań, GKS-u Bełchatów, Legii Warszawa i ŁKS-u.

„Piona” najskuteczniejszy

Najwięcej goli w ekstraklasie spośród wszystkich obecnych zawodników ŁKS-u ma na koncie Łukasz Piątek. Doświadczony pomocnik w najwyżej klasie rozgrywkowej trafił do siatki rywali 22 razy, na co złożyły się gole dla Polonii Warszawa, Zagłębia Lubin i Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Urodzony w Warszawie piłkarz to także rekordzista w obecnym zespole ŁKS-u pod względem liczby występów w ekstraklasie (267).

Na salonach

Arkadiusz Malarz jest też piłkarzem ŁKS-u z największą liczbą występów w europejskich pucharach. Bramkarz zadebiutował na tym poziomie jeszcze jako zawodnik Amiki Wronki w 2004 roku, w sumie rozegrał 35 spotkań w europejskich pucharach w tym pięć w Lidze Mistrzów przeciwko Borussi Dortmund, Realowi Madryt i Sportingowi Lizbona.

Na Camp Nou

Podobnym jak Arkadiusz Malarz stażem w Europie może się wśród ełkaesiaków pochwalić jedynie Kazimierz Moskal, których w europejskich rozgrywkach zaliczył 29 występów i zdobył trzy gole. Zdaje się, że to także on (wespół z Arkadiuszem Malarzem) spośród obecnych ełkaesiaków zaliczył najwięcej meczów z tuzami europejskiego futbolu, bo obecny trener ŁKS rywalizował w przeszłości na boisku m.in. z Interem Mediolan, FC Barceloną, FC Porto, Spartakiem Moskwa i Olympique Marsylia.

W kadrze

Zawodnikiem naszego klubu z największą liczbą występów w młodzieżowych reprezentacjach kraju jest wśród obecnych ełkaesiaków Jan Sobociński. Wychowanek ŁKS-u z orłem na piersi rozegrał czternaście spotkań (U-20 i U-21), w tym cztery na zeszłorocznych mistrzostwach świata w piłce nożnej do lat 20.

Jedynym obecnym ełkaesiakiem z przeszłością w pierwszej reprezentacji Polski jest natomiast trener łodzian Kazimierz Moskal. Nasz szkoleniowiec, jeszcze jako zawodnik, zaliczył sześć występów w „biało-czerwonych” barwach i zdobył jedną bramkę (w 1994 roku w przegranym 3:4 spotkaniu z Austrią).Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]